събота, април 27, 2024
HomeMotorsportsБорба за титлата в MotoGP 2022: преследвачите на Куартараро с планове за...

Борба за титлата в MotoGP 2022: преследвачите на Куартараро с планове за битка

Алейш Еспаргаро и Франческо Баня обявяват война на лидера в световния шампионат Фабио Куартараро – а след тях е и Енеа Бастианини

С Гран при на Каталуня в Барселона този уикенд Световният шампионат на MotoGP 2022 бавно, но сигурно наближава края на първата половина на сезона. След отмяната на Гран при на Финландия Барселона е деветото от 20-те състезания в календара на тазгодишния световен шампионат.

В чисто математически план първата половина на сезона ще приключи с Гран при на Германия на пистата Заксенринг (19 юни). Преди шестседмичната лятна почивка обаче все още има Гран при на Холандия в Асен (26 юни). Поради тази причина в падока се говори, че първата половина на сезона все пак ще се състои от три състезания.

В текущото класиране на MotoGP за 2022 г. миналогодишният световен шампион Фабио Куартараро е лидер. След една победа (Портимао) и още три подиума пилотът на Yamaha има осем точки преднина пред изненадата Алейш Еспаргаро с Aprilia.

Еспаргаро взе четири подиума и една победа (Termas de Rio Hondo). Всичките тези резултати са от предишните четири състезания, като във всяко от тях той заемаше P3. В цялото състезателно поле Куартараро и Еспаргаро са единствените, които са спечелили точки във всичките осем състезания досега през сезона.

„Що се отнася до нас [в Aprilia], вършим добра работа“, каза Еспаргаро, отправяйки бойно послание към Куартараро: „Разбира се, все още е доста рано през сезона. Но вече вярвам, че ще се борим за титлата в световния шампионат до края.“

Най-късно след убедителната си победа в Гран при на Аржентина през април Еспаргаро с Aprilia RS-GP е възприеман и от конкуренцията като сериозен съперник за абсолютните челни позиции в състезанията.

„Разбира се, че за мен е чест, че останалите промениха отношението си към мен. Но това изобщо не променя подхода ми“, казва Еспаргаро и обявява: „Ще продължа да следвам последователно собствения си път до Валенсия.“

В същото време, въпреки двете си победи (Херес и Муджело), Франческо Баня вече изостава с 41 точки от Куартараро и заема четвъртото място в класирането за световния шампионат. „Направих няколко грешки“, каза Баня, като имаше предвид преди всичко двете си нулеви точки.

Състезателят на Ducati катастрофира както в откриващото състезание за сезона в Лозаил, така и в Льо Ман, като по този начин се лиши от ценни точки за световния шампионат. Още по-лошото е, че катастрофата му в Катар извади от състезанието другия пилот на Ducati Хорхе Мартин. Мотото на Баня за летните състезания е: „По принцип трябва да работя като машина.“ Едно е ясно: „Пеко“ не може да си позволи повече грешки в битката за титлата.

„Но – добавя Баня – не трябва да забравяме и Енеа.“ Споменатият по-горе Енеа Бастианини (Gresini-Ducati) е трети в настоящия световен шампионат. Той изостава на 28 точки от лидера в шампионата Куартараро. С три победи (Лосаил, Остин, Льо Ман) Бастианини е най-успешният в това отношение след осем състезания през сезона. Но както и при Баняя, в кривата на формата му също има пропуски.

Бастианини катастрофира както в Портимао, така и съвсем наскоро в Муджело и по този начин загуби важни точки за шампионата. Независимо от това състезателят на Gresini все още е смятан за основен фаворит за преминаване в заводския отбор на Ducati за сезон 2023 г. Ако това наистина се случи, тогава „Bestia“ и „Pecco“ ще формират изцяло италиански дует в италианския заводски отбор в бъдеще.