петък, май 17, 2024
HomeBasketballБайерн стигна до плейофите - неуспех за Алба

Байерн стигна до плейофите – неуспех за Алба

Баварците спечелиха последния си домакински мач от основния кръг срещу Цървена звезда Белград и стигнаха до плейофите на Евролигата. Междувременно Алба Берлин пропусна изненадата

Баскетболистите на ФК Байерн Мюнхен се класираха рано за плейофите на Евролигата. В петък баскетболният отбор на Бундестима спечели срещу преките си съперници от Цървена звезда Белград с 82:57 (42:33) и записа най-високата си победа за сезона в Купата на европейските шампиони. С рекордните 13:12 победи отборът на Андреа Тринчиери вече не може да бъде изместен от осмото място три мача преди края.

В началото мюнхенският отбор не намери своя ритъм, но Аугустин Рубит държеше отбора си в играта. Докато гостите имаха леко предимство през първата четвърт, Байерн обърна мача благодарение на 27 точки през втората. На полувремето баскетболният отбор от Бундеслигата имаше преднина от 42:33.

След почивката домакините продължиха да се защитават силно и не допуснаха нито една точка през първите почти пет минути. Баварците завършиха третата четвърт със серия от 13:3, откъснаха се на 20 точки разлика и решиха мача рано. Огъстин Рубит (22 точки) и Дешан Томас (16) бяха най-добрите играчи в Мюнхен.

За баварците мачът с Белград беше последното домакинство от основния кръг. От 4 до 8 април са предвидени три гостувания: срещу Фенербахче Истанбул, Анадолу Ефес Истанбул и Реал Мадрид. Тогава Мюнхен може дори да подобри стартовата си позиция.

Алба пропуска изненадата

Алба Берлин се размина с изненада в Евролигата. В петък вечерта берлинчани загубиха със 77:87 (39:36) от защитаващия титлата си Анадолу Ефес Истанбул въпреки силното си представяне в продължение на дълго време. След 15-ото поражение в 26-ия мач берлинчани нямат почти никакви шансове за място в плейофите. Остава да се изиграят два мача. Най-добрите играчи на Берлин бяха Оскар да Силва с 20 точки и Маодо Ло с 15 точки.

Треньорът Израел Гонсалес отново трябваше да се справи с няколко отсъстващи. Освен дълготрайно контузения Маркус Ериксон и коронните играчи Люк Сикма и Тамир Блат, центърът Бен Ламерс също отсъстваше поради мускулни проблеми. На тяхно място се завърна крилото Луис Олинде след седемседмично прекъсване заради контузия.

Три дни след изненадващата победа във Фенербахче, Алба започна много добре срещу Анадолу. Берлинчани ускориха темпото и дръпнаха с 22:9 през първата четвърт. Но след това звездният ансамбъл на Истанбул се събуди и се защитаваше по-интензивно в нажежената атмосфера, връщайки се точка след точка.

Веднага след смяната на полетата домакините поведоха за първи път. Серия от 0:10 в средата на третата четвърт гарантира, че берлинчани вече трябва постоянно да преследват изоставане. Алба се бори и се върна на една точка разстояние (69:70) пет минути преди края. В заключителната фаза обаче гостите вече не успяха да се противопоставят на опитните играчи от Истанбул.