csütörtök, május 2, 2024
HomeMotorsportsWilliams csapatfőnök: miért a csapat a hibás Logan Sargeant balesetéért

Williams csapatfőnök: miért a csapat a hibás Logan Sargeant balesetéért

Miért vállalja a felelősséget a Williams csapatfőnöke, James Vowles Logan Sargeant zandvoorti Forma-1-es balesetéért

15. kör a 2023-as Zandvoorti Holland Nagydíjon: Logan Sargeant, a Williams pilótája elveszíti uralmát FW45-ös versenygépe felett a 8-as kanyar kijáratánál, kirepül és a pálya korlátjának csapódik. A futamának azonnal vége. A Williams csapatfőnöke, James Vowles szerint azonban nem vezetési hiba történt, hanem: „Logan balesete rajtunk múlt. „

A zandvoorti Forma-1-es futam videóelemzésében Vowles tovább magyarázza: „Felismertünk egy járdaszegély-érintést [a baleseti körben], de néhány körrel korábban már ezen a vonalon volt. Ami viszont érdekes: Azon a bizonyos körön elvesztettük a nyomást a hidraulikában.”

Vowles szerint az autóban a hidraulikai nyomást különböző helyeken mérik. És Sargeant esetében a 8-as kanyarban – mondja – az egész pálya hirtelen összeomlott. „Ez általában komoly hibára utal” – mondja Vowles. „És pontosan ez történt.”

Miért volt Sargeant „csak utas „

A magyarázat, miszerint a balesetért a hidraulikus nyomás (hiánya) volt felelős, „furcsán hangozhat” – ismeri el Vowles. „De például a szervokormányt ebben a helyzetben hidraulika működteti. A hidraulikus nyomással a vezetőnek sokkal könnyebb dolga van. Ugyanez vonatkozik a sebességváltásra vagy a kuplung működtetésére is” – magyarázza Vowles.

A konkrét helyzetben „katasztrofális és azonnali hidraulikavesztés” következett be, ami Sargeant távozását okozta. „Ez azt jelenti, hogy bármit is csinált Logan, nem tudta elfordítani a kormányt” – mondja Vowles. „Ő csak utas volt.”

Ezért a Holland Nagydíj után a Williams a „nagy kérdéssel” foglalkozik, hogy miért – teszi hozzá Vowles. „Miért történt a hiba, ami nyomásvesztést okozott a hidraulikus rendszerben? És, hogy mit tehetünk ez ellen, mielőtt Monzában és Szingapúrban versenyeznénk?” A Williams csapatfőnöke a videóban nem mutatott be megoldást.

Sargeantnek két balesete is volt Zandvoortban: szombaton már a kvalifikáción, majd a vasárnapi futamon az itt leírt balesetet szenvedte el. Az amerikai-amerikai az egyetlen olyan állandó versenyző a 2023-as Forma-1-es idényben, aki még nem szerzett bajnoki pontot. Williamses csapattársa, Alexander Albon 15 ponttal a P13. helyen áll a pilóták tabelláján.