péntek, május 17, 2024
HomeMotorsportsRomain Grosjean: Miért történt a 2012-es spái baleset és az eltiltás?

Romain Grosjean: Miért történt a 2012-es spái baleset és az eltiltás?

Romain Grosjean visszatekint a 2012-es spái rajtbalesetére, amiért eltiltást kapott és negatív spirálba került – „Három futamot kellett volna nyernem „

Gyors, de hibázásra hajlamos – Romain Grosjean a Forma-1-ben töltött időszaka alatt ilyen hírében állt. Pastor Maldonado mellett a franciát korának egyik legnagyobb „baleseti gyerekének” tartották. Ezt a hírnevet mindenekelőtt első teljes Forma-1-es szezonjának köszönhette a Lotusnál 2012-ben – és egy hírhedt balesetnek Spa-Francorchamps-ban.

Mert ez hozta Grosjean számára az eddigi utolsó eltiltását a Forma-1-ben. Grosjean 2012-ben Belgiumban okozott tömeges rajtbalesetet, amelyben Grosjean, Fernando Alonso, Lewis Hamilton, Kamui Kobayashi, Sergio Perez és Pastor Maldonado is érintett volt.

Az FIA a több korábbi incidens után eleget látott, és a következő futamra felfüggesztette Grosjeant. Nem sokkal később bevezették a büntetőpontos rendszert, amelyben egy pilóta automatikusan eltiltást kap, ha tizenkét pontot gyűjt. Ez azonban még egyetlen versenyzőnek sem sikerült.

Tizenegy évvel később Grosjean most a karrierjét meghatározó balesetről beszél. „Spa hiba volt” – mondta a formula1.com-nak. „Elfogadom a büntetést, de úgy gondolom, hogy túlságosan is szigorú volt.”

Fernando Alonso, akinek a fejét a Lotus akkor épphogy elkerülte, szintén üzent neki, hogy a büntetés túl kemény volt, miután Grosjean bocsánatot kért a spanyoltól.

Grosjean azt is meg tudja magyarázni, hogyan történt egyáltalán a spái baleset. Az újonc látványosan kezdte második Forma-1-es kalandját, miután 2009-ben már indult néhány futamon Alonso mellett a Renault-nál

Az első ausztráliai kvalifikáción a harmadik helyen végzett, majd a negyedik futamon, Bahreinben megszerezte első dobogós helyezését. Még a futamgyőzelem is lehetségesnek tűnt, de Valenciában elromlott a generátor, miközben ígéretes pozícióban volt.

„Majdnem túl gyors volt” – mondja. „Valencia után a dolgok lejtőre kerültek, mert megpróbáltam nyerni ahelyett, hogy elfogadtam volna, hogy néha a negyedik, ötödik, második vagy harmadik hely is elég jó. Én csak nyerni akartam. És azt hiszem, pontosan ezért történt Spa.”

Grosjean erre sem büszke, „de ez csak egy része a dolognak” – mondja.”

Baleset után negatív spirálban

Az eltiltása után sem mentek zökkenőmentesen a dolgok Grosjean számára. Nem sikerült újabb top hatos eredményt elérnie, de a mélypontot Japánban érte el, amikor a rajtnál megpördült Mark Webbert, aki ezután „első körös őrültnek” bélyegezte.

„Ez nem volt szép Marktól” – mondta Grosjean. „Úgy értem, mindannyian követünk el hibákat, és ő is elkövetett néhányat. Ez kemény volt.”

A francia, aki később elismerte, hogy pszichológiai segítséget kért, azt mondja, hogy akkoriban negatív spirálba került. Jól akart teljesíteni, de nagy nyomás nehezedett rá, hogy ne kövessen el több hibát.

„Rajta vagy a radarjukon. Olyan helyzetbe kerültél, amiből szinte lehetetlen kijönni. Olyan, mintha egy hullámban vagy egy mosógépben lennél, amiből ki akarsz szállni” – mondta Grosjean. „És minden alkalommal, amikor ki akarsz szállni, visszahúznak.”

Grosjean: Három versenyt kellett volna nyernem

Egy évvel később azonban Grosjean élete formájában volt: a 2013-as szezon végén a Dél-Koreától Austinig tartó öt versenyen négyszer állt dobogón. Mivel azonban Sebastian Vettel akkoriban zsinórban kilenc futamot nyert, nem sikerült győzelmet aratnia

Ez a Forma-1-es pályafutása 2020-as befejezéséig így is maradt. „Soha nem nyertem futamot” – összegezte. „De három versenyt kellett volna nyernem: Valenciában 2012-ben, a Nürburgringen 2013-ban, amikor Jules Bianchi autója miatt kijött a biztonsági autó, és Japánban.”

Akkoriban a Lotus „pánikba esett”, és lemásolta a Red Bull stratégiáját. „Ha ezt nem tettük volna, valószínűleg megnyertük volna a versenyt” – mondja Grosjean, aki az első boxkiállásig az élen állt. „Egy Red Bull egyszerűen soha nem állt ki előttem. De ez már csak így megy.”