szombat, május 18, 2024
HomeMotorsportsQuartararo "a határon, de nem az igazi" a Yamaha Katarban

Quartararo „a határon, de nem az igazi” a Yamaha Katarban

Fabio Quartararo pénteken utolsó a top speed rangsorban, és furcsa problémával a rajt-cél végén – Franco Morbidelli sokkal jobban boldogul

Míg a MotoGP pénteki versenynapján a katari Losail International Circuit pályán meglepő módon a Suzuki vezette a gyorsasági tabellát, addig a regnáló világbajnok Fabio Quartararo a 24. és egyben utolsó helyen áll az FT2-es gyorsasági tabellán a péntek esti Yamahájával.

K

„Erre lehetett számítani” – mondta Quartararo, aki hónapok óta több végsebességet akart a Yamaha M1-gyel. Ez a vágya eddig nem teljesült, még a 2022-es szezonra vonatkozó frissítésekkel sem, így a címvédő csak annyit mond: „A sebesség nem meglepetés”.

Konkrétan, Quartararo M1-ese 11,3 km/órás hátrányban volt Alex Rins Suzuki GSX-RR-jével szemben a Losail-i hosszú rajt-cél egyenes végén pénteken, és amellett, hogy a legjobb sebességi táblázatban is az első helyen végzett, a nap köridőeredményeiben is az első helyen végzett. Quartararo ebben az értékelésben éppen csak bejutott a top 10-be a P8-mal. Az edzés nem ment számára problémamentesen.

„Úgy érzem, hogy a határon vagyok, de még nem értük el az igazi határunkat” – mondta Quartararo, majd kifejtette: „Jelenleg nem érzem magam túl jól, ha egy repülő körre megyek ki. Ez már a tesztek során is így volt. Ma megint hiányzott valami. Az első két szektorban gyors voltam, de aztán valami hiányzik. Most már meg kell értenünk, hogy miért. „

Quartararo furcsa problémával a rajt/cél végén

Az esti edzés során Quartararo a rajt-cél egyenes végén egy ponton az aszfaltos kifutó zónába hajtott, majd egy széles kanyar után folytatta a körözést, de nem ütközött. Nem fékprobléma volt, és nem is a menetmagassági berendezéssel volt gond – jelentette.

A térképváltó rendszer nem működött megfelelően” – magyarázta Quartararo. „Amikor a hüvelykujjammal megnyomtam a gombot, hogy megváltoztassam a térképet, minden szétesett. Ezután újra meg kellett változtatnom. De folytatni tudtam a motorozást, mert nem volt szükségem újabb térképváltásra. Nem a hasmagasságmérő volt, mert azt az ujjammal működtetem.”

Morbidelli boldog: Katarban most az egyszer nem a leglassabbak

Quartararóhoz képest csapattársa, Franco Morbidelli sokkal jobban teljesített pénteken. Az időmérőn az ötödik helyen végzett. A gyorsasági tabellán minden volt, csak nem az utolsó, 15. helyezett. Ez egy teljesen új érzés az olasznak, akinek ezen a pályán még soha nem állt rendelkezésére naprakész anyag.

2021 és 2020 Morbidelli egy-egy kiöregedett 2019-es Yamahát vezetett a Petronas csapatban Katarban. 2019-ben egy 2018-as Yamahán ült, a Marc VDS-nél 2018-ban pedig újonc szezonjában egy kiöregedett Hondán.

„A MotoGP-s éveim alatt mindig én voltam itt a leglassabb a végsebességmérésen. Most, az első igazi versenyhétvégémen a gyári csapattal a mezőny közepén vagyok a végsebesség tekintetében. Ezért személyes szempontból boldognak kell lennem” – mondta Morbidelli.

„Természetesen” – minősít az új Yamaha gyári versenyző – „általános szempontból, a gyártó szemszögéből nézve, javulnunk kell. De számomra személy szerint a végsebesség szempontjából a mai nap még mindig jó nap.”

Mit változtatna meg Dovizioso a Yamaha M1-en

Az RNF-Yamaha számára a 14. (Andrea Dovizioso) és a 24. (Darryn Binder) pozíció ugrott ki az időmérőn pénteken. A MotoGP újonc Binder azonban mindössze 0,140 másodperccel maradt el Luca Marinitől, aki a VR46 csapat jelenlegi Ducati GP22-esével versenyez. A gyorsasági tabellán Dovizioso és Binder a 21. és 23. helyen állt Quartararo előtt.

Amikor Doviziosót pénteken megkérdezték, hogy mit változtatna először a Yamaha M1-en, ha tehetné, nem a „nagyobb végsebességet” válaszolta. Ehelyett a tapasztalt olasz azt mondja: „Én a hátsó kerék tapadásán javítanék. „