szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Phoenix: Chase Briscoe első győzelme szoros célba érés után

NASCAR Phoenix: Chase Briscoe első győzelme szoros célba érés után

A 2021 legjobb újoncának választott Chase Briscoe a Stewart/Haas fiatalja, aki hármas csatában megszerezte első kupagyőzelmét Phoenixben, és történelmet írt

A NASCAR Cup Series 1949 óta íródó történetében már 200 olyan versenyző van, aki legalább egy futamot megnyert. A Ruoff Mortgage 500 vasárnapi phoenixi futamának záró szakaszában három jelölt is helyzetbe hozta magát az első kupagyőzelmére. Ők is az első három helyen végeztek, de természetüknél fogva csak az egyikük szerezte meg az első győzelmet.

Chase Briscoe a 14 Stewart/Haas Ford volánjánál Ross Chastain (Trackhouse-Chevrolet) és Tyler Reddick (Childress-Chevrolet) megelőzte a szoros záró szakaszban. Míg Chastainnek és Reddicknek még várnia kell az első kupagyőzelmére, addig Briscoe már második szezonja elején megszerezte azt. 2021-ben ő volt a legtöbb pontot szerző újonc. Most ő a 200. kupagyőztes a történelemben.

„Ez hihetetlen. Sírtam az utolsó körben” – mondta Briscoe, aki még a győztes interjú alatt is láthatóan feldúlt volt. A 2021-es újonc szezonjában Briscoe már nagyon közel járt az első győzelméhez a hazai versenyén, az indianapolisi pályán. Most az egy mérföldes phoenixi oválon sikerült neki.

A 27 éves Stewart/Haas pilóta győzelme azt jelenti, hogy a Next Gen-korszak első négy pontversenyén négy különböző győztes volt: Austin Cindric, Kyle Larson, Alex Bowman és éppen Chase Briscoe. A győzelem egyben azt is jelenti, hogy a Hendrick Motorsport elszalasztotta az esélyt a nyugati parti söprésre (győzelem Fontanában, Las Vegasban és Phoenixben).

A

Hendrick versenyzője, Kyle Larson, aki alig több mint négy hónappal ezelőtt Phoenixben szerezte meg a 2021-es NASCAR bajnoki címet, ezúttal egyike volt azoknak, akiket a rajtrács hátuljára helyeztek. A 5-ös Chevrolet Camarón még mindig dolgoztak, miután a technikai ellenőrzés befejeződött (szombaton). Ugyanez vonatkozott Harrison Burton Wood-Fordjára is. Eközben Ricky Stenhouse-nak a rajtrács végére kellett állnia, mert a JTG Chevrolet-jében motort kellett cserélni.

A rajtnál a pole-t megszerző Ryan Blaney (Penske-Ford) diktálta a tempót. Eközben a P11-ről induló Kyle Busch (Gibbs-Toyota) elsőként vágta le nagyvonalúan az ominózus kanyart a rajt-cél pályán, és így korán felzárkózott néhány pozíciót. Ezek azonban nem sokkal később ismét elvesztek, mivel Kyle Busch az első boxkiállás után nehezen indult el a rajtnál.

Byron és Blaney szakaszgyőzelmei – alig történt incidens

Kyle Busch nem az egyetlen, akinek gondjai voltak az első boxkiállás során. A vezető Ryan Blaney és az üldöző Denny Hamlin (Gibbs-Toyota) is „villant”. Így Joey Logano (Penske-Ford) vezette az első újraindítást, de rögtön el is veszítette az első helyet a remek formában lévő Chase Briscoe-vel szemben.

De nem Briscoe szerezte meg az első szakaszgyőzelmet, hanem William Byron (Hendrick-Chevrolet), aki a második újraindításnál hasonlóan radikálisan rövidítette le a „kutyaszöget”, mint Kyle Busch a verseny elején. A sárga jelzés oka Corey LaJoie (Spire-Chevrolet) kerékvesztése és balesete volt. Míg Byron megnyerte az első futamszakaszt, addig Briscoe a második helyen látta meg az első etap zászlaját, Chase Elliott (Hendrick-Chevrolet) pedig a harmadik lett.

A stratégiának köszönhetően Ryan Blaney ismét az élre állt a 2. szakasz rajtjánál, bár az 1. szakaszon begyűjtötte gyorshajtási büntetését. Az első figyelmeztető jelzés alatt azonban nem állt ki a boxba. És mivel a 2. szakasz egyetlen sárgája (Christopher Bell megpördülése) az ő javára változott, Blaney behozta a büntetéséből adódó hátrányt. Innentől kezdve ismét ugyanabban a ritmusban haladt, mint az élcsoport többi tagja.

És Blaney-nak valóban sikerült megnyernie a második futamszakaszt. Elliott lett a második, Kevin Harvick (Stewart/Haas-Ford) a harmadik. Bár addig csak két incidens történt, ez a verseny utolsó szakaszán megváltozott.

Truex baleset, Jones baleset és Elliott megpördülése

A boxutcából Chase Elliott jött ki vezetőként, de a dolgok nem sokáig mentek jól sárga jelzés nélkül a 3. szakaszban. Martin Truex Jr. (Gibbs-Toyota) a 2-es kanyarban a falnak ütközött, mire az autó a pálya túloldalán megállt. A baleset oka egy defekt volt a jobb első kerekén. „Nem volt bejelentés. A gumi egyszerűen az arcomba robbant” – mondta Truex Jr.

A nap hatodik újraindításán Chase Briscoe lecsapott, meglepte az élen álló Elliottot, és visszavette az első szakaszon rövid ideig birtokolt vezetést. Briscoe magabiztosan tekert körről körre, és ellenállt Elliott nyomásának. De nem sokkal a vége előtt újabb sárga volt. Akárcsak egy héttel ezelőtt Las Vegasban, ezt is Erik Jones balesete váltotta ki.

Ez egy utolsó boxkiálláshoz vezetett sárga jelzés alatt. Ezen a megálláson a Stewart/Haas legénysége a 14-es számú autóval gyorsan végzett a pilótájukkal. A boxutca kijáratánál még Stewart/Haas kettős vezetést is jegyeztek, ugyanis Briscoe csapattársa, Kevin Harvick a második helyen tért vissza a pályára. Elliott viszont lassú megállással veszített néhány pozíciót.

Az újraindításnál a két Stewart/Haas csapattárs egymás között szerette volna eldönteni a vezetésért folytatott párharcot, de nem számoltak Ross Chastainnel. A pályaház versenyzője közbelépett, és azonnal elvette a második helyet Harvicktól. Briscoe-nak épphogy sikerült elöl maradnia, de nyomás alatt volt.

Mivel azonban Chastaint ezt követően Tyler Reddick zaklatta, majd végül megelőzte, kénytelen volt tartózkodni attól, hogy komolyan megtámadja az élen haladót. Ehelyett Reddick berendezkedett a második helyre, és felkészült arra, hogy megnehezítse Briscoe életét. De kilenc körrel a vége előtt újabb sárga. Ebben az esetben Chase Elliott pördülése volt.

Hármas csata az első kupagyőzelemért: Briscoe Chastain és Reddick előtt

Az élcsoportban legalábbis nem volt szükség újabb boxkiállásra. Így Briscoe vezette a mezőnyt az utolsó újraindításra, és Reddick kívülről mellé került. Három kör volt még hátra. Briscoe, Reddick és a második sorban leselkedő Chastain számára minden az első kupagyőzelemről szólt.

Briscoe tökéletesen vette az újraindítást, és közvetlenül elhúzott. Chastain megelőzte Reddicket, de ez nem volt elég ahhoz, hogy utolérje Briscoe-t. Végül Briscoe 0,7 másodperccel nyert Chastain előtt, aki a célban mindössze 0,016 másodperccel maradt le Reddickről.

Ryan Blaney a pole pozíció és a hosszú vezetés után végül „csak” negyedik lett. Az utolsó előtti boxkiállás során néhány pozíciót veszített. Ötödik lett Kurt Busch (23XI-Toyota), akit a Phoenix-specialista Kevin Harvick követett.

Harvick zsinórban 18. alkalommal(!) végzett a top 10-ben Phoenixben a P6-os pozícióval. Ezzel beállította a NASCAR-rekordot, amelyet korábban Richard Petty és Dale Earnhardt hétszeres bajnokok tartottak (mindketten 18 egymást követő top 10-es helyezést értek el North Wilkesboróban).

A top 10-et Phoenixben Kyle Busch, Joey Logano, Daniel Suarez (Trackhouse Chevrolet) és Chris Buescher (RFK-Ford) zárta. Eközben a Stewart/Haas pilótája, Aric Almirola a szezonban először maradt le a top 10-ből, a 12. helyen végzett Chase Elliott mögött.

És Kyle Larson? A címvédő, aki a mezőny végéről indult, gyorsan feljött a top 10-be, sőt egy ideig az első ötben is autózott, de a verseny utolsó szakaszában motorhibával kiesett. „Sajnos eltört egy szeleprugó” – mondta Larson.
Következő megálló: Új atlantai ovális

A verseny jövő vasárnap folytatódik a nemrég átfogóan átépített Atlanta Motor Speedway-en. Ez még mindig egy 1,5 mérföldes ovál. Mivel azonban a kanyarok emelkedését 28 fokosra növelték, a 670 lóerős motorcsomagot nem fogják használni a következő hétvégén. Ehelyett az 510 lóerős csomagot használják majd, mivel azt korábban kizárólag a szupersebesség pályákra szánták.