hétfő, május 13, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Los Angeles: Joey Logano győzött a következő generációs debütáláson

NASCAR Los Angeles: Joey Logano győzött a következő generációs debütáláson

Ez első NASCAR-futam negyedmérföldes oválon több mint 50 év után: Joey Logano győzött a Clash-en a Los Angeles-i Olimpiai Stadionban – Különböző hibák a Gen7-es debütálásán

Az új NASCAR-korszak első futama már történelem. Bár ez még nem a NASCAR Cup Series 2022-es sorozatának összesített versenye volt, hanem a nem pontszerző „Clash” meghívásos verseny, mégis ez volt a NASCAR vadonatúj autójának, a Gen7-es vagy Next Gen autónak a versenydebütálása.

A történelmi verseny helyszíne ugyancsak történelmi volt. A versenyt először rendezték meg a Los Angeles Memorial Coliseumban. Ebből a célból a stadion belsejében aszfaltburkolatot fektettek le, amely 2028-ban ad otthont az utolsó előtti nyári olimpiai játékoknak.

Az eredmény egy 0,25 mérföld (402 méter) hosszúságú ovális pálya, amely ideiglenesen a stadion tényleges padlója felett helyezkedik el. Nemcsak a legrövidebb NASCAR-pálya 1971 óta, hanem a legszűkebb kanyar-sugárral is. A több mint 50.000 néző előtt az akció időnként ennek megfelelően rusztikus volt.

150 kör 23 vadonatúj autóval az Olimpiai Stadionban

A fő futamra, a Busch Light Clash at The Coliseumra a 36 NASCAR-pilóta közül 23-an érkeztek, akik az idei Clash-formátum alapján kvalifikálták magukat. A 23 versenyző helyi idő szerint nem sokkal 15:30 után (közép-európai idő szerint 00:30) vágott neki a 150 körös versenytávnak vadonatúj autójával Los Angelesben. (Fotók: Busch Light Clash a Los Angeles-i Coliseumban)

Eltekintve egy tervezett megszakítástól, amely 75 kör után két szakaszra osztotta a versenyt, hogy egyrészt gumicserék és az autón végzett módosítások, másrészt egy félidei showműsor Ice Cube rapperrel, „csak” négy sárga fázis volt. Bár az előzés az ultrarövid oválon rendkívül nehéz és szinte lehetetlen volt érintkezés nélkül, az előzés előtt egyesek által féltett baleset nem következett be.

A végén Joey Logano (Penske-Ford) győzött a pole pozícióból induló Kyle Busch (Gibbs-Toyota) előtt. Amikor a záró szakaszban hosszú zöld zászlós futamra került sor, Logano Ford Mustangja láthatóan jobban jött ki a szűk kanyarokból, mint Busch Toyota Camry-je.

„Nem hiszem el, hogy itt vagyunk az L.A. Coliseumban, és nyertünk. Ez egy hihetetlen esemény” – ujjongott Logano a győzelme után, és „gratulációt küldött a NASCAR-nak, hogy megtette ezt a hatalmas lépést az iparágunkban. „

Polesetter Kyle Busch 64 kör vezetése után szorosan a második helyen végzett. „A végén küszködtem a gumikkal. Túlságosan túlmelegedtek” – hangzott a Gibbs pilótájának magyarázata, aki az előző két pályán (daytonai ovál és daytonai pálya) megnyerte a 2012-es és a 2021-es Clash-t is.

Austin Dillon (Childress-Chevrolet), Erik Jones (Petty/GMS-Chevrolet) és a tavalyi bajnok Kyle Larson (Hendrick-Chevrolet) egészítette ki az első ötöt. A top 10-et William Byron (Hendrick-Chevrolet), Cole Custer (Stewart/Haas-Ford), Christopher Bell (Gibbs-Toyota), A.J. Allmendinger (Kaulig-Chevrolet) és Kevin Harvick (Stewart/Haas-Ford) zárta.

Martin Truex Jr. (Gibbs-Toyota) csak az úgynevezett „ideiglenes” révén jutott be a 23 fős mezőnybe, mivel a 2021-es szezont második helyezettként zárta. A versenyen azonban Truex Jr. nem egészen a leghátsó sorból indult. A kockás zászlót a P15. helyen látta meg.

Számos hiba a következő generációs autó debütálásában

A 23 induló autóból összesen 18 ért célba. Tyler Reddick (Childress-Chevrolet) az élen a sebességváltó meghibásodása miatt kiállni kényszerült. Denny Hamlin (Gibbs-Toyota) a szervokormány meghibásodásával esett ki. Ryan Preece (Ware-Ford) fékproblémákkal esett ki.

Chase Briscoe (Stewart/Haas-Ford) váltóproblémák miatt ragadt. Azon kevesek közé tartozott, akik nem teljesen a második sebességi fokozatban hajtottak a rövid oválon az ötből. Ehelyett Briscoe rendszeresen visszaváltott első sebességbe a kanyarok előtt.

A különböző defektek mellett Justin Haley (Kaulig Chevrolet) a falnak csapódott Kyle Larson által, és sérült első felfüggesztéssel kellett feladnia a versenyt. Ryan Blaney (Penske-Ford) több kört veszített sérült hátsó felfüggesztéssel az Erik Jones-szal vívott rusztikus párbaj után, de végül célba ért.

Six heats: Keselowski, Kurt Busch & Co. kiszűrve

A fő futamot a Los Angeles Memorial Coliseumban a szabadedzés és az előkvalifikáció (mindkettő szombaton), valamint összesen hat előfutam előzte meg. Az előfutamok arra szolgáltak, hogy az eredetileg 36 fős mezőny 23 főre csökkenjen a tényleges Clashre.

A hat előfutam – négy előfutam egyenként 25 körön át és két úgynevezett utolsó esélyes kvalifikációs futam egyenként 50 körön át – vasárnap, a főfutam előtt zajlott, és a rajtrácsot eredményezte. Kyle Busch megnyerte az első futamot, és ezzel megszerezte a pole pozíciót. A másik három előfutamban Tyler Reddick, Justin Haley és Joey Logano nyert, így a főfutamban a második-negyedik rajtpozíciót szerezték meg.

A 13 versenyző között, akik végül lemaradtak a 23 fős rajtrácsról a fő futamra, volt a korábbi bajnok Brad Keselowski (RFK-Ford) és Kurt Busch (23XI-Toyota) is, akik a téli csapatváltás után először indultak a versenyen.

Keselowski és Kurt Busch mellett Alex Bowman (Hendrick-Chevrolet), Austin Cindric (Penske-Ford), Aric Almirola (Stewart/Haas-Ford), Ross Chastain (Trackhouse-Chevrolet), Chris Buescher (RFK-Ford), Todd Gilliland (Front-Row-Ford), Corey LaJoie és Landon Cassill (mindketten Spire-Chevrolet), Cody Ware (Ware-Ford), B. J. McLeod (Live-Fast-Ford) és egy büntetés (jump-start az utolsó előfutamban) után Ty Dillon (Petty/GMS-Chevrolet) is részt vett az új NASCAR-év pont nélküli rajtjának sikeres kvalifikációján.

Mi lesz a NASCAR Clash következő állomása?

A 2022-es Clash volt az első NASCAR-futam negyedmérföldes oválon a „modern korszak” 1972-es bevezetése óta. Ezt megelőzően utoljára 1971. augusztus 6-án rendeztek NASCAR-futamot ilyen rövid pályán. A versenyre a Winston-Salem-i (Észak-Karolina) Bowman Gray Stadionban került sor, és Bobby Allison nyerte meg.

Még nem dőlt el, hogy a Los Angeles Memorial Coliseum lesz-e a helyszíne az új NASCAR-szezon 2023-as, értelmetlen nyitófutamának is. A NASCAR elvileg további stadionfutamokat is el tud képzelni, esetleg az USA-n kívül is. Középtávon nem kizárt egy utcai pályán rendezett verseny.

A 2022-es NASCAR-kupa-szezon első pontversenyére február 20-án kerül sor a Daytona 500-as futam formájában.