szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Austin: Chastain összetörte első kupaszintű görögdinnyéjét

NASCAR Austin: Chastain összetörte első kupaszintű görögdinnyéjét

Első győzelem Trackhouse-nak: Ross Chastain először nyert kupafutamot, a győzelmi sávban összetört egy floridai görögdinnyét

A 2022-es NASCAR-szezon első öt futamán már látszott: a Trackhouse versenyképes NASCAR-csapat, mióta megvásárolta a Ganassi-szervezetet és átállt a Next Gen autóra. Ross Chastain, aki a 2022-es szezonban eddig három top 5-ös eredményt jegyzett, szívdobogtató célba éréssel szerezte meg első kupagyőzelmét. Justin Marks csapatának ez volt az első győzelme.

A floridai „görögdinnyés” férfi, aki családja floridai görögdinnye-farmján nőtt fel, tipikus NASCAR-módra nyomta magát a győzelemig: a hosszabbításos befutó utolsó körében csak A.J. Allmendinger érintésével szorult vissza a harmadik helyre. Alex Bowman ezután átvette a vezetést.

A három pilóta feszítővassal küzdött a győzelemért, és végül Chastain egy kis lökése Allmendingerrel szemben hozta meg a döntést, mivel Allmendinger Kaulig Chevrolet-je belerohant Bowman Hendrick Chevrolet-jébe, így Chastain átcsúszhatott a belső íven. Chastain így szerezte meg hatodik NASCAR-győzelmét és első kupagyőzelmét.

A győzelmi sávban Chastain hagyományosan szétzúzott egy hazai államából származó görögdinnyét – ez a védjegye a győzelemnél. Előtte egy nagyon szétesett harmadik szakasz volt, sok sárga fázissal. A verseny vége felé a kétszeres EuroNASCAR-bajnok Loris Hezemans volt az első, aki megállást okozott, mert autója lerobbant.

Az 1-es kanyarban az újraindításnál nagy volt a káosz, ezért ismét sárga zászlót kellett lengetni. Az élen Chastain, Allmendinger és Bowman hármas csatája alakult ki a hosszabbításban, amelyet végül a Trackhouse pilótája nyert meg nagy fölénnyel. Bowman lett a második, Christopher Bell a harmadik, míg a pálya favoritja, Chase Elliott a negyedik. Allmendinger egészen a 33. helyig esett vissza.

Viva la Mexico az 1. szakaszban

A verseny első szakaszát a mexikói Daniel Suarez nyerte a második Trackhouse Chevrolet volánjánál. A 30 éves versenyző, aki Marks és a Popstar Pitpull csapatánál versenyez, egy erős szakaszon megelőzte Ryan Blaney-t, Alex Bowmant, Joey Loganót, valamint Kyle Larsont, és fontos bónuszpontokat szerzett a bajnoki küzdelemben.

De először is a verseny úgy kezdődött, hogy néhány versenyzőt emlékeztettek egy, a NASCAR számára meglehetősen ismeretlen szabályra: Ha a 4-6. kanyarban a járdaszegély mellett hajtasz, büntetést kapsz a pályakorlátok megszegéséért. Egyébként a Forma-1-gyel ellentétben a Hermann Tilke által tervezett GP-pályán szabadon lehetett közlekedni – akár jóval a tényleges határon kívül is.

Ez valójában nem jelentett problémát a COTA-ban részt vevő pályaspecialisták számára. Köztük volt az Euro-NASCAR bajnok Hezemans, az ex-DTM pilóta Joey Hand, a GT-specialista Andy Lally és a NASCAR veterán Boris Said. Utóbbi volt az első, aki áthajtásos büntetést kapott, őt követte a holland Hezemans, aki ezzel debütált a kupában.

Miközben Suarez az élen küzdött a konkurenciával, a mexikói mögött felpörögtek a dolgok: Elliott megpördítette Kyle Busht, aki jócskán hátrébb esett, míg a Toyoták a szakasz vége előtt zártak ki a boxba. Hozzájuk csatlakozott Austin Cindric, Tyler Reddick és más versenyzők. A boxban büntetések harsogtak, de ez nem zavarta Suarezt az élen.

Denny Hamlin fontos szakaszpontokat szerzett

A második szakaszt a Gibbs pilótája és a 23XI Racing társtulajdonosa, Denny Hamlin nyerte a 11-es Toyota Camry-vel, megelőzve Busch-t, aki az első szakaszon történt megpördülése után visszaküzdötte magát az élre. Logano, Blaney és Aric Almirola végzett mögötte.

De hol volt az 1. szakasz győztese, Suarez? A pályaház színeiben versenyző mexikóit már a szegmensszünet utáni újraindításnál megfordították, és visszaküldték a mezőny végére. A bajnok Larson is rövid időre kiesett a top 30-ból. Cindric – a Penske új ifjonca, aki GT3-as és rallycross tapasztalatokra támaszkodhat, és ezért a pályák egyik favoritja – az élre rendezkedett be.

Mivel azonban a 2. szakasz végén sok versenyző ismét stratégiai okokból állt ki a boxba, a mezőny megkeveredett az élen, ezért végül Hamlin szerezte meg a győzelmet és tíz bónuszpontot. Eközben többek között Cindric és Suarez is a bokszutcába állt szervizelésre. Hamlin eközben a 2022-es szezon első szakaszgyőzelmét ünnepelte.

A 2022-es NASCAR-kupa szezon hetedik futamára már jövő vasárnap kerül sor a Richmond Raceway-en. A versenyre német idő szerint 21:30-kor kerül sor, és az új, következő generációs autó először lép pályára egy 0,75 mérföldes (1,2 kilométeres) ovális pályán.