vasárnap, április 28, 2024
HomeMotorsportsMotoGP Valencia teszt: Martin a második, de Bathnak a Q1-ben kell futnia!

MotoGP Valencia teszt: Martin a második, de Bathnak a Q1-ben kell futnia!

Francesco Banjaya sárga zászlók miatt elveszíti a közvetlen bejutást a Q2-be – Jorge Martin feljött Banjayától a P2-re – Maverick Viñales a leggyorsabb pénteken

A leköszönő bajnokon, Francesco Bagnán (Ducati) egyre nagyobb nyomás nehezedett a pénteki edzés után a MotoGP 2023-as szezonzáróján Valenciában. A világbajnok a sárga zászlók miatt egy helyet veszített a top10-ben, így a Q2-be kvalifikálta magát

A vb-induló

Jorge Martin (Pramac-Ducati) taktikai kártyát játszott ki, és nyomást gyakorolt Bajnai hátsó kerekére. Engedte magát a második helyre kúszni. Az Aprilia versenyzője, Maverick Viñales 1:29.142 perces új körrekorddal állította be a leggyorsabb időt.

Délutánra kissé emelkedett a hőmérséklet. Az aszfalton 25 Celsius fok volt. A MotoGP edzés kezdetén a nap már lenyugodott, így a látási viszonyok egyes kanyarokban kevésbé voltak jók. De összességében a körülmények jók voltak.

Az első napirendi pont a két futamra való felkészülés volt. Szinte mindenki a kemény első gumit választotta. Hátul a közepes gumi dominált, bár néhány versenyző a lágy Michelin gumival próbálkozott, hogy némi távolságot szerezzen.

Öt perc elteltével egy Aprilia az 1-es kanyarban a kavicságyban kötött ki. Aleix Espargarónak sikerült felállnia. Sántított, miután Katarban eltörött a bal térdében a csapszeg.

Néhány perccel később Marco Besecchi a 9-es kanyarban lerepült a Ducati VR46-ról. Az olasz megpördült a kavicságyon. Nem sérült meg. Augusto Fernandez (Tech3-GasGas) pedig a 14-es kanyarban bukott. Az év újoncának is jól megy

Az összeomlás ünneplése a korai szakaszban folytatódik. Alex Rins volt a következő, akit eltaláltak. Honda LCR-jének első kereke az 1-es kanyarban tört össze. Ő is felállt és elhúzott. Rins nemrég tért vissza egy újabb műtétből a jobb lábán.

Fabio Quartararo Yamahája új részletet kapott. Az egyik motor első villáján kis szárnyak láthatók, annak képében, amit mostanában a három európai márka közül néhányan csinálnak.

A KTM ismét két pályán versenyzett. Jack Miller felszerelte az új Forma-1-es hátsó szárnyat és ismét a rövid kipufogót a jobb alsó részen. Brad Binder a hosszú kipufogóval és a

nyereg mögötti széria spoilerrel folytatta.

Fabio Di Giantonio (Gresini-Ducati) ismét nagy tempót diktált és féltávnál átvette a vezetést. A korai versenyzők azonban féltávnál felrakták a lágy hátsó gumit, és elindultak az időmérőre.

Tizenöt perccel a vége előtt Miller látványosan bukott a 3-as kanyar kijáratánál, a kvalifikáció első támadásának kezdetén. Az ausztrál keményen landolt az aszfalton, de azonnal talpra tudott állni a kavicságyon.
A Pramac taktikája: Martin a Bath árnyékában

Az edzés rövid időre félbeszakadt, hogy eltakarítsák a törmelékeket. Martin beleveti magát Banya hátsó kerekébe, és sikerül feljönnie a második helyre, miközben Banya nincs a top10-ben.

Ezután Paul Espargaro (Tech3-GasGas) bukott, amiért sárga zászlót kapott. Bagnaia kénytelen volt megszakítani a körét, így elveszítette az azonnali bejutást a Q2-be. A világbajnoki éllovas pénteken a 15. helyen végzett, holnap pedig a Q1-ben lesz nyomás alatt.

Viñales és Martin mögött Johan Zarco végzett a harmadik helyen a második Pramac-Ducatival. A Katarban győztes Di Giannantonio a negyedik lett az élmezőnyben. Besecchi felépült a bukásából és az ötödik helyen végzett

2023. november 24-én

A top 10-be két KTM-es is bekerült, Binder a hatodik, Miller pedig a kilencedik helyen végzett. Miller a körét követően feladta a versenyt. Marc Marquez a hetedik helyen csatlakozott a top10-hez a búcsúzó Hondájával.

Raul Fernandezzel (RNF) és Aleix Espargaróval három Aprilia-pilóta is képviseltette magát a Q2-ben. A Ducati csapat két versenyzője is ott lesz holnap a Q1-ben, Enea Bastianini a 11. helyen végzett. A Yamaha két versenyzője szintén nem jutott be a top 10-be.

Joan Mir a reggeli edzésen a 9-es kanyarban bukott. A Honda versenyzőjét a valenciai kórházba szállították további vizsgálatokra. Törésről nem érkezett jelentés. Mir kihagyta a második edzést. Szombat reggel újra megvizsgálják. Ezt követően dől el, hogy folytathatja-e a hétvégén.

A sérült Miguel Oliveira helyét az RNF csapatban az Aprilia tesztpilótája, Lorenzo Savadori veszi át. Ez azt jelenti, hogy az összes állandó versenyző nem vett részt idén a versenyeken.

A kvalifikáció szombaton 10.50-kor kezdődik. A 13 körös sprintverseny 15 órakor kezdődik.