hétfő, április 29, 2024
HomeMotorsportsMotoGP kvalifikáció Spielberg 2022: Enea Bastianini megszerzi az első pole-t

MotoGP kvalifikáció Spielberg 2022: Enea Bastianini megszerzi az első pole-t

Gresini-pilóta Enea Bastianini vezeti a Ducati újbóli dominanciáját az Osztrák Nagydíj kvalifikációján – Francesco Bagnaia szűk vereséget szenvedett az FT4-es baleset után

Enea Bastianini pályafutása során először indulhat a pole pozícióból a 2022-es Osztrák Nagydíjon a MotoGP-ben. A szombati kvalifikáción a spielbergi Red Bull Ringen az előző napra előre jelzett eső elmaradt. A motorosok számára most 4,348 kilométer hosszú pálya teljesen száraz volt.

Bastianini 1’28.772-es köridőt futott a Q2 második próbálkozásakor. Ezzel megszerezte első saját pole-ját és a Gresini-Ducati második pole-ját (Fabio Di Giannantonio után Mugellóban). A tavalyi spielbergi pole időhöz képest, amikor a sikán még nem létezett, Bastianini pole ideje hat másodperccel lassabb.

„Az utolsó pole pozícióm [a WRC-ben] már nagyon régen volt. Ez az első MotoGP pole-om, és ez nagyon boldoggá tesz” – mondta Bastianini, majd hozzátette: „A tegnapi naphoz képest sikerült egy újabb lépést tennünk előre, és jól felkészültünk a kvalifikációra. Nagyon örülök a Gresini és a Ducati számára is, bár túl sok Ducatink van elöl. Holnap nehéz lesz. Fabio itt is gyors. Holnap velük akarok harcolni.”

Francesco Bagnaia az FT4-es baleset után épphogy lemaradt a pole-ról

A második leggyorsabb a Ducati gyári versenyzője, Francesco Bagnaia volt. Az FT4-ben először a kvalifikáció előtt hajtott, az ülés mögötti púpon lévő aero-frissítéssel, amellyel Bastianini Silverstone óta motorozik. „Pecco” Bagnaia közvetlenül az FT4-ben, a pálya utolsó előtti kanyarjában (9-es kanyar) ütközött vele, de így is a P3-ban fejezte be az utolsó edzést.

„Köszönetet kell mondanom a csapatomnak, mert sikerült újra formába hozniuk a motort a kvalifikációra. Nagyon elégedett vagyok az első sorral. A negyedik szabadedzésen találtunk valamit, ami sokat segített a tempómon és az érzésemen. Sajnos volt ez a baleset. Aztán a második kerékpárral már nem volt olyan jó az érzésem. A kvalifikáció elején elkövettem néhány hibát. Nem volt könnyű, de annál boldogabb vagyok az eredménnyel” – mondta Bagnaia.

Négy Ducatis a rajtrácson

A kvalifikáció harmadik leggyorsabbja a pole pozíciót megszerző Bastianini mögött, Bagnaia mögött pedig, mindössze 0,024 másodperccel lemaradva, Ducati csapattársa, Jack Miller volt. Ez azt jelenti, hogy a Ducati versenyzői a vasárnapi rajtrács teljes első sorát meghódították.

Mi több, a Pramac versenyzője, Jorge Martin a következő versenyző a P4-en egy bolognai Desomsedici motorral. A leggyorsabb nem-Ducati versenyző ismét Fabio Quartararo (Yamaha) volt. A második sor közepéről, az ötödik helyről indul vasárnap. Johann Zarco a második Pramac-Ducatival egészíti ki a második sort.

Maverick Vinales (Aprilia), Joan Mir (Suzuki) és Vinales csapattársa, Aleix Espargaro, aki a Q1-en keresztül jutott be a Q2-be, alkotják a harmadik sort. A negyedik sorba a Gresini versenyzője, Di Giannantonio került, aki Espargaróhoz hasonlóan a Q1-be kényszerült, valamint Alex Rins (Suzuki) és Brad Binder, az osztrák márka hazai versenyének leggyorsabb KTM-es versenyzője.

Q1: Espargaro &; Di Giannantonio folytatja – Bezzecchi &; Marquez baleset

Az első kvalifikációs szakaszon (Q1) Aleix Espargaro (Aprilia) a legjobb idővel és Fabio Di Giannantonio (Gresini-Ducati), mint már említettük, ezt követően a Q2-be hajtott. Ezzel szemben a harmadik leggyorsabb Luca Marini (VR46-Ducati) 0,036 másodperccel maradt le a továbbjutásról.

Eközben Marini VR46-os csapattársa, Marco Bezzecchi és Alex Marquez (LCR-Honda) is bukott a sikánban. Mindketten szinte egyszerre csúsztak le az első kerékről a pálya új szakaszának kijáratánál. A két kerékpár nem érintkezett egymással. Ennek eredményeképpen Bezzecchi nem tudott a 21. helynél többet elérni a rajtrácson. A fiatal Marquez vasárnap a 25. helyről, tehát az utolsó helyről indul.

Stefan Bradl, aki továbbra is Marc Marquezt helyettesíti a gyári Honda csapatban, a 18. helyet szerezte meg a rajtrácson, míg Honda csapattársa, Pol Espargaro szintén nem jutott tovább a Q1-ben, így vasárnap a P15-ről indulhat. Takaaki Nakagami (LCR-Honda), aki a Q1-ben mindössze egy pozícióval Espargaro előtt végzett, szintén nagy különbséggel maradt le a Q2-be jutásról.

Andrea Dovizioso (RNF-Yamaha) a MotoGP-pályafutása utolsó előtti versenyhétvégéjén az utolsó edzésen (FT4) balesetet szenvedett. A kvalifikáción „Dovi” a tizedik helyen végzett a Q1-ben. Ez a vasárnapi 25 fős mezőnyben a 20. rajtpozíciót jelenti számára.

A 2022-es Osztrák Nagydíj rajtja a MotoGP királykategóriában vasárnap a szokásos 14:00 órai időpontban lesz.