csütörtök, május 9, 2024
HomeMotorsportsMotoGP edzés Jerez: Bagnaia Vinales és Marquez előtt, Acosta hatodik lett

MotoGP edzés Jerez: Bagnaia Vinales és Marquez előtt, Acosta hatodik lett

Sok bukás a döntő pénteki edzésen – Nyolc Ducati-pilóta közül hét a top 10-ben – A KTM-táborból csak Pedro Acosta jutott be közvetlenül a Q2-be

A nyolc Ducati-pilóta közül hét közvetlenül a Q2-be kvalifikálta magát a Spanyol Nagydíj pénteki szabadedzésén. A világbajnok Francesco Bagnaia (Ducati) új jerezi körrekorddal, 1:36.025 perccel állt az élre

Első riválisa az austini győztes Maverick Vinales volt az Aprilia RS-GP-vel. A KTM-családból csak az újonc Pedro Acosta (Tech3-GasGas) jutott be a top 10-be, mivel Brad Binder, Jack Miller és Dani Pedrosa is bukott a döntő edzésen (az eredményhez).

A délutáni edzés felhős égbolt és hűvös 20 Celsius-fok alatt zajlott. A szél is felerősödött egy kicsit. Az első futamon Marco Bezzecchi (VR46-Ducati) az 1-es kanyarban, Raul Fernandez (Trackhouse-Abrilia) pedig az utolsó kanyarban a kavicságyba csapódott.

Egyikükkel sem történt semmi baj. Pillanatokkal később Vinales megcsúszott az 1-es kanyar csúcspontjánál. Egyenesen tovább tudott menni az Apriliájával. A legtöbb versenyző elöl és hátul is a közepes gumival dolgozott a versenytempóján.

Csak néhányan próbálkoztak hosszú etapon a lágy hátsó gumival, köztük Bagnaia is. A csattogási problémák megoldása érdekében a két Ducatiját másképp állították be, más súlyelosztással az első kerékre.

25 perc után a korábbi világbajnok Fabio Quartararo Yamahája a harmadik szektorban a kavicságyban feküdt. A francia eltaposott. A bukásfesztivál folytatódott. Féltávnál Alex Marquez (Gresini-Ducati) az utolsó kanyarban bukott.

A vadkártyás induló Pedrosa volt a következő bukás a 2. kanyarban, a KTM-je a légterelő kerítésnek csapódott. Pedrosának nem esett baja, és el tudott sétálni. Nem sokkal később Miguel Oliveira (Trackhouse-Aprilia) az utolsó kanyarban ütközött.

20 perccel az edzés vége előtt Vinales friss lágy gumikkal nyitotta az időmérő üldözést. Az első próbálkozásnál Acosta Pedrosa hátsó kerekére tapadt, és közelről tanulmányozhatta a veteránt és a jerezi specialistát.

Miután Pedrosa/Acosta teljesítették a repülő körüket, márkatársa, Miller az első próbálkozásán bukott. Az ausztrál volt a nyolcadik versenyző, aki bukott. Vele sem történt semmi baj

Brad Binder bukott a döntő körben

Az első kvalifikációs próbálkozások után ismét Vinales volt a Ducati versenyzők ellen. Az Aprilia lándzsás versenyzője vezette az összetettet Bagnaia, Bezzecchi, Jorge Martin (Pramac-Ducati) és Enea Bastianini (Ducati) előtt.

Mint mindig, a döntés az utolsó percekben dőlt el. Amikor a versenyzők nekivágtak az utolsó próbálkozásnak és gyors körön voltak, Binder elrepült a 7-es gyors kanyarban és sárga zászlót okozott. Sokaknak törölték a köridejét.

Végül Bagnaia katapultálta magát az élre egy új körrekorddal, 1:36.025 perccel, egy tizedmásodperccel kiszorítva Vinalest az első helyről. Marc Marquez is jó kört tett meg a végén, és a harmadik leggyorsabb időt érte el

A két Ducati-pilóta Bezzecchi és Martin a negyedik és ötödik helyen követte őket. Acosta hagyta, hogy Bezzecchi az utolsó próbálkozásakor körbehúzza a pályán, és végül a hatodik helyen végzett. Aleix Espargaro (Aprilia) a hetedik helyen biztosította be a Q2-es helyezést.

A top 10-et Bastianini, Fabio Di Giannantonio (VR46-Ducati) és Alex Marquez egészítette ki. Ez azt jelentette, hogy a nyolc Ducati-pilóta közül hét egyenesen a Q2-be jutott. A KTM-esek közül végül csak Acosta jutott tovább.

Binder a bukása miatt a tizenegyedik helyre esett vissza, Miller és Pedrosa a 13. és 14. helyen követte, míg a legjobb Yamaha-pilóta Alex Rins volt a 15. helyen, Quartararo pedig csak a 20. lett. A Honda-táborban Takaaki Nakagami volt a legjobb versenyző a 16. helyen.

Jerezben három wildcardos versenyző is van. Stefan Bradl egy erősen átdolgozott Hondával versenyez. Teljesen új az aerodinamikai csomag, új ülés és új futómű is van. A KTM-nél Pedrosa egy kicsit más motorral motorozik

A KTM-jén a szárnyat az első sárvédőre is felszerelték. Az Aprilia tesztpilótája, Lorenzo Savadori a normál motorosoktól eltérő hasmagassági rendszert használ. A Yamaha pénteken jelentette be Cal Crutchlow vadkártyás terveit: Mugello, Silverstone és Misano.

A kvalifikáció szombaton 10:50-kor kezdődik (MEKSZ). A tizenkét körös sprint holnap 15:00-kor MESZ, a szokásos módon