kedd, április 23, 2024
HomeMotorsportsMichael Schumacher 1990-es DTM-rúgása Cecotto ellen: Szándékos volt?

Michael Schumacher 1990-es DTM-rúgása Cecotto ellen: Szándékos volt?

Hogyan gondolkodik ma Hans-Joachim Stuck Michael Schumacher Johnny Cecotto elleni legendás rúgásáról, amely 1990-ben a DTM bajnoki címet hozta

Ez volt a DTM történetének egyik legnagyobb fordulata: Michael Schumacher 1990-ben Hockenheimben a bajnoki döntő első futamán az első kanyarban lelőtte a bajnokságot vezető BMW pilótáját, Johnny Cecottót – így az Audi pilótája, Hans-Joachim Stuck lett a bajnok. A venezuelai a mai napig úgy gondolja, hogy ez szándékos volt, mert a Mercedes Kurt Thiimet vagy Klaus Ludwigot akarta a bajnoki címhez segíteni – Stuck azonban cáfol.

„Egyértelműen nem volt szándékos” – mondja a 71 éves bajor egy terjedelmes videóinterjúban – „Michael és én néhányszor beszéltünk erről. Ő is sajnálta, mert ez volt az első alkalom – és nem akarta magát rossz hírbe hozni azzal, hogy bármit is csinál.”

De mivel magyarázza Stuck, hogy a 15. helyről rajtoló Schumacher az első kanyarban a füvön átvágva rövidített az első kanyarban, és a kilencedik helyről induló Cecottót torpedóként találta el? „Michael csak vezetni akart – és mindenképpen ki akarta próbálni” – mondta Stuck a vitatott manőverről.

AMG menedzser bejelentette Schumacher ramerúgását

Schumacher akkoriban a Mercedes juniorjaként a gyártó meghívására egy Kärcher autóban érkezett a DTM debütálására. Cecotto 19 ponttal vezette a bajnokságot Stuck előtt. És érdekes módon Schumacherről már a hétvége előtt is pletykáltak.

Amint az akkori DTM-kommentátor Rainer Braun írja a ‘zwischengas.de’-n, a portugál AMG menedzsere, Domingos Piedade állítólag tréfásan azt mondta a hétvége előtti pénteken Cecotto haverjának: „Barátom, ez nem fog megtörténni a DTM-címeddel. Schumachert hoztuk magunkkal, az első kanyarban nekimegy az autódnak, és kész.”

Keserű irónia, hogy valóban így alakult. Nem csoda, hogy Cecotto még sok évvel később sem hitte, hogy ez véletlen: „Szerintem Hockenheim szándékos volt. Hihetetlen volt, mert messze mögöttem volt, de az első kanyarban sikerült teljes erőből a füvön keresztül eltalálnia engem. Tényleg hihetetlen!”

Stuck még ma is meg van győződve: „Ebben téved Cecotto!”

Stuck aláhúzza kijelentését, miszerint Cecotto téved Schumacherrel kapcsolatban: „Téved, az biztos. Johnnyval is beszéltem erről – és a fiával is néhányszor. A mi szerencsénk az ő balszerencséje volt, tényleg!”

Cecotto a futam félbeszakadása és az újraindításkor történt csereautócsere miatt végül mégis versenyezhetett, de a leghátulról kellett indulnia, így nem szerzett pontot, míg Stuck egy Audi-triplát vezetett a Mercedes-pilóták, Thiim és Ludwig előtt. A második futamon aratott újabb győzelmével Stuck végül bajnokká koronázta magát – tizenkét ponttal megelőzve Cecottót.

Miért kellett Stucknak az 1990-es DTM-szezon utolsó méterein még mindig a győzelemért és a bajnoki címért reszketnie, és miért nem bírt volna egy körrel sem tovább az Audi V8 Quattro.