szombat, április 20, 2024
HomeMotorsportsLappi bizarr finn dobogója: a "Petrol Station" Lake megmentette a harmadik helyet

Lappi bizarr finn dobogója: a „Petrol Station” Lake megmentette a harmadik helyet

Toyota pilóta Esapekka Lappi a Finn Rally utolsó, viharos szakaszán: így mentette meg a harmadik helyet egy hármas borulás után

Kényelmes, 42,9 másodperces előnnyel a Toyota csapattársa, Elfyn Evans előtt Esapekka Lappi a 2022-es rali-világbajnokság (WRC) nyolcadik fordulójának, a Finn-ralinak a vasárnapi utolsó két speciális szakaszára indult. Mi baj történhetett volna?

Nagyon sok! A finn végül pályafutása nyolcadik dobogós helyezését ünnepelhette az egyetlen WRC-győzelmének helyszínén. Ugyanis egy háromszori borulás után egy minden tekintetben demizsonizált Toyota GR Yaris Rally1-gyel ért célba – és a kellő adag szerencsével. „Ez volt minden bizonnyal az egyik legfurcsább dobogó” – mondja Lappi. „Szerencsés voltam, hogy túljutottunk rajta, és mindent rendbe tudtunk hozni.”

Lappi és segédpilótája, Janne Ferm látszólag biztonságosan a dobogó felé tartott, és megkezdte a 10,84 kilométeres „Oittila 2” speciális szakaszt. De aztán egy balos kanyarban kicsúsztak a dolgok az irányítás alól.

Teljesen meglepett a borulás

„A borulás meglepett, mert nagyon jól ismerem a kanyart” – mondta Lappi. „Az első áthaladásnál még mindig azt néztem, hogy van-e hely kívül, hogy egy kicsit tovább vigyem. Aztán hirtelen jött ez a kanyargás, ami lelassította az autót, és felborult. „

Háromszor a Toyota átgurult a tetőn, majd – Lappi szempontjából szerencsére – ismét megállt a kerekein. A finn mégis azt gondolta abban a pillanatban, hogy a rally számára véget ért. „Már éppen ki akartam szállni, de Janne azt mondta, hogy indítsam be a motort” – mondta Lappi. „Gondoltam magamban: próbáld meg, de a szélvédő teljesen tönkrement. Úgyhogy azt hittem, nincs esélyem.”

A széttört szélvédő ellenére Lappi épségben célba ért, és mindössze 16 másodpercet veszített Evansszel szembeni előnyéből. Az autó utólagos vizsgálata azonban lesújtó eredményt hozott. „Amikor a célba értünk, és láttam a kormányszervó olajat a szélvédőn és a füstöt, tudtam, hogy valami nincs rendben” – mondta Lappi.