péntek, május 17, 2024
HomeBundesligaKönnyebb dolga lenne Münchenben: Stanisic nehéz időszakát éli a Bayerben

Könnyebb dolga lenne Münchenben: Stanisic nehéz időszakát éli a Bayerben

Josip Stanisicet nyáron kölcsönadta az FC Bayern Leverkusenbe, hogy több játékgyakorlatot szerezzen. Annak ellenére, hogy a Bayer első Bundesliga-szereplése volt, az a felismerés megmaradt, hogy a 23 éves játékosnak valószínűleg több lehetőséget kapott volna eddig Münchenben.

Szombaton Wolfsburgban megkapta első Bundesliga-kezdését a Bayer 04 színeiben. Miután korábban 24 percet játszott három jokerrel elosztva, Josip Stanisic 88 percet volt a pályán a Leverkusenben az Autostadtban 2-1-re megnyert mérkőzésen.

Egy kis előrelépés a horvát válogatott játékos számára, akinek egyéves kölcsönadása az FC Bayern Münchentől a Werksklubhoz eddig nem hozta meg a kívánt eredményt. Ellenkezőleg.

A Wolfsburg-meccs előtt a jobb (középső) védő mindössze kétszer léphetett pályára a Bayer 04 színeiben – és azt is csak a két Európa Liga-mérkőzésen, a svéd BK Häcken (4:0) és a Molde FK (Norvégia; 2:1) elleni nemzetközi no-name-ok ellen, amelyek ellen Xabi Alonso edző inkább a második sorára támaszkodott.

Stanisic, mint sok más prominens kispados a Bayernél, szenved a Werkself extrém szériájától: tizenegy meccs, tíz győzelem, egy döntetlen. Nincs oka az edzőnek arra, hogy változtasson a kezdőcsapatán a bajnokságban.

Főleg úgy, hogy Stanisic eddig nem igazán tudta magát ajánlani. A rendszeres meccsgyakorlat hiánya miatt a pályán való szereplése nem tűnik túl magabiztosnak. Közvetlenül a szünet előtt Wolfsburgban például a jobblábas több hibát is elkövetett. A Wolfsburg 1:1-et megelőző szögletvédése is enyhén szólva szerencsétlen volt.

A szünet után, az akkor már jóval erősebb Leverkusen csapatában legalább a győztes gól utolsó előtti passzát neki tulajdonították, amikor szépen mélyre küldte Jeremie Frimpongot. Egy kis előrelépés Stanisic számára, akinek a váltás eddig nem volt egy számára.

A gyors és védekezésben erős jobblábas számára már a kezdetektől fogva egyértelmű volt, hogy nem lesz könnyen törzstag a Leverkusenben. Pedig reménykedett abban, hogy fontosabb szerepet kaphat. Kétszeresen is keserű számára, hogy ez a szerep eddig nem jutott neki.

Stanisicnek rá kell jönnie arra az ironikus felismerésre, hogy Münchenben valószínűleg jóval hosszabb ideig használták volna őt, tekintettel az ottani hátsó négyes vékony felállására, amelyre Thomas Tuchel, a Bayern edzője amúgy is csak hat állandóan betervezett, képzett védővel rendelkezik.

A ráadásul a kezdő tizenegyből Dayot Upamecano és Noussair Mazraoui is megsérült Mainzban, így a tulajdonképpen már leírt állandó tartalék, Bouna Sarr a 74. percben a 05-ösök elleni 3-1-es győzelem 74. percében jobbhátvédként került a helyére, akárcsak kedden a Galatasaray elleni 3-1-es isztambuli győzelem alkalmával a Bajnokok Ligájában. Ráadásul Tuchel az utóbbi időben többször is kényszerűségből a hatos poszton bevetette Konrad Laimert jobbhátvédként.

Stanisicnek sokkal nagyobb esélye lett volna Münchenben, mint Leverkusenben, ahol a Wolfsburgban eredetileg kímélt Odilon Kossounou kiváló szezont futott a háromvédős hátvédsor jobb oldalán. Stanisic pedig a 3-4-3-ban amúgy sem igazán veheti fel a versenyt a rendkívül támadó jobbszélső Frimponggal.

Egyedül a négyes hátvédben, amit Xabi Alonso csak a Häcken ellen és hosszú ideig Wolfsburgban használt, van esélye Stanisicnek jobbhátvédként, hiszen Frimpong ekkor (kvázi) jobbszélsőként funkcionálhat.

Rolfes nyugodt Stanisic helyzetét illetően

Stanisicnak továbbra is harcolnia kell a játékidőért. Hogy csütörtökön a Qarabag Agdam ellen ismét a kezdő tizenegyben lesz-e, ahogy eddig minden Európa Liga-mérkőzésen, az még nem derült ki. Hiszen a nemzetközi útjáról felépülő Kossounou akkor újra kezdhet.

Simon Rolfes nyugodt Stanisic helyzetét illetően. „Kicsit később csatlakozott hozzánk” – magyarázza a menedzser a védővel kapcsolatban, akit csak augusztus 20-án hoztak be, „az angol hetekben még sokat fog nálunk játszani”. Ugyanez vonatkozik arra is, hogy a 2024 elején megrendezésre kerülő Afrika-kupán (január 13. – február 11.) két középhátvéd, Kossounou (Elefántcsontpart) és Edmond Tapsoba (Burkina Faso) is hiányzik. Legkésőbb addigra Stanisic mérlegének jelentősen javulnia kell.