szombat, május 18, 2024
HomeMotorsportsIndyCar Nashville: Kyle Kirkwood legyőzte Scott McLaughlint és társait.

IndyCar Nashville: Kyle Kirkwood legyőzte Scott McLaughlint és társait.

Második IndyCar-győzelmét aratta az Andretti pilótája, Kyle Kirkwood – Alex Palou pókerrel és szerencsével a P3-ban Scott McLaughlin mögött – Késői piros zászló

Kyle Kirkwood (Andretti-Honda) nyerte a Music City Grand Prix harmadik futamát, az IndyCar sorozat nashville-i városi utcai versenyét

Az elmúlt két évvel ellentétben – a 2021-es bemutatkozáson és a 2022-es folytatáson is bőven volt káosz – ezúttal hosszú zöld zászlós futamokkal és változatos stratégiákkal zajlott a verseny. Egy kései incidens miatt rövid piros fázis után ért véget.

A P8-ból induló Andretti-pilóta Kirkwood győzelmének alapja a versenytársaktól némileg eltérő gumistratégia volt. Kirkwood a lágy gumikészletet használta a verseny három stintje közül a másodikban. Ez volt a döntő tényező a végén.

Kirkwoodnak és az Andretti Autosportnak is ez a második győzelme a szezonban az áprilisi Long Beach után, ráadásul Kirkwoodnak ez volt a második IndyCar-győzelme.

Polesetter Scott McLaughlin vezet a rajtnál

Scott McLaughlin (Penske-Chevrolet) a tavalyi évhez hasonlóan a pole-ból indult a nashville-i városi futamon, amely 80 körön át tartott. McLaughlin a repülő rajt után az első kanyarba, amely a pályabejárás hivatalos számítása szerint a 9-es kanyar, vezetőként hajtott be a P2-ből induló Patricio O’Ward (McLaren-Chevrolet) előtt

A mindössze három sárga jelzésből az első tizenkét kör után következett be. Ezt a P5-ről induló David Malukas váltotta ki, akinek a Coyne-Honda hátsó szárnya éppen a pálya leggyorsabb pontján, a leggyorsabb helyen tört össze. Malukas azonban el tudta kerülni a balesetet. Az autót a 9-es kanyar kifutó zónájában hozta biztonságos megállásra, a szárny lógott lefelé.

Ezt az első sárga fázist számos versenyző használta ki az első boxkiállásra. Néhányan mások még korábban is beültek, hogy a zöld jelzésű lágy gumikról a zöld jelzés nélküli kemény gumikra (feketékre) cseréljenek. De a vezető McLaughlin és az üldöző O’Ward nem volt azok között, akik megálltak.

A különböző stratégiák alakítják a verseny menetét

Az első újraindításnál McLaughlin vezetett O’Ward és a többi versenyző előtt, akik szintén még az első szett gumikon futottak. Ezek voltak McLaughlin Penske csapattársai, Will Power és Josef Newgarden, a Ganassi versenyzői, Scott Dixon és Marcus Armstrong, valamint az Andretti pilótái, Romain Grosjean, Kyle Kirkwood és Devlin DeFrancesco. A többiek ekkor már a második szett gumikon voltak.

A még rajta lévő első szett gumi azonban csak McLaughlin és O’Ward számára jelentett lágyat. A fent említett üldözők, akik előtt szintén az első boxkiállás állt, a feketéken kezdték a versenyt. Végül Kyle Kirkwood kissé eltérő gumistratégiája bizonyult a nyerőnek, míg Romain Grosjean kissé eltérő gumistratégiája sikertelennek bizonyult.

Amikor McLaughlin a 25. körben az élen kiállt a boxba, hogy kemény gumikra váltson, Grosjean rövid időre átvette a vezetést, amíg ő is ki nem állt a boxkiállásra. Miután a többiek is szervizelésre kerültek, a vezető az lett, aki a zöld jelzés alatt korán kiállt a boxba, hogy kemény gumikra váltson: Marcus Ericsson (Ganassi-Honda). Alexander Rossi (McLaren-Chevrolet) ugyanezt a stratégiát követte.

Eközben a bajnokságot vezető Alex Palou (Ganassi-Honda) egy nagyon hosszú második stinnel próbálkozott. Amikor a különböző stratégiák rendeződtek, Palou vezette a versenyt, őt Kirkwood, Lundqvist, Grosjean és McLaughlin követte. A pole pozíciót megszerző versenyző már az első boxkiállás során lemaradt Kirkwood és Grosjean mögött. Grosjeannal és McLaughlinnal ellentétben azonban Kirkwood a második stintben is a lágy gumikon volt.

Romain Grosjean hibája a Scott McLaughlinnal vívott párbajban

Alex Palou a második boxkiállást hajtotta végre, miközben a 80 körből a 45. körben vezetett. És ez volt tulajdonképpen az utolsó a versenyen számára. Az új vezető Kyle Kirkwood mögött, aki lágy gumikat kapott, innentől kezdve a Romain Grosjean vs. Scott McLaughlin párharc állt a középpontban. Ez minden volt, csak nem az első párharc kettejük között ebben a szezonban.

A 49. körben Grosjean a 9-es kanyarban elkövetett egy apró hibát, amit McLaughlin azonnal ki is használt. Ezzel helyreállt a párharc eredeti sorrendje.

McLaughlin legfőbb ellenfele a győzelemért folytatott harcban azonban az eltérítő gumistratégiával versenyző Kyle Kirkwood volt. McLaughlin az 52. körben hajtotta végre második és egyben utolsó boxkiállását, miközben vezetett. Grosjean egy körrel később jött be. Amikor a francia visszatért a pályára, még mindig McLaughlin mögött volt, méghozzá jól.

A sorrend Kirkwood, McLaughlin, Palou volt a verseny utolsó 25 körére. Ami a gumikat illeti, a teljes élcsoport a kemény keverékkel versenyzett ebben az utolsó etapban. Tíz körrel a vége előtt azonban újabb sárga jelzés következett (a részleteket lásd alább), és ez a sárga fázis Alex Palou kezére játszott, mert már nem kellett aggódnia az üzemanyag-fogyasztása miatt.

Az utolsó előtti újraindításnál, amelyre idén először a 9-es és 10-es kanyar között került sor, Kyle Kirkwood megvédte vezető helyét, amikor a mezőny hátsó részében baleset történt. Felix Rosenqvist (McLaren-Chevrolet), valamint az IndyCar-újonc Agustin Canapino (Juncos-Chevrolet) és Benjamin Pedersen (Foyt-Chevrolet) autója a 11-es kanyarban keveredett össze, amikor Rosenqvist a Ryan Hunter-Reayjel (Carpenter-Chevrolet) folytatott párharcban a gumikordont kapta el.

A takarítás miatt rövid piros fázis után következett az utolsó újraindítás. A kerekek alatt a sorrend Kyle Kirkwood, Scott McLaughlin, Alex Palou, Josef Newgarden, Scott Dixon, Romain Grosjean volt. És ebben Kirkwood egyenesen felfelé rohamozott. Mögöttük is minden rendben ment. És ezzel el is foglalták a pozíciókat.

Kirkwood nyert McLaughlin és Palou előtt

Kyle Kirkwood vezette a legtöbb kört a mérleg nyelve, így megszerezte második IndyCar-győzelmét. Scott McLaughlin sorozatban másodszor végzett a P2. helyen Nashville-ben, a pole pozícióból indulva.

A harmadik helyet Alex Palou szerezte meg, éppen megelőzve legközelebbi riválisát az összesített tabellán: Josef Newgarden. A P4-gyel három év óta a legjobb eredményt érte el hazai versenyén. A tavalyi győztes Scott Dixon lett az ötödik.

Romain Grosjean számára a P6-os helyezést jelentette. Ő volt az egyetlen, aki a lágy gumikon volt a futam utolsó stintjén, és az utolsó figyelmeztető periódusok előtti hosszú zöld zászlós futamon némi hátrányba került velük szemben. Hetedik lett Marcus Ericsson, a 2021-es nashville-i győztes, őt követte az első sorból induló Patricio O’Ward és Christian Lundgaard (Rahal-Honda), valamint a tavalyi bajnok Will Power.

Linus Lundqvist erős IndyCar-debütálással

Egy erős IndyCar debütálást mutatott be Linus Lundqvist. A még mindig nem aktív Simon Pagenaud-t helyettesítő három pilóta közül a legújabb a 60 Shank Hondával a kvalifikáción elért P11. helyezéssel, a versenyen pedig még erősebb teljesítménnyel debütált a versenysorozatban.

Az első kvalifikáción Lundqvist közvetlenül a tapasztalt csapattársát, Helio Castronevest utasította maga mögé. A versenyen a tavalyi Indy Lights-bajnok egy ideig még a top 5-be is bekerült. Az elején Alex Palou-val azonos stratégiát követett. Azonban az üzemanyag-takarékossággal kapcsolatos tapasztalatlansága miatt a debütálónak nem sikerült ezt végig tartani a táv során.

Egy újabb boxkiállás után Lundqvist a top 15-be kerülés felé tartott, amikor tíz körrel a vége előtt a 11-es kanyar falának csúszott. Ez volt a fiatal svéd egyetlen hibája egy erős debütáló hétvégén, amelyen egyenesen ő biztosította a leggyorsabb köridőt.

Következő állomás: Indianapolis

Ez azt jelenti, hogy már csak négy futam van hátra a 2023-as IndyCar naptárból. A következőre alig két hét múlva, szombaton (augusztus 12-én) kerül sor, az Indianapolis Motor Speedway belső pályáján kialakított pályán. Ismét dupla futam lesz a NASCAR Cup Series-szel, amely a másnapi futamához is ezt a pályát használja.

A 2023-as IndyCar tabellán a bajnokságot vezető Alex Palou előnye jelenleg 84 pont Josef Newgardennel szemben. Ez azt jelenti, hogy a spanyol továbbra is egyértelműen a második IndyCar-bajnoki cím felé tart Ganassi-szerződésének utolsó évében. A harmadik Scott Dixon és a negyedik Scott McLaughlin már 126, illetve 142 ponttal van lemaradva Palou mögött.