szombat, április 27, 2024
HomeMotorsportsGyőztes Porsche a 2024-es WEC szezonnyitón: tényleg ennyire nagy volt a kár

Győztes Porsche a 2024-es WEC szezonnyitón: tényleg ennyire nagy volt a kár

Nem sokkal az 1,812 km-es katari futam vége előtt az éllovas Kevin Estre a Porsche 963-assal a boxba szólították – hogyan élte meg a helyzetet és miért nem javítottak

A Porsche pilótája, Kevin Estre attól tartott, hogy elveszíti a győzelmet a 2024-es Hosszútávú Világbajnokság (WEC) nyitófutamán a katari Lusail International Circuit pályán múlt szombaton, amikor egy késői, nem tervezett boxkiállásra hívták

A Porsche Penske üzemi csapat által indított 963-as, amelyen Estre Andre Lottererrel és Laurens Vanthoorral osztozott, az 1,812 km-es katari verseny utolsó óráiban a bal oldali burkolat jelentős sérüléseket szenvedett. Ennek oka két GT3-as autóval való ütközés volt. Estre elmondása szerint ezek egy Lexus és egy Ford voltak.

A sérülések miatt a Porsche a verseny utolsó két és fél órájában nehezebben vezethetővé vált. Estre attól tartott, hogy egy késői javítási megállással tönkreteszi előnyét a második helyen álló Jensen/Müller/Vergne Peugeot-val szemben.

„Amikor szóltak, hogy jöjjek be a boxba, csak arra gondoltam: ‘Ugyan már, srácok'” – emlékszik vissza Estre. „Azt mondták, hogy az alváz összetört, és hogy egy lyuk van a burkolaton. Ez volt az érzés. Nagyon alulkormányzott voltam. Egyedül vezetve, néhány rezgéstől eltekintve, tulajdonképpen rendben volt. De amikor egy másik autó mögött vezettem, határozottan küszködtem.”

A boxkiállás során hét körrel a vége előtt a Porsche Penske Motorsport csapata meg sem próbálta megjavítani a 6-os rajtszámú autót. Csupán egy új rajtszámmatricát ragasztottak a bal oldali kasztni hátuljára, mivel az eredeti matrica elveszett az ütközések során

A rajtszámot tartalmazó matricán kívül – amelynek a WEC szabályzata szerint „minden körülmények között láthatónak kell maradnia” – a burkolat azon része, amelyet Estre a verseny során elveszített, a digitális helyzetjelzőt is tartalmazta. Ez mutatja, hogy az autó az osztálya első három helyezettje között van-e.

Ami ezt a LED-es kijelzőt illeti, a WEC Sportszabályzata nem teljesen egyértelmű. Kimondja, hogy a kijelzőnek „a verseny során mindenkor működőképesnek kell lennie”, kiegészítve azzal a megjegyzéssel, hogy meghibásodás esetén „a verseny szervezőinek belátása szerint büntetést szabnak ki.”

A késői boxkiálláshoz közeledve Estre saját szavaival élve azt mondta: „Ne aggódj, ez csak egy rövid megállás lesz, és minden ellenőrzés alatt van”. A végeredmény az lett, hogy 47 másodpercet veszítettek a boxkiállás miatt. Ez azt jelentette, hogy Estre még mindig jelentős előnnyel vezetett a 98-as Peugeot 9X8-as versenyautóval Jean-Eric Vergne előtt.

És miután a Peugeot-ból az utolsó előtti kör elején kifogyott az üzemanyag, Estre 33 másodperces végső előnnyel hozta haza a győzelmet a Will Stevens, Callum Ilott és Norman Nato alkotta Jota Porsche előtt.

A Kevin Estre, Andre Lotterer és Laurens Vanthoor által a Porsche Penske Motorsport számára a 2024-es szezonnyitón elért győzelem az első a Porsche 963-as számára a WEC-ben, és egyben az első az LMDh autó számára. Az észak-amerikai IMSA sorozatban a 963-as a debütáló szezonjában (2023) három futamot nyert