vasárnap, május 19, 2024
HomeTennisGyőzelem Melbourne-ben: Ashleigh Barty történelmet ír

Győzelem Melbourne-ben: Ashleigh Barty történelmet ír

Az ausztrál először nyerte meg „hazai tornáját”, véget vetve egy évtizedes aszályos időszaknak. A Danielle Collins elleni döntőben Barty erősen kezd – majd később vissza kell verekednie magát.

Micsoda győzelem, micsoda érzelmek, micsoda történelmi pillanat! Ashleigh Barty nyerte meg a 2022-es Australian Opent – 44 év után először fordult elő, hogy ausztrál teniszező nyerte meg a Melbourne-ben rendezett Grand Slam-tornát. A 25 éves teniszező kemény küzdelemben 6-3, 7-6 (7-2) arányban nyert a meglepetés amerikai döntős Danielle Collins ellen.

Barty a 2019-es francia nyílt teniszbajnokság és a tavalyi wimbledoni után harmadik Grand Slam-címét szerezte meg. A queenslandi világelső harmadik major-döntőjében tovább növelte hibátlan mérlegét. Összesen 15. profi bajnoki címét ünnepelhette, amelyet 1,8 millió euró körüli pénzdíjjal édesítettek meg.

Barty ügyesen kontrázott Collins erejével szemben

Barty az első ausztrál győztes hazai Grand Slam-versenyén 1978 óta, amikor Christine O’Neil nyerte meg a címet. Akkoriban az Australian Opent füvön rendezték a melbourne-i Kooyong Tennis Clubban. A férfiaknál az eddigi utolsó ausztrál győzelem 1976-ban született (Mark Edmondson).

A Rod Laver Arénában közel 12 000 szurkoló előtt, akik hangosan éltették a rendkívül népszerű „Ash”-t, Barty a tornán való ragyogó szereplése után mindig is ideges volt. A döntőbe jutásért mindössze 21 játékot veszített, és csak egy adogatójátékot veszített.

Collins szerezte a mérkőzés első bréklabdáját. Barty azonban acélos idegekkel hárította, majd elvette ellenfele adogatását. Collins erejét okossággal és variálhatósággal ellensúlyozta. A világranglista 30. helyezettje még az első szett elvesztése után sem hagyta magát, sőt, Barty egyszerű hibáinak segítségével 5-1-re vezetett, és a szett megnyeréséért adogatott – de aztán Barty felpörgött, és a frenetikus közönséggel a háta mögött megállíthatatlan volt.

113 hete az első helyen

A torna első napjától kezdve Barty volt a nagy favorit, egy egész nemzet várta tőle a címvédését – ezt a nyomást nem mindig bírta ki pályafutása során. A 2014-es US Open után, kiégve, kivett egy kis időt, otthon profi krikettet játszott, és így újra megtalálta a sportág örömét.

2020-ban, akárcsak az előző évad végén, Barty is hosszabb szünetet tartott, hogy a Corona-járvány idején több időt tölthessen a családjával. Barty rengeteg erőt merít ezekből a szünetekből, és hétfőn a 113. hetébe lép a világranglista élén – ennél többre csak hat játékosnak sikerült eddig.

Collins viszont első major döntőjében lemaradt első major címéről. De a Melbourne-ben elért erős szereplése már most pályafutása legnagyobb sikere – hiszen a 28 éves versenyzőnek az elmúlt években két krónikus betegséggel is meg kellett küzdenie.

Először a reumás ízületi gyulladást kellett kordában tartania, tavaly pedig endometriózist diagnosztizáltak nála. Csak egy tavaly áprilisi műtét hozott enyhülést, miután hosszú ideig szenvedett a rendkívül erős menstruációs fájdalmaktól. A vereség ellenére hétfőtől először kerül be a top 10-es ranglistára és lesz a legjobb amerikai nő.

2. készlet:

6:3, 7:6 (7:2): Collins elhibázza a keresztlabdát, így 6:2-nél négy meccslabdája van Ash Bartynak – és az elsőt meg is szerzi! Ashleigh Barty nyerte az Australian Opent.

6:3, 6:6 (5:1): Collinsnak csodára van szüksége. Barty 5:1-re áll, már csak két pontra van szüksége a címvédéshez. Most az oldalakat cserélték.

6:3, 6:6 (4:0): Barty gyorsan 4:0-ra vezet a tie-breakben. Collins küszködik. Nagy nyomás alatt van. A tömeg tombol.

6:3, 6:6: Barty csak egy pillanatra remeg meg, 15:30-nál zsinórban három pontot nyer és bebiztosítja az adogatójátékot. Döntetlen! Ez most nagyon gyorsan megtörténhet!

6:3, 5:6: Ez jó lesz Collinsnak. Újabb gémet nyer egy szerva nyerővel – és legalább a második szettben bebiztosítja a tie-breaket. De talán még több is van itt…

6:3, 5:5: Hihetetlen, de most már tényleg 5:5, mert Danielle Collins sorozatban négy (!) meccset veszít. Mindent egy sorban. Ez a készlet most valószínűleg teljesen felborult? A közönség tombol, és azt akarja látni, hogy a helyi hősnő, Barty nyeri a második szettet.

6:3, 4:5: Collins remeg! A 30:0 ellenére az állás most 30:40, és panaszkodik a játékvezetőnek, mert a közönség beszólt a labdamenetekbe. A szurkolók kifütyülnek – de nem sokkal később már ujjonghatnak, mert az amerikai-amerikai elront egy fonákot a hálóba, és elveszíti zsinórban második adogatójátékát! Micsoda visszatérés Ash Barty-tól.

6:3, 3:5: Barty teszi a dolgát, és 3:5-re csökkenti az állást, de még mindig szüksége van egy brékre, hogy ne veszítse el a második szettet. Vajon Collins stabil marad és hazahozza a szettet? Most már az ütőjét is megváltoztatja.

6:3, 2:5: Ash Barty kap esélyt a második szettben, 30:40-nél Collins szempontjából bréklabdája van – és meg is szerzi azt. De még mindig egy szünettel van lemaradva, és küzd. Egy ütőcsere helyrehozza a dolgokat, és új labdák is vannak.

6:3, 1:5: Barty kiesett, bizonytalan – és hibázik. 15:40-nél gyengén játszik egy fonák szeletet a hálóba, és elveszíti második adogatójátékát a mérkőzésen. Collins adogat a szett kiegyenlítéséhez.

6:3, 1:4: Collins a legjobb formáját hozza, folyamatosan nyomja és elhallgattatja a közönséget. Az amerikai-amerikai erős, 80 százalékos első adogatással adogat, és tovább növeli előnyét. A semleges nézők egy harmadik szettnek nézhetnek elébe, hacsak Barty nem tér vissza…

6:3, 1:3: Ash Barty most már ebben a második szettben is megérkezett, és az első adogatójátékát mindössze 62 másodperc után egy fonák hosszúvonallal nullára fejezte be.

6:3, 0:3: A 2:0-s vezetés önbizalmat adhat az amerikai játékosnak. Collins meg tudja erősíteni a szünetet? Megteheti, de küzdenie kell, és két bréklabdája van ellene. A mérkőzés egyik leghosszabb labdamenetében Collins kiszabadul, és nem sokkal később lezárja a mérkőzést. Nagyon fontos a feltörekvő top 10-es játékos számára.

6:3, 0:2: Collinsnak most támadnia kell, és sikerül is elgondolkodtatnia Barty-t, mert Barty két előkezes hibát vét, és két bréklabdát ad az amerikai-amerikainak. Barty az elsőt egy középen átütött ásszal hárítja, de Collins azonnal támadja a másodikat, és bajba sodorja az ausztrált. Collins megszerzi a pontot és megnyeri a szünetet!

6:3, 0:1: A második sorozat be van kapcsolva. Collins most már átveheti a vezetést, ami egy kis előnyt jelenthet, mivel nincs akkora nyomás alatt a saját szerváján. Az első játszmát remekül nyeri, és a második szettben először a mérkőzésen átveszi a vezetést.

6:3: Barty itt inog? Egyáltalán nem! A kétszeres Grand Slam-győztes nagyon lazán játszik, néha bedob egy-egy slice-t, aztán újra felveszi a tempót, és kiszabadítja magát a bonyolult helyzetekből. Szettlabda 40:0-nál – és Barty megszerzi az 5. ászával ebben a partiban! Szettelőny a favoritnak, bár Collins sem volt sokkal rosszabb. Az árnyalatokról van szó, hölgyeim és uraim. A tömeg megvadul, Barty buli Melbourne-ben.

5:3: Collins most nagy nyomás alatt van, és küzd a szett elvesztése ellen. Látszik, hogy a világranglista 30. helyezettje már nem olyan nyugodt, mint a mérkőzés elején. De 30:30-nál Barty egy előkezes labdát játszik a hálóba. Collins viszi a játékát, de most a világelső lezárhatja a szettet.

5:2: Brutálisan szoros volt a meccs, de most már az első szettnek vége lehet. Barty három gyors pontot szerez, elköveti első kettős hibáját, de olyan változatosan szervál, hogy 5:2-re vezet. Collins kihagyta a bréklabdáját, amit Barty azonnal kihasznált: néha öröm és bánat ilyen közel van egymáshoz.

4:2: Most válik először kockázatossá Collins számára, aki túlságosan védekezik. Collinsnak 30:40-nél kell megvédenie első bréklabdáját – és nem sikerül neki. Az amerikai teljesen elhibázza a második adogatását, és az első kettőshibáját produkálja – és elveszíti a meccset! Szünet az ausztrálok legnagyobb kedvencének.

3:2: Aki szoros szervizmeccsekre számított, az eddig csalódott. De most először van kettes. Barty elhibázza az előkezét, és Collinsnak adja az első bréklabdát a mérkőzésen, amit Barty szenzációsan hárít. Két újabb pont és egy ász után 3:2, és az ausztrál, aki eddig csak egy adogatójátékot veszített a tornán, fellélegezhet.

2:2: És Collins is könnyedén hozza a második adogatójátékát 0:15-ös kezdés ellenére, és 40:15-nél egy kicsit szerencséje is van a hálószéllel. Mindketten készülnek valamire, és úgy tűnik, hogy nagyon magabiztosak.

2:1: Laza a kar, Bartynak nincs gondja az adogatással, már három ászt ütött, és könnyedén nyeri a második szervagémjét. Eddig minden a helyén van.

1:1: Collins is jól adogat, és egyre jobban belelendül a játékba. 40:15-nél az amerikai-amerikai egy erős adogatással kintről egyenlít.

1:0: A világelső jól kezdi a meccset, változatosan adogat és gyorsan vezet 40:0. Collins még két pontot szerez, de Barty megőrizte hidegvérét és megszerzi az első gémet.

0:0: És kezdődik a mérkőzés, Barty adogat először.

9:43: Most mindketten bejátsszák magukat. Még három perc van hátra. Barty lenyűgöző mérlege ezen a tornán: mindössze 21 játékot adott fel. De: Eddig egyetlen ellenfele sem volt a top 30-ban. Collins most ilyen ellenfél, az Australian Opent a világranglista 30. helyén kezdte.

9.37: A játékosok elhagyták a katakombákat és a pályára léptek. Ash Barty, természetesen a nagyszámú közönség dörgő tapsa közepette.

9.30: A játékosok hamarosan belépnek a Rod Laver Arénába. Hamarosan kezdődik Melbourne-ben.

9.20: A döntő előtt aktivisták jelezték, hogy támogatják a kínai teniszezőt, Peng Shuai-t. A női döntő napján azt mondták, hogy 1000 pólójuk volt a „Hol van Peng Shuai?” felirattal, amelyeket a bejáratok előtt osztogattak a nézőknek. A melbourne-i Grand Slam-torna szervezői eredetileg megtiltották a politikai üzeneteket az oldalon, de a kritikák után engedélyezték a pólókat.

9.15: Vajon az amerikai nőnek sikerül a puccs? „Az elmúlt években nagyon sok olyan nő volt, akiről nem várták, hogy Grand Slamet nyer, és ez reményt ad a többi játékosnak” – mondta Collins az esemény előtt.

Barty azonban szeretné a lehető legtöbbet kihozni a hazai közönség előtt. „Sok ausztrál játékos álma, hogy ott legyen a hazai Grand Slam-döntőben. Imádom ezt a versenyt. Csak boldog vagyok, hogy itt játszhatom a legjobb teniszemet.”

9.10: A közvetlen összehasonlításban, a játékidőt tekintve hamar kiderül: Collins négy és fél órával tovább volt a pályán, többet kellett küzdenie. A közvetlen összehasonlítás is Ashleigh Barty javára szól: a helyi hős az eddigi négy párharcból hármat megnyert. Collins azonban a 2021-es szezon elején megnyerte az utolsó mérkőzést Adelaide-ben.