kedd, április 30, 2024
HomeMotorsportsFerrari a Fujiban: a Toyota szerint a "pilóták szintje" hátráltatta őket

Ferrari a Fujiban: a Toyota szerint a „pilóták szintje” hátráltatta őket

Az, hogy a Toyota végül jóval a Ferrari előtt végzett a Fuji 6 órás versenyen, Pascal Vasselon és Kamui Kobayashi szerint nem kis részben a pályaismeretnek és a tapasztalatnak köszönhető

Míg a Toyota a múlt hétvégi Fuji 6 órás versenyen kettős győzelemmel ünnepelte a gyártók bajnoki címének korai megszerzését az Endurance Világbajnokság (WEC) 2023-as szezonjában, addig a Ferrari számára ez volt a leggyengébb teljesítmény, amióta részt vesz a hiperautó osztályban.

Míg a Toyota a Fuji 6 órás versenyen kettős győzelemmel ünnepelte a gyártók bajnoki címének korai megszerzését a 2023-as szezonban.

Fudzsiban a Fuoco/Molina/Nielsen és Pier Guidi/Calado/Giovinazzi által vezetett két Ferrari 499P egy kör hátrányban a negyedik, illetve az ötödik helyen végzett. A két Toyota GR010 Hybrid mögött az utolsó dobogós helyezést a Porsche szerezte meg Estre/Lotterer/Vanthoor vezetésével.

A Toyota táborának véleménye szerint a Ferrarit a pilóták következetlensége hátráltatta Fujiban. Ez viszont a pálya viszonylag kevés ismeretének volt köszönhető. „Ha megnézzük a köridőket, egy-két tizedmásodpercről beszélünk [a gyártók között]” – elemezte a Toyota technikai igazgatója, Pascal Vasselon.

„A körök legjobb 60 százalékában két tizedmásodpercen belül vagyunk a Porschétól. És ha megnézzük a Ferrarit, ott Fuoco igazán versenyképes volt, különösen az első stintben” – mondta Vasselon, aki így zárja: „Szerintem a Ferrarinál valószínűleg egy kicsit gond van a pilóták szintjével, mert Fuoco egyértelműen versenyképes volt. Szerintem nálunk vannak a következetesebb versenyzők.”

„Kamui-effektus” és még több játszik a Toyota lapjaira

Vasselon szerint azonban nem csak a Toyota rendelkezik a Ferrarinál következetesebb pilótákkal. Különösen a hazai futamon, Fujiban jött be a „Kamui-effektus”, ahogy a technikai igazgató Kamui Kobayashira utalva magyarázza.

A szombati kvalifikáción Kobayashi hat tizedmásodperccel szerezte meg a pole-t. A vasárnapi versenyen az utolsó stintben megelőzte a testvérautót (Buemi/Hartley/Hirakawa), és 39 másodperccel biztosította a győzelmet a 7-es Toyota (Conway/Kobayashi/Lopez) számára.

„Azt hiszem, ez a különleges ‘Kamui-effektus'” – mondta Vasselon. „Nyilvánvaló, hogy egy lépéssel a többi versenyző előtt jár itt. Egyszerűen azért, mert olyan sokat versenyez itt.” A Toyota technikai főnöke ezzel Kobayashi kettős WEC és Super Formula programjára célzott.

Szintén Ryo Hirakawa, a 7-es Toyota javára.

Kobayashi egyébként osztja Vasselon véleményét, miszerint a pályaismeret döntő szerepet játszott Fujiban. „Az egy olyan verseny volt, ahol a pilótáknak folyamatosan változtatniuk kellett az autó egyensúlyán és a fékek egyensúlyán, hogy a vezetési stílusukat úgy alakítsák, hogy vigyázzanak a gumikra” – magyarázza a japán pilóta.

„Ebből a szempontból – folytatja Kobayashi – az eredmény kulcsa a gyors alkalmazkodás volt. Ez az, ahol a tapasztalatunkkal előnyben vagyunk, mert a versenyzőink erre képesek. Nem volt olyan, hogy a Ferrari végig lassú volt.”

1. Mike Conway, Kamui Kobayashi, Jose Maria Lopez, 2. Sebastien Buemi, Brendon Hartley, Ryo Hirakawa.

„Volt néhány erős szakaszuk. De miért? Mert azok a versenyzők, akik alkalmazkodni tudtak, gyorsak voltak. A Toyotánál bármelyik versenyző képes erre. Szerintem ez csak a sokéves tapasztalatunk eredménye” – mondta Kobayashi, aki versenyzői szerepe mellett a Toyota csapatelnöki posztját is betölti.

A Toyota a pilóták világbajnokságában is olyan jó, mintha végig vezetne

És a Ferrari? Ami az olaszokat illeti, a 6 órás Fuji futam eredménye azt jelenti, hogy a 2023-as WEC-szezonban már csak elméleti esélyük van a pilóták bajnoki címére. A Le Mans-győztes Pier Guidi/Calado/Giovinazzi és a bajnokságot vezető Buemi/Hartley/Hirakawa között már 31 pont a különbség.

A szezonzárón, a november 4-i 8 órás bahreini futamon még 39 pont lesz. Tisztán matematikai szempontból Fuoco/Molina/Nielsen a másik Ferrarival még mindig esélyesek a bajnoki címre. Azonban már 36 pont a hátrányuk.