HomeMotorsportsDucati előnyben a 2018-as gumiknak köszönhetően? Bagnaia és Zarco kommentár

Ducati előnyben a 2018-as gumiknak köszönhetően? Bagnaia és Zarco kommentár

Francesco Bagnaia és Johann Zarco reagál Pol Espargaro „igazságtalan” vádjaira a Michelinnel szemben, és az emiatt esetleges Ducati előnyére

A MotoGP gumiszállító Michelin által a 2022-es Indonéziai Nagydíjra Mandalikába hozott hátsó gumik gondot okoznak a mezőny néhány gyártójának. Mások azonban jobban boldogulnak a 2018-as gumiabroncsokkal, amelyek a tervezés szerint 2018-as évjáratúak.

A

Honda gyári versenyzője, Pol Espargaro szombaton terhelt módon reagált, „igazságtalannak” nevezve a Michelin viselkedését, amely megfosztja a Hondát a télen végzett kemény munkától. Míg Espargaro a februári mandalicai teszten a 2022-es gumikon volt a leggyorsabb, addig a szombati kvalifikáción csak a 16. helyen végzett a 2018-as abroncsokkal. A Ducati gyári versenyzője, Francesco „Pecco” Bagnaia nem hagyja annyiban Espargaro vádjait a Michelin felé.

„Nem tudom, miért mond ilyesmit. Persze, ez egy másik gumiabroncs. Kevesebb tapadást kínál, mint a tesztben használt” – mondja Bagnaia. Azonban legalábbis a Ducati gyári versenyzője nem feltétlenül látja okát annak, hogy mind a nyolc Ducati versenyző a két Honda gyári versenyzőt megelőzi a rajtrácson a gumik tekintetében.

„Csak a magam nevében beszélhetek – mondta Bagnaia -, és azt mondhatom, hogy a teszt alatt mindent megpróbáltam, hogy mindent megértsek. Most, hogy tényleg csak a motorozásra koncentrálok, sokkal kényelmesebben érzem magam a motoron. Hogy ez a gumiabroncs miatt van-e, nem tudom. A másik gumival még gyorsabb voltam, mint ma. És [Espargaro] még az FT1-ben is a leggyorsabb volt.”

Mindeközben a Pramac Ducati versenyzője, Johann Zarco, aki csapattársához, Jorge Martinhoz hasonlóan az első sorban állt rajthoz, elismerte: „A hátsó gumiabroncs az eltérő burkolattal talán kevésbé zavar minket, mint a többi gyártót. Ez lehet az egyik oka annak, hogy jobban kijövünk egymással. Nehéz megmondani. Talán az új aszfalt miatt, amely jó tapadást biztosít. De talán a gumiabroncs is.”

Jorge Martin és Johann Zarco a rajtrács első sorában

Hogyan teljesítettek a Ducati versenyzői a szombati napon? „A kvalifikáció nem volt olyan egyszerű. Melegebb volt, mint gondoltam, és gondjaim voltak az első gumival” – mondta Jorge Martin, aki a Q2 leggyorsabb körén egy hajszálon múlott, hogy nem ütközött az 1-es kanyarban

„Ezután a pillanat után – mondta Martin – röviden elgondolkodtam azon, hogy folytassam-e a támadást, vagy feladjam a kört. Úgy döntöttem, hogy tovább nyomulok. És bár a 16-os kanyarban az első kerék is lecsúszott rólam, így is sikerült viszonylag jól befejeznem a kört.”

A végén Martin, aki a szezonnyitón Katarban szerezte meg a pole-t, 0.213 másodperccel maradt el a címvédő Fabio Quartararo-tól, aki 2001 júniusa óta először állhatott újra pole pozícióba a Yamahájával.

Azt, hogy a két másodpercnyi sokk nélkül is elég lett volna-e Martinnak a pole-hoz, sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarja. Csak annyit mond: „A második hely a rajtrácson jó. A cél az első sor volt. Ezt elértük. Nem gondoltam a pólusra. Talán közelebb is lehetett volna. Mindenesetre boldog vagyok, és azt hiszem, holnap tartani tudom a lépést a leggyorsabbakkal.”

Martin csapattársa, Johann Zarco alig egy tizedmásodperccel volt lassabb a Q2-ben, és a harmadik helyről indulhat a versenyen. A francia azért is örülhet, mert a kvalifikáció előtti utolsó szabadedzésen önhibáján kívül ütközött a versenybeállításokkal rendelkező FT4-es.

Azt hiszem, Rins olajára kerültem” – utalt Zarco arra a jelenetre, amikor az FT4 elején Alex Rins Suzukijának motorja kigyulladt. Zarco bukása a 11-es kanyarban történt, míg Rins még a 13-as kanyarig vonszolta égő Suzukiját, ahol szó szerint eldobta azt.

„Szerencsém volt, hogy piros zászló volt” – jegyzi meg Zarco, akinek így volt elég ideje, hogy visszatérjen a boxba, és rögtön utána folytassa az edzést. „Aztán az utolsó szakasz az FT4-ben nagyon jó volt, mert kipróbálhattam a keményebb gumikeveréket is. Jól működött, és jó választás lehet számomra, ha nagyon meleg lesz a versenyen.”

Enea Bastianini és „Pecco” Bagnaia a második sorban

A vasárnapi rajtrács második sorában két Ducati-pilóta is rajthoz áll majd. A világbajnokságot vezető Enea Bastianini (Gresini-Ducati) a P5-ről indul. „Pecco” Bagnaia, a Ducati gyári versenyzője, aki a kvalifikáció legjobb helyezettje volt, a P6 helyről indul, miután a Q1 legjobb idejével bejutott a Q2-be.

Bastianini, aki Katarban megnyerte a szezonnyitót, és így vezeti az összesített tabellát, kissé bosszús az ötödik rajtpozíció miatt: „Azt hittem, hogy az első sorba lehetett volna kerülni. De a második is jó. Fontos lesz, hogy holnap jól kezdjünk. A tempót tekintve nem hiszem, hogy rosszul állunk a Ducatival.”

És Bagnaia, aki mindössze 0,003 másodperccel volt lassabb a GP22-essel, mint Bastianini a GP21-essel, magyarázattal szolgált: „Ma elsősorban egy időmérős támadásra volt szükségem. Tegnap nem tudtam beállítani egyet sem, ma reggel pedig vizes volt a pálya. Így ma négy időtámadást kellett vezetnem egymás után az FT4-ben, a Q1-ben és a Q2-ben. Ez nem könnyű. „

A MotoGP.com-nak nyilatkozva Bagnaia hozzátette: „Az utolsó köröm a Q2-ben nem volt rossz, de a 11-es kanyarban megcsúszott a hátsó kerekem. Mindent összevetve boldog vagyok, mert jó érzés. Csak a hátsó gumira kell figyelnünk.”

A gumikon kívül Bagnaia, akárcsak Bastianini, nem utolsósorban a jó rajtban látja a jó versenyeredmény kulcsát. Pontosan ez az, ami a Ducati versenyzőinek nem sikerült a katari szezonnyitón – Bastianini kivételével. Bagnaia azonban nem akar beszélni egy esetleges győzelemről.

„A győzelem jelenleg túl nagy cél számunkra. Nehéz katari hétvégén vagyunk túl. Igaz, hogy itt tettünk egy lépést előre, és az én érzésem is körről körre jobb. De a győzelemhez kicsit többre van szükségünk. Ha az első ötben tudok végezni a versenyen, akkor boldog leszek” – mondta Bagnaia.

Jack Miller a kilencedik rajthelyen az ötödik a nyolc Ducati-pilóta közül, aki az első tízbe kvalifikálta magát az Indonéz Nagydíjra. Az, hogy szombaton a második gyári Ducatival nem volt elég többre neki, a körülményeknek is köszönhető. Miller első Q2-es körét törölték a pályabejárási korlátok túllépése miatt, később egy sárga zászló állt az útjába.

Fabio Di Giannantonio a második Gresini-Ducatival épphogy lemaradt a top10-ről. Bagnaia-hoz hasonlóan ő is a Q1-ben történt eltereléssel jutott be a Q2-be. Eközben a két VR46 Ducati pilóta, Luca Marini és Marco Bezzecchi, akik a Q1-ben a harmadik, illetve negyedik leggyorsabbak voltak, éppen csak lemaradtak a Q2-ről. A vasárnapi futamot a P12. és a P13. helyről kezdik meg, Franco Morbidelli (Yamaha) pedig három helyet javít.