hétfő, május 6, 2024
HomeBundesligaDortmund: A múlt kísértetei visszatértek

Dortmund: A múlt kísértetei visszatértek

Ahelyett, hogy a tabella élén trónolna a feljutó Heidenheim elleni meccs után, a BVB feszült helyzetben találja magát a szezon elején. A 2:0-s vezetés utáni 2:2 a szurkolókban dühöt – Edin Terzic edzőben pedig maximális frusztrációt okoz

A játékosok felsorakoznak a déli lelátó előtt péntek késő este. Kezek csípőre tett kézzel, lehajtott fejjel. Mint 2023. május 27-én, mint a Mainz ellen elszalasztott bajnoki után. De a három hónappal ezelőttihez képest ezúttal teljesen más a hangulat a stadionban. Ezúttal sok BVB-szurkoló ahelyett, hogy vigasztalná a játékosait, inkább kifütyüli őket. Hangosan és könyörtelenül. A feljutott Heidenheim elleni 2:2 csalódottságot, frusztrációt és dühöt okoz. Mindez ezekben a percekben kell, hogy kijöjjön a szezon harmadik mérkőzésének második döntetlenje után. És a Dortmund zsinórban harmadik csalódást keltő teljesítménye a Köln elleni szerencsés 1:0-s hazai győzelem és a kijózanító 1:1 után Bochumban.

Edin Terzic, a BVB edzője a felezővonal közelében követi az eseményeket. Mellette segítői Sebastian Geppert és Armin Reutershahn. Ők is: csalódottak, kiábrándultak, frusztráltak. A hét folyamán a fekete-sárgák biztosak voltak abban, hogy péntek este ideiglenes listavezetőként kezdik a hétvégét. Ehelyett a BVB a szezon elején olyan kényszerhelyzetbe került, amit az illetékesek mindenáron el akartak kerülni

Haller csalódást okoz és ügyetlenül szabálytalankodik

Elsőre egészen jól nézett ki a hazai csapat számára. Legalábbis az eredményt tekintve. Julian Brandt (7.) és Emre Can (15., kézbüntető) két góljának köszönhetően tulajdonképpen minden a tervek szerint alakult. Ahelyett azonban, hogy a BVB ahelyett, hogy a lehetőségeik következetesebb kihasználásával teljesen kivette volna a játékból a feljutó csapatot, meghívta a Heidenheimet. A szünet előtt ez büntetlenül maradt, pedig már akkor is komoly rések tátongtak a BVB térfelén.

Azok a dortmundi játékosok azonban, akik abban reménykedtek, hogy a szünet majd megnyugtatja a percről percre vadabbá váló játékot, becsapták őket. A BVB továbbra is nagyon jó gólszerzési lehetőségeket alakított ki, de hanyagul kihagyta a döntést – és ez megbosszulta magát. Előbb Eren Dinkci talált be (61.), majd – egy végtelennek tűnő hatperces VAR-ellenőrzés után – Tim Kleindienst büntetőből (82.), miután a teljesen kiábrándító Sebastien Haller a saját büntetőterületen belül ügyetlenül leütötte a korábbi dortmundi játékost, Jan-Niklas Beste-t.

„Vad, vad hibák „

„2-0-ra vezetünk, aztán meg kell szereznünk a harmadik gólt, és meg kell ölni a meccset” – összegzett később Brandt, amikor a déli lelátóra vezető keserves séta után a média elé állt. Ehelyett csapata „vad, vad hibákat” követett el. „A végén fel kell emelni a fejünket, hogy még mindig 2:2 az állás”. Valóban, a csereként beállt Felix Nmecha volt a tizenkét perces hosszabbítás legjobb esélye a keresztlécre tartó lövésével (90:+10), de a Heidenheim többször is nekifutott Gregor Kobel irányába a Dortmundnak, amely időnként kiütöttnek tűnt. Az alulmaradó bajnok játékvezetésből, a magasabb egyéni minőségből, a nyugalomból és a szuverenitásból, ami egy topcsapatot jellemez, semmi sem látszott.

„Csúcscsapatok nem így történnek „

Terzic a lényegre tapint, amikor rövid öltözőbe menetel után ő is láthatóan húzódozva lép a DAZN mikrofonja elé: „Ez nem történik meg topcsapatokkal. Velünk többször is megtörténik.” A Dortmund a felkészülés során gyakran beszélt arról, hogy nem ismétli meg az előző szezon hibáit. Hogy ne kergessék újra a kottát a szezon első felében, hogy azonnal felkapják a 2023-as első félidő gyakran erős teljesítményeit. „Most – mondja Terzic – ez megint velünk történik”. Azt mondja, csapatának meg kell értenie, hogy mindig a győzelemről van szó, hogy mindent a győzelemnek kell alárendelni. „Ezt ma ismételten elmulasztottuk”.

Terzic ezután visszatekint az előszezon keserű végére, a könnyekre és az ürességre a bajnoki cím elvesztése után. „A múltban megmutattuk, hogy erősebben tudunk kijönni a fázisokból, amikor döcögősen alakultak a dolgok. De azt is megéreztük, hogy milyen fájdalmas lehet a végén, amikor nem sikerül mindent behoznod” – mondja, majd levonja a keserű következtetést egy olyan meccs után, amelyen csapata ismét a saját útjába került: „Ha ezt nem hagyjuk abba, akkor nehéz lesz valamikor bármit is ünnepelni.”

Füllkrug „érti a sípszavakat „

A Dortmund keserű napjához hozzátartozik, hogy még az előző szezon gólkirálya, az előző nap a Werder Brementől szerződtetett Niclas Füllkrug sem tudta megakadályozni a csapat lemaradását. A lecserélésekor még tapsolták és éljenezték, a végső sípszó után ő is új csapattársai mellé állt, és fogadta a macskakapukat. „Bizonyos mértékig megértem a füttyöket” – mondja – és ezzel egy vonalban van Terziccsel, aki a sajtótájékoztatón megértését fejezi ki a szurkolók reakciója iránt: „Teljesen megértem a dühöt és a frusztrációt is. Ugyanúgy átérzem őket”.

A BVB edzője bejelentette, szombaton leülnek majd beszélgetni a meccsről és a visszatérő hibákról. Ezt követően csapata külön utakon folytatja majd. A keret nagy része a nemzetközi játékhéten távol van. A péntek esti katasztrofális benyomás kijavítására csak két hét múlva, az SC Freiburg ellen nyílik újra lehetőség.

A kritikák nem csitulnak

„Megmagyarázhatatlan – mondja Sebastian Kehl az éjfél közeledtével -, ez egyikünknek sem. Egyszerűen nem történhet meg velünk”. A Dortmund sportigazgatója, aki egyenesen tanácstalannak tűnik megjegyzéseiben, tudja, hogy most mennyire elbizonytalanodnak a dolgok. Főleg úgy, hogy a környezet már az elmúlt napokban is ideges volt. A nyári átigazolási szakasz a négy szerzemény, Füllkrug, Nmecha, Marcel Sabitzer és Ramy Bensebaini négyesével már a Heidenheim-meccs előtt is kritikát váltott ki, mert a védelemben nyilvánvaló problémákat – a mennyiségileg vékony felállás középen és hátul – nem orvosolták. Nem valószínű, hogy a következő napokban csöndesebb lesz a helyzet. A problémák azonban mélyebben rejlenek. Azok a szellemek, amelyeket a BVB a szezon utolsó második felében azt hitte, hogy elűzött, visszatértek.