péntek, május 3, 2024
HomeMotorsportsBagnaia vereséget szenvedett a csapatpárbajban, elveszíti a világbajnoki vezetést és fizetnie kell

„Pecco” Bagnaia a Mandalika szombati versenynapján: a kvalifikáción és a sprintben is legyőzte a visszatérő csapattárs Bastianini, elúszott a világbajnoki vezetés, szabályszegésért pénzbüntetést kapott

A MotoGP 2023-as szezonjának világbajnoki címéért folytatott küzdelemben szombaton – legalábbis ideiglenesen – őrségváltás történt az indonéziai Lombokon található Mandalika International Circuit pályán. A Ducati gyári pilótája, Francesco „Pecco” Bagnaia elvesztette a világbajnoki vezetést, amelyet április vége óta birtokolt a Pramac-Ducati versenyzője, Jorge Martin javára.

Míg Martin sorozatban negyedik sprintgyőzelmét aratta szombaton, és ezzel MotoGP-s pályafutása során először átvette a világbajnoki vezetést, addig Bagnaia csak a P8. helyen végzett. Közvetlenül előtte, a hetedik helyen végzett Ducati csapattársa, Enea Bastianini, akinek ez a hétvége a visszatérését jelenti három kihagyott versenyhétvége után.

Bagnaia, aki csak a 13. helyről indult, sok körön keresztül kemény dió volt Bastianini számára. A Ducati nem állított ki stabil sorrendet, ezért Bagnaia hátránya Martinhoz képest a vasárnapi nagydíj előtt hét pont. Vasárnap Martin ismét a P6-os rajthelyről indul, míg Bagnaia ismét a 13. helyről rajtol majd.

A Ducati gyári csapat párharcában Bagnaia már a kvalifikáción kikapott Bastianinitől, mégpedig a Q1-es szegmensben, ahol mindketten párbajoztak a későbbi Q2-es bejutásért. Míg a visszatérő Bastianini Luca Marini mögött a második legjobb idővel jutott be a Q2-be, addig Bagnaia 0,099 másodperccel volt lassabb. Így a bajnokság éllovasának a rajtrács ötödik sorából kellett nekivágnia a sprintnek. 13 körrel később már megszabadult a világbajnoki vezetéstől.

Nincs Ducati istállósorrend: Bagnaia „az elejétől fogva elfogadta „

A szombati nap egészét összegezve, amelyen ráadásul büntetést is kapott, Bagnaia így nyilatkozott: „A friss lágy gumikkal [a Q1-ben] volt néhány problémám. A motorom nagyon ideges ezekkel a gumikkal, és nehezen tudtam kinyitni a gázt. A 13. rajtkockából természetesen nem volt könnyű. Az előzés csak akkor lehetséges, ha agresszívan leszorítod a többi versenyzőt a vonalról. De ez sosem volt az én vezetési stílusom. Ezért volt ma nehéz dolgom.”

Az Enea Bastianini Ducati csapatpárbajról, amelyben nem alakult ki stabil sorrend, Bagnaia megjegyzi, hogy nem is számított rá. „Nálunk soha nem lesz csapatsorrend. Ez csak normális nyolc versenyzővel, akiknek nem mindenkinek ugyanaz a csomagja, de ugyanolyan lehetőségeik vannak a legjobb eredményekre. Ez egyszerűen a Ducati stratégiája, és én ezt már az elejétől fogva elfogadtam” – mondta a MotoGP regnáló világbajnoka.

„Az egyetlen módja annak, hogy ma megelőzzem Eneát, az lett volna, ha leszorítom őt a vonalról. De én nem így szeretek versenyezni” – húzta alá Bagnaia azt, amit nem sokkal korábban, a csapatpárbaj kapcsán is általánosságban már elmondott.

És ugyanezt a nézetet, nevezetesen, hogy nem követel stabil sorrendet, Bagnaia a kvalifikációval kapcsolatban is vallja. „Miért adnál utasítást egy olyan versenyzőnek, aki épp egy sérülésből tér vissza, hogy ne javítson a köridején?” – kérdezi, utalva csapattársára, Bastianinire és a kettejük Q1-ben vívott párbajára. „A külvilág számára talán nehéz megérteni. De számunkra ez normális” – mondta Bagnaia.

Bastianini, aki a sprintben a P7-ben végzett, alig fél másodperces előnnyel Bagnaia előtt, szintén azt mondja, hogy nem gondolt a stabil sorrendre. „Nem gondoltam erre. Ez volt a visszatérésem versenye, és az egyetlen feladatom az volt, hogy élvezzem és célba érjek. Most már elég sokáig ültem otthon, és dühösen néztem a futamokat a tévé előtt.”

Bagnaia megnyugodva fogadta az új világbajnoki állást

A MotoGP 2023-as tabellájának új helyzetéről, amely az április végi Spanyol Nagydíj óta először már nem őt mutatja a világbajnokság élén, „Pecco” Bagnaia így nyilatkozott: „A szezon még nagyon hosszú. Hét pont a lemaradásunk hat futammal a vége előtt. Ez mindenképpen hitet ad nekem a bajnoki címben. Továbbra is mindent beleadok majd.”

Bagnaia egyébként szombaton 500 eurós pénzbüntetést kapott, mert a Q1-ben a piros lámpánál elhagyta a boxutcát.