péntek, március 29, 2024
HomeMotorsportsBagnaia: "Amikor Fabio kiesett, a versenyem teljesen megváltozott".

Bagnaia: „Amikor Fabio kiesett, a versenyem teljesen megváltozott”.

Francesco Bagnaia sokáig küzdött a győzelemért a Phillip Island-i thrillerben, de a P3-mal a tabella új vezetője is lett, így ő az egyértelmű világbajnoki favorit

Ki gondolta volna a 2022-es MotoGP-szezon felénél, hogy a Ducati gyári versenyzője, Francesco Bagnaia bajnoki éllovasként utazik a szezon utolsó előtti futamára? Valószínűleg csak a legoptimistábbak. De a Phillip Island-i Ausztrál Nagydíj után pontosan így néz ki a helyzet.

Bagnaia a 2022-es MotoGP tabella élén vág neki a jövő hétvégi Maláj Nagydíjnak Sepangban. Ez az első alkalom a királykategóriás pályafutása során, hogy „Pecco” vezette a világbajnokságot.

Emlékeztetőül: a júniusi Sachsenringi Német Nagydíj után Bagnaia 91 ponttal volt lemaradva a Yamaha versenyzője, Fabio Quartararo mögött. Ez pontosan a szezon felénél történt, amikor még tíz futam volt hátra.

Most, már csak két futam van hátra, és Bagnaia teljesen megfordította az állást. Quartararo 14 pontos előnnyel utazik Malajziába, ahol jövő vasárnap az első meccslabdája lesz a világbajnoki cím megszerzéséért.

A Német Nagydíj óta eltelt nyolc futamból négyet megnyert, három másikban pedig második vagy harmadik lett. Quartararo ugyanakkor a Sachsenringen aratott diadala óta nem nyert. Ami még rosszabb, a Yamaha versenyzője az elmúlt négy futamból háromban egyáltalán nem szerzett világbajnoki pontot – beleértve a vasárnapi Phillip Island-i bukást is.

Bagnaia Phillip Islanden: „Nyerni akartam, de … „

A világbajnokság új vezetője, Bagnaia számára a Phillip Island-i verseny eleinte nem a tervek szerint indult. „A rajtnál gondjaim voltak az első keréken lévő eszköz aktiválásával” – mondta. A harmadik helyről rajtolva a Ducati versenyzője rövid időre csak a hatodik helyen találta magát, miután a rajtasszisztens nélkül indult el.

„De nem hagytam, hogy ez megzavarjon, elhatároztam, hogy a maximumot hozom ki a mai napból” – mondta Bagnaia, aki az első kör után már a harmadik helyen állt. És ezen a harmadik helyen ért célba 27 izgalmas kör után, miután egy ideig vezette a versenyt.

Nincs több tapadás az első kerékre a végén

„Nagyon örülök az eredménynek” – mondta Bagnaia – „mert nem volt könnyű verseny. Megpróbáltam a lehető legjobban kezelni a gumikat. Az utolsó hat körben azonban az első kerék tapadása rendkívül lecsökkent. A gumiabroncs teljesen kész volt. „

„Erre nem számítottam. Talán csak túl sokat használtam a gumit, nem tudom” – értetlenkedett a Ducati versenyzője, aki vasárnap a közepes (első gumi) és a kemény (hátsó gumi) kombinációt választotta. Pontosan ezzel a gumikombinációval a Suzuki versenyzője, Alex Rins a tizedik helyről indulva győzelmet aratott.

Bagnaia azonban az utolsó szakaszban „különösen a bal kanyarokban”, ahogy ő fogalmazott, küzdenie kellett a lazasággal. Phillip Islanden rengeteg ilyen típusú kanyar van, három kivételével mindegyik. Ennek ellenére a Ducati versenyzője az utolsó kör elején az élre állt. De aztán a 2-es kanyarban megelőzte őt Rins és ezúttal Marc Marquez is.

A Quartararo visszavonulásának ismeretében Bagnaia átgondolta a dolgokat

Amikor harmadikként ért célba, Bagnaia mindössze 0,224 másodperccel maradt el a győztes Rins-től. „A célom az volt, hogy ma nyerjek. De aztán láttam a boxutcai táblán, hogy Fabio kiesett a versenyből” – emlékezett vissza az új világbajnoki éllovas a számára döntő jelenetre, nevezetesen Fabio Quartararo bukására, aki a szezon ötödik futama (áprilisi Portugál Nagydíj) óta vezette a világbajnoki tabellát.

„Amikor megláttam, hogy Fabio kiesett, a versenyem teljesen megváltozott” – vallja be Bagnaia. Tudva, hogy Quartararo nem fog ismét pontot szerezni, a Ducati versenyzője nem kockáztatott mindent a verseny második felében. Ennek ellenére szeretett volna nyerni: „Amikor az utolsó körben megelőztek azok ketten, azt gondoltam magamban, hogy ha van esélyem az ellentámadásra, akkor támadni fogok”.

„De nem akartam túl sokat kockáztatni, és semmilyen körülmények között nem akartam bukni” – folytatta Bagnaia, aki világossá tette: „A legfontosabb az volt, hogy célba érjek és megszerezzem a pontokat. Elég hibát követtem el idén. Azt hiszem, megtanultam a leckét. „

Matchball Sepangban: „Amikor elkezdek gondolkodni a nyomáson… „

Tény, hogy Bagnaia első meccslabdája a világbajnoki cím megszerzéséért jövő vasárnap Sepangban lesz. „Ez természetesen nagyon fontos verseny lesz” – tudja a nagy esélyről. Sepangban 2018-ban Moto2-es világbajnokká koronázták. Akkor is ez volt a szezon utolsó előtti futama. Hát nem hoz vissza emlékeket? Még nem.

„Próbálok nyugodt maradni, és csak úgy akarok hozzáállni a következő versenyhez, ami a következő futam. Nem igazán akarok a világbajnokságra gondolni, csak okos akarok lenni” – erősíti meg Bagnaia.

Mert egy dolgot megtanult „Pecco” a 2022-es szezon balesetekkel teli első felében: „Ha elkezdek a nyomáson gondolkodni, akkor csak magamat teszem nyomás alá. Most próbálok nyugodt maradni, és úgy nézek a hétvégére, ahogy azt a nyári szünet óta rendszeresen tesszük.”