HomeMotorsportsAz új taktika ellenére Marc Marquez még mindig túlszárnyalja a Hondát

Az új taktika ellenére Marc Marquez még mindig túlszárnyalja a Hondát

Marc Marquez bevallotta, hogy új megközelítése ellenére is időnként még mindig túlhajtja a MotoGP Hondát, hogy valamennyire lépést tudjon tartani

A 2023-as Honda RC213V-vel egyelőre nem lehet mit kezdeni, még egy olyan sztárpilótának sem, mint Marc Marquez. A szerződés szerint utolsó előtti Honda-szezonjának második felére Marquez változtatott a hozzáállásán.

Ahelyett, hogy mindig teljes támadásba lendülne, ahogyan azt a múltban tette, a hatszoros MotoGP-bajnok jelenleg inkább tesztvezetésként használja a futamokat, a jövőre való tekintettel. Hogy ez valóban azt eredményezi-e, hogy 2024-ben még mindig egy Hondán fog ülni, az már más kérdés.

Az új megközelítéssel Marquez az utóbbi időben kétszer is célba ért. A szezon első felében ez egyetlen vasárnapi futamon sem sikerült neki. De: az Osztrák Nagydíjon Spielbergben Marquez a P12., múlt vasárnap a Katalán Nagydíjon Barcelonában a P13. helyen végzett. A lemaradása a győzteshez képest mindkét futamon több mint 20 másodperc volt.

Marquez számára már akkor világos volt, amikor néhány hete először alkalmazta új taktikáját, hogy nem lehet célja a legjobb eredmények elérése. A Honda sztárja időről időre még az új megközelítéssel is túlszárnyalja a motort. De ennek is vannak határai.

„Nagyon nagy a különbség” – mondta Marquez a barcelonai hétvégén, utalva arra az előnyre, amit elsősorban az Aprilia és a Ducati jelent jelenleg a Hondával szemben. „Bizonyos területeken tényleg hatalmas a különbség. Az egyetlen terület, ahol ésszerűen tudom tartani a lépést, vagy akár jobb is lehetek, az a fékezés.”

„De ez azt jelenti – folytatta Marquez -, hogy kockáztatnom kell. Egy körön ez működhet, de tizenegy, tizenkét vagy 24 körön nehéz.” És ha a Honda versenyzője mégis megpróbál nagyobb kockázatot vállalni egy versenytáv – legyen szó sprintről vagy nagydíjról -, mint amennyit valójában kitűzött célul, akkor annak fizikai hatása is van.

„Ha ezt a magas ritmust akarom tartani [az Aprilia és a Ducati], akkor karpumpa lesz. Sokkal jobban szenvedek, mert túlpörgetem a motort” – magyarázta Marquez, akinek az utolsó top10-es helyezése egy nagydíjon majdnem egy éve volt. A Maláj Nagydíjon 2022 októberében a P7. helyen végzett. Azóta a Honda sztárja vagy bukásokkal tűnt fel, vagy amikor a nyeregben maradt, akkor többnyire feltűnésmentesen motorozott a mezőnyben.