HomeMotorsports"Az autó vezethetetlen volt": Komoly kudarc Costa/Aitken számára a Sachsenringen

„Az autó vezethetetlen volt”: Komoly kudarc Costa/Aitken számára a Sachsenringen

Albert Costa és Jack Aitken tanácstalan a szombati kemény Sachsenring után: különösen a megállás után vált nehézzé az Emil Frey Lambo 63

Emil Frey Lambo 63

„Ez nem a mi napunk volt” – Jack Aitken öt szóban tökéletesen összefoglalja az Emil Frey 63-as Lamborghini szombati versenyét a Sachsenringen. Pedig minden olyan jól indult a svájci csapat számára. Csapattársa, Albert Costa a harmadik sorba állította az autót, és a rajtnál a negyedik helyre küzdötte fel magát.

De ennyi volt a jó hír. Costának hamarosan el kellett engednie, és összesen hét versenyzőt tartott vissza a stintje alatt. „Egyszerűen sehol sem vagyunk. Tíz kiló plusz ballasztot cipelünk magunkkal. Az autó őszintén szólva vezethetetlen,”

„A harmadik körtől kezdve nem volt tapadás a gumiabroncson. Egyszerűen csak lassúak voltunk. A gumiabroncs vibrált, és a nyomás túl magas volt. Tudtuk, hogy a mai napra nem a legjobb autónk van, de még így is harcolhattunk volna az első 5 helyért. Egyszerűen sehol sem tartunk és lemaradunk.”

Még a guminyomás beállítása a boxkiállásnál sem oldotta meg a problémát az Emil Frey 63-as Lamborghininél. „Jacknek is gondjai vannak, és egy másodperccel lassabban megy, mint a többiek. Ez nem normális – tűnődött a spanyol. De mi is történt pontosan a Lamborghini Huracan GT3-mal? Még mindig a sötétben tapogatózunk.

Jack Aitken idejében még rosszabb lett

„Nem vagyunk benne biztosak. Volt néhány apróság, amit találtunk. Volt egy kis problémánk az autóval, de ezt meg kell erősítenünk, és ma este mindent meg kell néznünk” – magyarázta Aitken. Annyi biztos, hogy „nem tudták megmutatni az autó valódi tempóját” – folytatja a Forma-1-es tesztpilóta.

A köridőkre vetett pillantás jól mutatja, milyen drámai tempóveszteséget szenvedett el a címre aspiráló versenyző. A korai szakaszokban Costa még mindig 1:20 perc körüli időket futott. De már az ő stintjében jelentősen csökkent a Lamborghini sebessége. Costa leglassabb körideje 1:22.192 perc volt.

Az átadás után Aitken nem tudott 1:21.392 perces idejénél tovább menni, amelyet a pilótacsere utáni harmadik körben állított be. A brit ezt követően helyenként a 23-as tempóba csúszott, és csak az utolsó 20 körben törte át még egyszer az 1:22 perces határt. A győztessel való összehasonlítás mutatja, hogy mekkora a különbség és az eltérés.

Costa személyes legjobb és leglassabb köre közötti delta 1,703 másodperc volt, csapattársa, Aitkené pedig 2,492 másodperc. Fabian Schiller számára a ZVO-Mercedes 4 (Schiller/Gounon) például „csak” 1,403 másodperc a különbség.

Duell Emil Frey kolléga ellen: „Hagytam elmenni „

Ez aláhúzza Aitken benyomását, miszerint az Emil Frey Lamborghini 63-as számú autójával a probléma „minden bizonnyal egy kicsit rosszabb lett” a verseny előrehaladtával. Ráadásul a 11-es kanyarban volt egy hajmeresztő jelenet a csapattársával, Franck Pererával, amikor Aitken nagy sebességgel majdnem a fűbe lökte a franciát.

„Már beszéltünk róla egy kicsit. Persze, egy kicsit szűkös volt. Ekkor még mindig próbáltam megvédeni az álláspontomat. De én sokkal lassabb voltam” – jegyzi meg Aitken. „Néhány körrel később elengedtem, mert végül úgyis megelőzött volna. Akkor nem volt okos dolog visszatartani őt.”

Végül a tizenegyedik hely lett a Costa/Aitken páros számára, ami mindössze öt pont termést jelent, és így keserves visszaesést a bajnoki küzdelemben. A három címvédő mind az első ötben végzett, és három futammal a vége előtt a különbség Raffaele Marciellóval szemben 43 pontra nőtt – egy versenynapon maximum 28 pontot lehet szerezni.

A vasárnapi versenyen, a Sachsenringen Albert Costa és Jack Aitken újabb esélyt kap, hogy életben tartsa az ADAC GT Masters bajnoki címre vonatkozó reményeit. Aitken is erre spekulál, amikor azt mondja: „Holnapra ismét jobbnak kell lennie a dolgoknak. „