csütörtök, május 2, 2024
HomeMotorsportsAleix Espargaro: Miért dönti meg a MotoGP a körrekordokat?

Aleix Espargaro: Miért dönti meg a MotoGP a körrekordokat?

A MotoGP idén kilenc pályán döntött kör- és/vagy pályarekordot – az Aprilia versenyzője, Aleix Espargaro próbál magyarázatot adni

Az

MotoGP egyre gyorsabb és gyorsabb lesz, és úgy tűnik, hogy 2022-ben elérte a fejlődés ideiglenes csúcsát. Ebben a szezonban már kilenc pályán megdőltek a meglévő kör- és/vagy pályarekordok. Ezen kívül négy pályán új csúcssebesség-rekordot állítottak fel.

Honnan jön ez a meredek fejlődés, amely az elmúlt években jelentős lendületet vett? Az Aprilia versenyzője, Aleix Espargaro részben magyarázatot lát a MotoGP-gyártók által időközben kifejlesztett számos eszközben.

Nagy szerepet játszanak a hasmagassági eszközök

„Az általunk továbbfejlesztett hátsó hasmagassági eszköz … Tavaly például egyáltalán nem használtam. Most már igen, és valószínűleg ez jelenti a legnagyobb különbséget. Nagyon jó gyorsulást ad” – magyarázza a spanyol.

Az eszköz leengedi a kerékpár hátsó részét, így alacsonyabb lesz a súlypont és jobb lesz a gyorsulás. Eközben a MotoGP-motorok elöl és hátul is rendelkeznek menetmagasság-szabályozó eszközökkel. A 2020-as fejlesztés legelején a Holeshot nevű első hasmagassági eszköz állt.

Kezdetben csak kézzel lehetett használni a felszálláshoz. Időközben a rendszer már régóta automatikusan működik, és minden sarkon aktiválható. Az Apriliánál – ismét – egy forradalommal bővül az RS-GP. Az évek során néhány ilyen forradalomra volt szükség ahhoz, hogy a kerékpár elérje jelenlegi versenyképességét.

Az Aprilia sokat változott tavalyhoz képest, de a többi motor nem. Szóval most rajtuk vagyunk, de ők [a többi gyár] nem igazán változtattak a motoron” – jegyezte meg Espargaro. Számára a KTM példája különösen szembeötlő. „Egy nagyon érdekes eset” – részletezte a világbajnoki második helyezett.

Aleix Espargaro: A KTM egy érdekes eset

„A motor szinte ugyanaz. Ha megnézzük [Miguel] Oliveira köridejét, nagyon hasonlóak. De tavaly futamokat nyert, és itt [Assenben] is az élen volt. Most boldogok, ha túljutnak az első negyedéven. Mert nem tudtak javulni. Érdekes látvány.”

„A fent említett Oliveira 2021-ben Assenben még mindig közvetlenül a második kvalifikációs szakaszra kvalifikálta magát, és 1’32.450-es köridővel a Q2 hatodik helyén végzett. Idén a Q1-en keresztül kellett vállalnia a kitérőket, és végül a nyolcadik helyre tette a KTM-et a rajtrácson. Tavalyhoz képest 0,178 másodpercet nyert.

Mi a fejlemény Espargaróval? A spanyol tavaly Assenben a kilencedik rajtkockába állította Apriliáját, 1’32.666-os köridővel. Idén a holland TT-n 0,798 másodpercet javított, ami a Q2-ben az ötödik helyhez volt elég.

Világbajnoki ellenfele, Fabio Quartararo szintén két tizedmásodpercet tudott nyerni egy kissé módosított Yamahával. Hogyan magyarázható ez az ugrás? „Minden versenyző hajt. A fiatal versenyzők nagyon erősek, ráadásul sok Ducatis van jó csapatokkal” – mondta Espargaro. „Az Aprilia nem működött a múltban. De most már igen, és a keverékben van az élen.”