szombat, május 18, 2024
HomeTennisA saját súlycsoportjában: Barty az Australian Open döntőjében

A saját súlycsoportjában: Barty az Australian Open döntőjében

A világelső teniszezőnő kiemelkedő teljesítményt nyújtva jutott be első döntőjébe hazájában. Ott szombaton egy debütálóval fog szembenézni – és történelmi lehetőséget kap.

Ashleigh Barty az Australian Openen a maga nemében játszik, karnyújtásnyira van a hőn áhított hazai győzelem. A világelső továbbra sem mutat gyengeséget, és a korábban nagyon meggyőzően játszó amerikai Madison Keys 6-1, 6-3-as legyőzésével először jutott be a melbourne-i döntőbe. Barty 1978 óta az első ausztrál lehet, aki diadalmaskodik hazai Grand Slam-viadalán.

Készen áll-e, kérdezték Bartytól a döntőbe jutás utáni győztes interjúban. „Abszolút” – válaszolta – „Csináljuk!”

Ellenfele a döntőben Danielle Collins lesz. Az amerikai-amerikai a nap második elődöntőjében a francia nyílt teniszbajnokságon győztes Iga Swiateket verte ugyanilyen simán. A 78. perc után 6:4, 6:1 volt az állás. A 28 éves floridai játékosnak ez volt élete első Grand Slam-döntője. Collins jelenleg a 30. helyen áll a világranglistán. Az Australian Openen elért sikere azt jelenti, hogy a torna után a top 10-ben lesz – függetlenül a döntő kimenetelétől.

A wimbledoni győztes Barty nagy esélyesként lépett pályára, és a 25 éves játékos egyetlen szettet sem vesztett a döntőig vezető úton.

Az utolsó ausztrál győztes 1978

1978-ban Christine O’Neil volt az utolsó ausztrál, aki hazai Grand Slam-versenyén bajnoki címet szerzett. Barty eddigi legjobb eredménye Melbourne-ben egy elődöntő volt 2020-ban, amikor a későbbi győztes Sofia Kenintől (USA) kapott ki. Wendy Turnbull 1980 óta nem jutott ausztrál a döntőbe.

Barty elődöntős ellenfele, a világranglistán 51. helyen álló Keys erős teljesítményt nyújtva jutott be 2015 óta másodszor Melbourne-ben elődöntőbe. Meggyőzően verte a társfavorit Paula Badosát (Spanyolország) és Barbora Krejcikovát (Csehország) is. De Barty, a kétszeres major-győztes, egyértelműen a versenytársak felett áll ezen a tornán.

Az első szett megszerzéséhez mindössze 26 percre volt szüksége a feszült Keys ellen, és az ügyes ritmusváltásaival, a kínos fonákszlettel Barty uralta a Rod Laver Arénában rendezett mérkőzést. A második szettben az amerikai eleinte jobban tartotta magát, de Barty a fontos pillanatokban a legjobb teniszét mutatta be, és mindössze 62 perc után befejezte a mérkőzést.