vasárnap, április 28, 2024
HomeFootballA Comore-szigeteknek reszketnie kell - Algéria nehéz helyzetben

A Comore-szigeteknek reszketnie kell – Algéria nehéz helyzetben

A 2022-es Afrika Kupán a csoport hat harmadik helyezettje közül a legjobb négy jut tovább a kieséses szakaszba. De mi történik, ha a csapatok pontegyenlőséggel állnak? Hogyan határozzák meg a legjobb négyet?

A csoportkör utolsó játéknapja zajlik az Afrika Kupán. A csoportból a négy legjobb harmadik helyezett csapat, valamint a csoport első két helyezettje jut a 16 közé.

Ha egy csoporton belül két csapat azonos pontszámmal rendelkezik, az Afrika Kupa Szabálykönyvének 74. bekezdése szerint a következő szabályok érvényesek:

1. magasabb pontszám közvetlen összehasonlításban
2. gólkülönbség az összes csoportmérkőzésen
3. több gólt lőttek az összes csoportmérkőzésen
4. a CAF szervezőbizottságának sorsolása

Az Afrika Kupa szabályzat 75.4. cikkének 32. bekezdése előírja, hogy a csoport négy legjobb harmadik helyezett csapata hogyan kerül meghatározásra:

1. a csoportmeccsekből szerzett több pontok száma
2. gólkülönbség az összes csoportmérkőzésből

A sok szoros eredmény miatt nem valószínűtlen, hogy az idei Afrika-kupán döntetlenre kerül sor. Ez a csoport legjobb harmadik helyezettje esetében is lehetséges lett volna, de ez nem történt meg: A Zöld-foki szigeteknek (A csoport) és Malawinak (B csoport) reszketnie kellett, mert az a)-c) kritériumok azonosak. A csoport legjobb harmadik helyezettjeinek rangsorában biztonsággal mögöttük állnak a Comore-szigetek, akik három mérkőzés után három ponttal és 3:5 góllal állnak. Csak miután a D csoport összes mérkőzését lejátszották, és kiderült, hogy Szudán egy ponttal a harmadik helyen áll, megelőzve az azonos pontszámmal álló Bissau-Guineát, a Zöld-foki szigetek és Malawi már biztos volt a továbbjutásban.

Kényes helyzet a címvédő számára

Comorosnak még várnia kell az E és F csoportban elért eredményekre. Az E csoportról szólva Algéria nehéz helyzetben van. Ha a sivatagi rókák nem nyerik meg az utolsó csoportmeccsüket Elefántcsontpart ellen, akkor a címvédő csapat idő előtt kiesik. Csak győzelemmel juthatnak tovább a 16 közé, akár elsőként, akár másodikként. Csak egy döntetlennel végezhetnek a harmadik helyen, és akkor biztosan kiesnének.

Az F csoportban Tunézia egy másik nagy név, amely kiesés előtt áll – és most szintén nagy gondok előtt. A 2004-es kupagyőztesek nem kevesebb, mint tizenkét pozitív esetet jelentettek a csütörtöki, Gambia elleni mérkőzés előtt. Egyelőre nem világos, hogy a kölni Ellyes Skhiri érintett-e.