hétfő, május 13, 2024
HomeMotorsports30 évvel a "Schumi" ütközése után: Mit gondol ma Damon Hill erről...

30 évvel a „Schumi” ütközése után: Mit gondol ma Damon Hill erről a balesetről

Három évtizeddel a Michael Schumacherrel történt világbajnoki döntő ütközés után Damon Hill ellátogat az 1994-es Forma-1-es döntő adelaide-i futam helyszínére

„Ez az a hely. Ez az a kanyar, ahol minden történt.” Ezt mondja Damon Hill, amikor 30 év után először áll azon a helyen, ahol az 1994-es Forma-1-es döntő futamon összeütközött Michael Schumacherrel, és elvesztette a világbajnoki címért folytatott küzdelmet.

Hill az ausztráliai Adelaide-be utazott a Sky angol nyelvű Forma-1-es műsorszolgáltató egyik riportja miatt, és gyalogosan közeledik a Flinders Street és a Hutt Street sarkához, ahol három évtizeddel ezelőtt az Adelaide Street Circuit hatodik kanyarja volt.

Néhány méterrel korábban Schumacher 1994-es Benettonjával letért a pályáról, és az 5-ös kanyar kijáratánál a falnak csapódott, sérült autóját visszamanőverezte a pályára – Hill pedig a Williamsben megérezte a lehetőséget, hogy megelőzze világbajnoki riválisát. Mindketten az első bajnoki címükre vadásztak, és amelyikük a másik előtt végzett a pontversenyben, az lett volna a világbajnok.

Hill újrajátssza a Schumacherrel történt balesetet

30 évvel később Hill lefilmezi magát a 6-os kanyarban, és azt mondja a kamerába: „Újrajátszom a jelenetet, belül vagyok – és bumm!”.

Az ütközéstől Schumacher autója felemelkedik, kirepül, és azonnal a kifutópályán landol. Hill eleinte képes folytatni a versenyt, de az ő autója is megsérült: A bal első felfüggesztés megsérült, ahogy azt a csapat a boxutcai vészfékezés során felfedezi. A Williams nem küldte vissza Hillt a pályára. Ezzel eldőlt a bajnokság – a pontversenyben élen álló Schumacher javára.

Vagy ahogy Hill fogalmazott 2024-ben: „Mindennek [vége]. De ez már történelem. Már az archívumban van.” Ezt mondja az egykori Forma-1-es pilóta az Instagramon közzétett rövid videójában

Az ütközés az egész világon hullámokat vet

A poszt szövegében azonban Hill részletesebben is kitér, és a „Forma-1 egyik „legvitatottabb incidenséről” beszél, valamint arról, hogy a közte és Schumacher között lezajlott jelenet „világszerte felháborodást” váltott ki, mert egyes megfigyelők Schumachert szándékossággal vádolják.

„Mit tanulhatunk ebből? Az egyik ember tragédiája a másik ember győzelme? Vagy van valami veleszületett érzékünk a helyes és helytelen iránt, amit figyelmen kívül hagyunk? „

Hill: „Örülök, hogy vége ennek a szezonnak „

„Mindegy: [Az eset] talán kiszámítható befejezése volt egy szörnyű és tragikus szezonnak” – mondja Hill. „A Williamsnél a legtöbben örültek, hogy vége a szezonnak”.

Elvégre a Williams néhány hónappal korábban valami szörnyűséget élt át: a csapat újonca, Ayrton Senna balesetben meghalt a szezon harmadik Forma-1-es versenyén Imolában, így hirtelen Hill lett az új első számú pilóta.

Két évvel az adelaide-i események után azonban eljött Hill pillanata: a világbajnok fia 1996-ban maga is Forma-1-es világbajnok lett a Williams színeiben. Az 1999-es szezon után Hill 115 futamból 22 győzelemmel fejezte be nagydíj-pályafutását. Ma televíziós szakértőként dolgozik a brit televíziónak, és ebben a szerepkörben utazott Ausztráliába 2024-ben.