hétfő, május 20, 2024
HomeMotorsports24h Daytona 2024: Pole pozíció és pályarekord Derani számára

24h Daytona 2024: Pole pozíció és pályarekord Derani számára

Cadillac indul a pole pozícióból a 62. Daytonai 24 órás versenyen – Porsche és Caddy uralja a versenyt – Új IMSA GT3-as rekord a Porschénál

Minden pályarekord megdőlt a Daytona International Speedway pálya mezőnyével együtt a 2024-es Daytona 24 órás verseny kvalifikációján. Mind a hivatalos, mind a nem hivatalos pályarekordot az IMSA SportsCar Championship regnáló bajnoka, Luis Felipe „Pipo” Derani döntötte meg az Action Express Cadillac 31 (Derani/Aitken/Blomqvist)

A brazil 1:32,656 perccel több mint egy másodperccel megdöntötte a hivatalos pályarekordot (1:33,685 perc), amelyet Oliver Jarvis állított fel a Mazda RT24-P-vel 2019-ben. Az eddigi leggyorsabb kört Olivier Pla 2020-as, szintén DPi-Mazda versenyautóval futott 1:33.324 perces körét több LMDh autó is megdöntötte a GTP osztályban.

Connor de Phillippi az RLL-BMW 7-es Penske-Porsche-ban (Cameron/Nasr/Newgarden/Campbell; 3. GTP) voltak, akik mindannyian a még kiaknázatlan 32 körös tartományba kerültek ezen a kvalifikáción.

A rajtrács harmadik sorába csak a Wayne Taylor Racing két Acura ARX-06-osa jutott be az Andretti Autosporttal, amelyek valószínűleg a nagy hasznos teher miatt panaszkodnak, hiszen 42 kilogrammal nehezebbek, mint tavaly

Zsinórban ötödik LMP2-es pole Keating számára

A „Roar before the 24” előzetes teszt igazi célja a versenyre való felkészülés. Három nap alatt összesen öt edzést tartottak, plusz egy rövid hatodik edzést csak a GTP autóknak közvetlenül a kvalifikáció előtt. A 5-ös Proton Porsche nem csak a kvalifikációról, hanem a pénteki első edzés egyes részeiről is lemaradt, mivel a Porsche 963-as csak ezen az ülésen került véglegesítésre.

Az LMP2-es géposztályban az amatőröknek kellett kvalifikálniuk, így Ben Keating újabb showműsorához volt adott a színpad. A United Autosports Oreca 52-es autójával (Smiechowski/Novalak/Dillmann/Boulle; 2. LMP2) szintén erős volt, 0,108 másodpercen belülre került Keating idejéhez képest. Az összes többi LMP2-es autó már háromnegyed másodperccel maradt el az edzés leggyorsabb idejétől.

Baleset a GT kvalifikáción

A GT-edzést közvetlenül a rajt után tizenkét percre meg kellett szakítani, mert David Brule a 12-es Lexus az összes GTD Pro autó mögött indult

Klaus Bachler, akinek a télen hét egymást követő futamból álló szoros programja van, a második helyre tette az MDK Porsche 86 (Li/Fjordbach/Bachler/ten Voorde) versenyautót a GTD osztályban.

A tavalyi BoP-botrány után a Porsche 911 GT3 R (992) most már egyértelműen versenyképes. A szabadedzéseken további négy Porsche vett részt. Kamerákkal voltak felszerelve, amelyekkel Brad Pitt új Forma-1-es filmjét forgatták.

A Corvette és a Ford két új GT3-asa eltérő formában volt. Míg a legjobb Corvette Z06 GT3.R a kilencedik leggyorsabb időt érte el összességében és a harmadik leggyorsabb volt a GTD Pro-ban, addig a legjobb Ford Mustang GT3 csak a 23. helyen végzett (P9 GTD Pro).

De a Corvette számára sem ment minden a terv szerint, mivel mindkét gyári autó elektronikai problémákkal küzdött az edzésen, amelyek csak egy motorcsere után oldódtak meg.

A Pfaff Motorsport egy ijesztő pillanatot élt át a daytonai úton. Az USA nagy részét jelenleg hideghullám sújtja, a hőmérséklet -20 Celsius-fok alatt van. Ennek következtében a McLaren 720S GT3 Evo lefagyott, és a hűtők hidegben megsérültek. A sérülés javítható volt, de a csapat ezután elfelejtett eltávolítani egy blokkolót a hűtőkről, ami késésekhez vezetett.

Sheldon van der Linde, Maximilian Götz, Luca Stolz, Adam Christodoulou és Jens Klingmann is megsínylette a telet. Késve érkeztek Daytonába, mert a frankfurti repülőtéren a fagyos eső miatt szerdán törölték a járatokat.

Az előteszt a kvalifikációval ért véget, a rendes gyakorlás január 25-én, csütörtökön kezdődik