hétfő, június 17, 2024
HomeMotorsports24h Daytona 2022: Meyer Shank véget vetett Wayne Taylor győzelmi sorozatának

24h Daytona 2022: Meyer Shank véget vetett Wayne Taylor győzelmi sorozatának

Meyer Shank Racing nyerte az Acura-párbajt a Wayne Taylor Racing ellen – Balesettel végződött az epikus Porsche-párbaj a GTD Pro-ban

Wayne Taylor Racing győzelmi sorozata a Daytona 24 órás versenyen megszakadt: Oliver Jarvis, Tom Blomqvist, Helio Castroneves és Simon Pagenaud a 5 (Vautier/Westbrook/Duval/Keating) szerezte meg. (Eredmény 24h Daytona 2022)

Négy DPi autó állt szemben egymással az utolsó újraindításkor: MSR-Acura, WTR-Acura és JDC-Caddy, valamint az Action Express Cadillac 31 (Derani/Nunez/Conway). Loic Duval, aki az utolsó sárga előtt átvette a vezetést, Luis Felipe „Pipo” Derani kívülre szorította a Nemzetközi Patkóból kilépve, és kiesett a győzelemért folytatott versenyből.

Derani azonban szintén nem tudta tartani a lépést a két Acurával, akik egymás között harcolták ki a győzelmet, és végül Duval megelőzte. A francia azonban nem tudta behozni a két éllovassal szemben elvesztett időt.

Most már egymás között rendezték a győzelmet. Tom Blomqvist az utolsó figyelmeztetés előtt egy látványos manőverrel átvette a vezetést Ricky Taylortól. Az utolsó etapban Helio Castronevesnek kellett megvédenie az előnyét Taylorral szemben.

Az amerikai sokáig egy másodpercen belül maradt a brazilhoz képest, de soha nem tudta komolyan támadni a négyszeres Indy 500-győztest. Aztán egy csapásra három másodpercet vesztett a forgalomban – a Wayne Taylor Racing győzelmi szériája megszakadt.

Michael Shank csapattulajdonos 2012 óta a második győzelmét ünnepelte a Daytonai 24 órás versenyen, és az elsőt Jim Meyer és a Liberty Media társtulajdonosokkal közösen. „Helio most kapta meg!” – éljenzett, mielőtt a rá jellemző módon Castroneves-szel együtt átmászott a fogó kerítésen.

Castroneves, aki mindig jó egy könnyed poénra, így viccelődik: „Hé Ricky, mutattam neked pár dolgot az Acuráról, csak nem mindet!”. Castroneves és Taylor együtt nyerték a 2021-es versenyt a Wayne Taylor Racing számára, amikor a WTR még frissen váltott a Cadillacről az Acurára. Castroneves korábban három évig vezette az Acurát a Penske-nél, és 2020-ban ezzel az autóval nyerte meg az IMSA bajnoki címet.

A körrekord nem segít Ganassinak

A verseny legjelentősebb története a Cadillac DPi V.R. elképesztő megbízhatatlansága volt.Az egyébként nagyon bevált autóknak a DPi kategória utolsó évében több műszaki problémájuk is volt, így végül csak két Caddie jutott tovább nem tervezett megállás nélkül – a 5-ös.

Azt sem segítette, hogy ők ketten is egymás útjába kerültek egy kora reggeli újraindításnál. A 5-ös pedig áthajtásos büntetést kapott.

Mindkét Cadillac nem rendelkezett a győztes Acurák sebességével. Nem lehetett a Balance of Performance-on múlni, hiszen Ganassi futotta a verseny leggyorsabb körét (lásd alább). Így mindkét Caddy az utolsó sárga fázisban újra megpróbálkozott a splash-&-dash-sel. A mezőny későbbi rendezése azonban olyan sokáig tartott, hogy ennek következtében már nem volt előnyük.

A legnagyobb meglepetés a Ganassi mindkét autójának problémái voltak. A 02-es vissza is került az élre.

Nem sokkal később, kora reggel, minden reménynek vége szakadt. Az üzemanyagszivattyúval kapcsolatos probléma 28 körbe került, ami azt jelentette, hogy a korábbi sorozatgyőztesek számára véget ért a verseny.

Az ötödik Cadillac is hosszasan késett. Az „all-star autó”, a 10 esetében ez négy órát vett igénybe.

Colton Herta a vezető körrel a győzelemhez

Eközben a 8-ban (Farano/Deletraz/de Andrade/Habsburg; 3.). A döntés tizenkét perccel a vége előtt született meg: Herta a Le Mans-i sikánnál a belső oldalon Deletraz mellé fékezett, vízszintes volt, a svájcit a fűbe lökte. A versenyirányítás megvizsgálta az esetet, de nem szabott ki büntetést.

„Szerintem a manőver tiszta volt. Én voltam az, aki bent volt. Két ember egymás mellett a sikánon keresztül, ez egyszerűen nem lehetséges. Kár értük, hogy így ért véget a versenyük, de ilyen dolgok megtörténhetnek” – mondta Herta. Deletraz visszaesett Giedo van der Garde mögé a TDS-Oreca 74 (Robinson/Fraga/van Berlo/Cooper) volt az egyetlen autó a vezető körben a végén, és ennek megfelelően megszerezte a győzelmet. Az LMP3 kategória kilenc autóval képviseltette magát a Daytona 24 órás versenyen, de aránytalanul sok incidenst okozott.

Kemény Porsche-csata balesettel végződik

Az új GTD Pro kategória győzelmét a Porsche házon belül döntötte el. A Porsche 911 GT3 R a teljesen új besorolással (nagyobb légszűkítők és nagyobb súly) volt a mérce.

A döntőben Mathieu Jaminet a 2-es KCMG Porschéval (Vanthoor/Pilet/Olsen/Imperatori) állt rajthoz. Mindketten keményen küzdöttek az élen korábban. Jaminet a fűbe küldte Vanthoor-t, miután az előzőleg kissé félrelökte őt, hogy mellé kerüljön.

Az újrakezdést követően folytatódott a dulakodás. Mindkét versenyző a megengedett határig ment. Az utolsó körben túl messzire mentek. Amikor mindketten egymás mellett mentek be a Le Mans-i sikánba, csak az egyikük tudott kijutni – és ez Jaminet volt. Vanthoor visszaesett a harmadik helyre.

Jaminet első reakciója: „Ez egyszerűen őrület volt! Fel sem fogtam, mi történt azokban az utolsó körökben, azokban az utolsó órákban. Az utolsó két órában az életemért versenyeztem! Amikor elment mellettem, azt mondtam magamban: „Ezt nem fogom így odaadni!”.”

A két Porsche mögött Jack Hawksworth a 62-es Risi-Ferrarival (Pier Guidi/Calado/Serra/Rigon; 2.) csatázott. Az olasz így is megszerezte a harmadik helyet, ami aztán a Porsche ütközése miatt a második lett.

Hosszú szitálás a GTD Pro-ban

A Mercedes-AMG számára csalódást okozott. Mindkét GTD-osztályban sokáig a sztárral rendelkező autók uralták az eseményeket, de a legjobb járművek kiestek. A GTD Pro-ban a Weathertech-Mercedes 79-es Porsche (MacNeil/Andlauer/Cairoli/Picariello; 8.) a futam első negyedének végén kétszer is „fal mögé” került. Ez körülbelül 30 körbe került, minden esélye elszállt a győzelemre.

A naplementében történt ütközés két favorit számára véget vetett a versenynek. A 3 a legjobb helyezett autó volt egy nem tervezett késéssel a hatodik helyen végzett.

És a BMW? Az M4 GT3-asokból nem sok mindent lehetett látni. Az első óra vége előtt mindkét autó elvesztette a vezető kört, mert hátul javítani kellett. Gumiabroncsproblémák, elveszett diffúzorok és egyéb hátulütők adódtak.

A verseny végül egy újabb tesztverseny maradt az M4 GT3 számára, amely amerikai bemutatkozásán nem tett kiforrott benyomást. Az M GmbH-nak legalább sikerült mindkét bolidot a hetedik-kilencedik helyen célba juttatnia a jubileumi ünnepségen, és ezzel pontokat gyűjteni az IMSA összesített tabelláján. A Turner-BMW 96 (Foley/Auberlen/Dinan/Klingmann) a GTD osztályból diffúzorproblémák miatt kiállt.

Porsche is megnyerte a GTD kategóriát

A

Porsche a Pro-Am pilótapárosok GTD osztályában is diadalmaskodott. A 44-es Aston (Potter/Lally/Pumpelly/Adam) a második helyen végzett, és a teljes távot gond nélkül teljesítette.

Szintén hatalmas eredménnyel tér haza a Gilbert Korthoff Motorsports. A még mindig fiatal csapat, amely csak tavaly Watkins Glenben ünnepelte bemutatkozását az IMSA SportsCar Championshipben, a daytonai bemutatkozásán rögtön trófeát vihet haza. A 70-es rajtszámú csapatnak (Iribe/Scharndorff/Millroy/Pepper; 5.), amikor az élen haladva bal első fékproblémákba ütköztek. A csapat szerint ez egy LMP3-as autóval való érintkezés miatt történt. A javítás három körbe került, és az álomnak vége volt.

A kvalifikációs futamon nyújtott remek teljesítmény után a Crucial-McLaren 12-essel (Montecalvo/Telitz/Heistand/Bell; 15.) meg akarta kerülni a Ferrarit, de úgy döntött, hogy rossz irányba megy. Mindkét autó súlyosan megsérült.

Amire leginkább emlékezni fogunk, az az időjárás. A 60. kiadás volt az egyik leghidegebb a történelemben. A hőmérséklet nem sokkal napkelte előtt elérte a nulla fokot, de aztán nem ment a rettegett mínuszokba. A célban tizenkét Celsius-fok volt – az egész verseny legmelegebb pillanata.

A daytonai 24 órás versenyen kezdődött a 2022-es IMSA SportsCar Championship, és a következő forduló hagyományosan a következő klasszikus. A 12 óra Sebring március 17. és 19. között kerül megrendezésre. Ugyanezen a hétvégén az Endurance Világbajnokság (WEC) ugyanezen a helyszínen rendezi meg a szezonnyitó 1000 mérföldes futamát.