vendredi, mai 3, 2024
AccueilBundesligaЧасовникът на Zwayer вибрира и VAR се обажда по радиото: технологията на...

Часовникът на Zwayer вибрира и VAR се обажда по радиото: технологията на гол линията е повредена в Майнц?

Този, които гледаха на живо мача от Бундеслигата между Майнц и Билефелд в събота следобед, бяха изненадани в 15-ата минута. Първоначално съдията Феликс Цвайер отсъжда гол, който явно не е бил гол.

Нямаше никакво съмнение относно 1:0 за Майнц в този 27-и ден от мача: Джонатан Буркардт бе извел своите цветове напред след около 30 секунди в сравнение с Билефелд. По-малко от четвърт час по-късно всичко беше ясно за наблюдателя: Муса Ниахате насочи топката към вратата, където стражът на Arminen Стефан Ортега спаси чисто и запази топката пред голлинията.

Поне така мислеха вратарят и съотборниците му. Но не и съдията Феликс Цвайер, който първоначално отсъжда гол и така 2:0. Причината: часовникът му, който е свързан с установената от години технология на гол линията, е завибрирал. След това съдията обясни това на шумно оплакващите се играчи на Билефелд – преди всичко, разбира се, на вратаря Ортега.

Zwayer е изгонен от VAR

За късмет на гостите: от седем години, по-точно от сезон 2015/16, VAR е част и от професионалния футбол – а видеоасистентът Мартин Томсен, както и партньорът му Филип Хюве, се свързаха с Цвайер малко след това, че тук може да има нещо нередно.

Zwayer показа знака за видеодоказателства, излезе сам пред телевизионния екран и проучи всички настройки. Там стана ясно, че топката никога не е пресичала изцяло линията на вратата. И така съдията на ФИФА, който съвсем наскоро бе решил да продължи да работи като съдия след враждебност, успя да вземе правилното решение: да върне 2:0. След кратко обяснение от страна на екипа на Майнц около Ниахате, който след това се поинтересува, по този начин беше избегната голяма грешка.

« Съдийско решение: няма гол, причина за преразглеждане: топката е във вратата?, окончателно решение: няма гол », написа в Туитър Германската футболна асоциация (DFB), която отговаря за съдиите, за сцената.