Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedWRC Rally Chile 2023: Tänak απομακρύνεται από τους διώκτες του

WRC Rally Chile 2023: Tänak απομακρύνεται από τους διώκτες του

Χάρη στη σωστή επιλογή ελαστικών, ο Ott Tänak απομακρύνεται από τους διώκτες του στο Ράλλυ Χιλής το πρωί του Σαββάτου, ενώ ο Elfyn Evans πέφτει πίσω

Ο οδηγός της M-Sport Ott Tänak (Ford) διεύρυνε σαφώς το προβάδισμά του στο Ράλι Χιλής, τον ενδέκατο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλι (WRC), στις τρεις ειδικές διαδρομές (SS) το πρωί του Σαββάτου (τοπική ώρα). Σε αντίθεση με πολλούς από τους ανταγωνιστές του, ο Tänak επέλεξε τη σκληρότερη μίξη ελαστικών και ήταν εύστοχος.

Ενώ ο ανταγωνισμός γλίστρησε στην τελευταία ειδική διαδρομή του πρωινού με φθαρμένα ελαστικά, ο Tänak οδήγησε σχεδόν 20 δευτερόλεπτα ταχύτερα από τους διώκτες του και πήρε την πρωτιά. Μετά από εννέα από τις 16 ειδικές διαδρομές, η διαφορά του από τον Teemu Suninen (Hyundai) είναι ήδη 47,8 δευτερόλεπτα. Ο Thierry Neuville (Hyundai) είναι τρίτος, 1.03,0 δευτερόλεπτα πίσω από τον Tänak.

Ειδικά για τον Elfyn Evans (Toyota) η επιλογή της μαλακής μίξης ελαστικών πήρε την εκδίκησή της. Αφού ο Ουαλός είχε βελτιωθεί στη δεύτερη θέση στην πρώτη ειδική της ημέρας, υπέστη δύο κλαταρίσματα στον πίσω άξονα στην τελευταία πρωινή ειδική, έχασε σχεδόν ένα λεπτό από τον Tänak και υποχώρησε στην τέταρτη θέση της γενικής.

Ο πρωτοπόρος του παγκόσμιου πρωταθλήματος Kalle Rovanperä (Toyota) ήταν επίσης χωρίς τύχη στην τελευταία ειδική διαδρομή του πρωινού με φθαρμένα μαλακά ελαστικά και έχασε περίπου 45 δευτερόλεπτα από τον Tänak, αλλά παραμένει στην πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης. “Το σχέδιό μας σήμερα το πρωί ήταν υπερβολικά αισιόδοξο και αυτό δεν ήταν καλό για τα ελαστικά”, παραδέχεται ο Rovanperä.

Έκτος εξακολουθεί να είναι ο Takamoto Katsuta (Toyota), ο οποίος αθλείται στη χώρα του μηδενός, περισσότερο από ένα λεπτό πίσω από τον Rovanperä και 52,8 δευτερόλεπτα μπροστά από τον έβδομο Gergoire Munster (Ford).

Η μάχη για την πρωτιά στην κατηγορία WRC2 παραμένει συναρπαστική, με τον Oliver Solberg (Skoda) να προηγείται 16,7 δευτερόλεπτα από τον συνάδελφό του της μάρκας Sami Pajari. Στη γενική κατάταξη, οι δύο τους βρίσκονται στην όγδοη και την ένατη θέση, με τον τοπικό ήρωα Alberto Heller (Ford) να συμπληρώνει την πρώτη 10άδα.

Το απόγευμα (τοπική ώρα), οι τρεις ειδικές διαδρομές συνολικού μήκους 77 χιλιομέτρων θα διεξαχθούν ξανά, πριν προγραμματιστούν τέσσερις ακόμη ειδικές διαδρομές για την τελευταία ημέρα του Ράλι Χιλή 2023.