Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤζούντο: Wagner και Böhm σε φόρμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Τζούντο: Wagner και Böhm σε φόρμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Οι ελπίδες για μετάλλιο αντιμετωπίζουν η μία την άλλη στον τελικό του Grand Slam στο Ντουσανμπέ. Με το καλύτερο τέλος για τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή Βάγκνερ

Οι Γερμανίδες ελπίδες του τζούντο Anna-Maria Wagner και Alina Böhm μπαίνουν σε φόρμα ενόψει των κορυφαίων στιγμών της σεζόν. Στο Grand Slam στο Ντουσανμπέ/Τατζικιστάν, αμφότερες αγωνίστηκαν μέχρι τον τελικό στην κατηγορία βάρους 78 κιλών – με το καλύτερο τέλος υπέρ της Wagner (Ravensburg). Ο παγκόσμιος πρωταθλητής και χάλκινος Ολυμπιονίκης του 2021 κέρδισε με το τρίτο σίντο τον δύο φορές πρωταθλητή Ευρώπης Böhm (Heubach).

“Η νίκη είναι απλώς ένα ακόμη βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση”, δήλωσε ο Wagner (27), ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο ευρωπαϊκό μετάλλιο μπροστά από τον Böhm (25) στα μέσα Απριλίου: “Είμαι σε φόρμα και έτσι ταξιδεύω στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα”. Αυτό θα διεξαχθεί από τις 19 Μαΐου στο Άμπου Ντάμπι/Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Ο μεγάλος στόχος της σεζόν είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι (από 26 Ιουλίου).

Ο Losseni Kone (Alstertal-Langenhorn) πραγματοποίησε επίσης μια δυνατή εμφάνιση στο Dushanbe, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των βαρέων βαρών. Ο 23χρονος ηττήθηκε μόνο από τον Γάλλο παγκόσμιο πρωταθλητή Teddy Riner και πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Erik Abramov (Potsdam) τερμάτισε στην έβδομη θέση