Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΣειρά σχισμένη: Σέλτικς σπαταλούν ένα προβάδισμα 22 πόντων στην τέταρτη περίοδο

Σειρά σχισμένη: Σέλτικς σπαταλούν ένα προβάδισμα 22 πόντων στην τέταρτη περίοδο

Η επέκταση του εντυπωσιακού νικηφόρου σερί των Μπόστον Σέλτικς έμοιαζε να είναι απλά μια τυπική διαδικασία. Όμως ένα προβάδισμα 22 πόντων εννέα λεπτά πριν το τέλος δεν ήταν αρκετό απέναντι στους Cleveland Cavaliers, επειδή ένας άνθρωπος που ονομάζεται Dean Wade είχε κάτι εναντίον του

Το “Rocket Mortgage FieldHouse” στο Κλίβελαντ είχε πολύ καιρό να δει τέτοιο παιχνίδι (αν εξαιρέσουμε το θαυματουργό σουτ του Μαξ Στρος εναντίον του Ντάλας πριν από λίγες ημέρες). Όταν ακούστηκε το τελικό σφύριγμα, πολλοί οπαδοί των Καβς κοίταξαν ο ένας τον άλλον με δυσπιστία. Η ομάδα τους μόλις είχε κερδίσει με 105:104. Απέναντι σε κανέναν λιγότερο αντίπαλο από τους ανώτερους Boston Celtics (48-13), οι οποίοι είχαν ταξιδέψει στο Οχάιο με έντεκα συνεχόμενες νίκες – και εξακολουθούσαν να προηγούνται με 93-71 εννέα λεπτά πριν το τέλος.

Ο Γουέιντ χτυπάει την πισίνα

Αλλά οι Καβς δεν απογοήτευσαν τους εαυτούς τους, ειδικά έναν από αυτούς. Ο φόργουορντ Ντιν Γουέιντ ήταν καταιγιστικός από εκεί και πέρα, μετουσιώνοντας και τα επτά σουτ του (εκ των οποίων πέντε τρίποντα) για συνολικά 20 πόντους μόνο στην τέταρτη περίοδο (23 συνολικά). Ο 27χρονος συνήθως έχει κατά μέσο όρο περίπου πέντε πόντους ανά παιχνίδι, αλλά αυτή τη φορά “το δαχτυλίδι ήταν μεγάλο σαν πισίνα”, δήλωσε μετά ο νικητής του αγώνα. Τελικά, η μεγαλύτερη επιστροφή στην ιστορία των Καβς σε τέταρτη περίοδο ήταν τέλεια. Και μάλιστα χωρίς τον All-Star Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος έλειπε λόγω των συνδέσμων στο γόνατο.

Η Βοστώνη ήλπιζε ακόμα σε ανατροπή στην τελευταία επίθεση, αλλά το φάουλ που αρχικά αποδόθηκε στον Τζέισον Τέιτουμ (26 πόντοι) ανακλήθηκε μετά από επανεξέταση. Τέλεια ήταν αυτή η θαυματουργή νίκη για τους Καβς (40-21), οι οποίοι βρίσκονται στην τρίτη θέση της Ανατολής, ενώ οι Σέλτικς συνεχίζουν να διατηρούν επιβλητικό προβάδισμα

Μαγικό μούδιασμα – Οι Νετς αντεπιτίθενται

Πιο κάτω στον πίνακα, οι Orlando Magic (36-26) έχουν μετατραπεί σε μια πραγματικά δυνατή ομάδα. Και έτσι η νίκη με 101:89 στους Σάρλοτ Χόρνετς (15-47) μπορεί γρήγορα να τσεκαριστεί ως must-win, στην οποία συνέβαλαν ο Πάολο Μπαντσέρο με 20 πόντους, ο Μόριτζ Βάγκνερ με 11 και ο Φραντς Βάγκνερ με μόλις 8 για τα δεδομένα του.

Οι Μάτζικ είναι ήδη τέταρτοι μετά από τέσσερις σερί νίκες, κάτι που θα ήθελαν πολύ οι Μπρούκλιν Νετς (ενδέκατοι με 25-37). Τουλάχιστον η ομάδα της Νέας Υόρκης διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της να μπει τουλάχιστον στο play-in game με τη νίκη της με 112-107 απέναντι στους βαριά αποδεκατισμένους Philadelphia 76ers (χωρίς Embiid, χωρίς Maxey- 35-26). Ο Ντένις Σρέντερ έπαιξε δυνατά και ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές με 20 πόντους και οκτώ ασίστ.

Ανάμεσα στους Μάτζικ και τους Νετς, στην πέμπτη θέση βρίσκονται οι Νιου Γιορκ Νικς, οι οποίοι όμως γνώρισαν την ήττα με 100-116 από την αντίπαλο των Νετς, τους Ατλάντα Χοκς (10οι με 27-34). Ο Αϊζάια Χάρτενσταϊν ξεκίνησε βασικός και πέτυχε πέντε πόντους και μάζεψε έξι ριμπάουντ σε 20 λεπτά. Από τους Νικς λείπουν αυτή τη στιγμή οι κορυφαίοι παίκτες Τζέιλεν Μπράνσον και Τζούλιους Ραντλ λόγω τραυματισμού.

Το επόμενο γκαλά του Ντόντσιτς δεν είναι αρκετό

Άλλη μια ματιά στη Δύση: Με άποντο τον Μαξιμίλιαν Κλέμπερ (ένα ριμπάουντ), οι Ντάλας Μάβερικς (34-28) έχασαν 120:137 εντός έδρας από τους Ιντιάνα Πέισερς (35-28). Δεν βοήθησε ούτε το νέο τριπλ-νταμπλ του Λούκα Ντόντσιτς (39 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ) – ήταν το τέταρτο με περισσότερους από 30 πόντους στη σειρά. Μετά από τρεις σερί ήττες, οι Τεξανοί κινδυνεύουν να πέσουν από την πρώτη εξάδα της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ντένβερ Νάγκετς (42-20) έχασαν με 107-117 μπροστά στο κοινό τους μετά από παράταση από τους Φοίνιξ Σανς (36-26), που οδηγήθηκαν στη νίκη από τον Κέβιν Ντουράντ (35 πόντοι) με οκτώ πόντους στην παράταση.