Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΡάλι Ντακάρ 2024: Ο Loeb κερδίζει το στάδιο 4, οι Al-Rajhi/Gottschalk παραμένουν...

Ράλι Ντακάρ 2024: Ο Loeb κερδίζει το στάδιο 4, οι Al-Rajhi/Gottschalk παραμένουν στην κορυφή

Ο Sebastien Loeb κερδίζει το δεύτερο, γρήγορο κομμάτι της μαραθώνιας διαδρομής – Οι Yazeed Al-Rajhi και Timo Gottschalk επεκτείνουν το προβάδισμά τους στη γενική κατάταξη στα τέσσερα λεπτά

Μετά από πολλά κλαταρίσματα, η μέρα του Sebastien Loeb κύλησε τελικά ως επί το πλείστον ομαλά. Ο οδηγός της Prodrive κέρδισε το τέταρτο στάδιο του Ράλι Ντακάρ 2024 στη Σαουδική Αραβία από την τελευταία θέση εκκίνησης. Το δίδυμο Toyota των Yazeed Al-Rajhi και Timo Gottschalk κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Ο τοπικός ήρωας και ο Γερμανός συνοδηγός του διεύρυναν έτσι τη διαφορά τους από τον οδηγό της Audi Carlos Sainz στα τέσσερα λεπτά

Ηταν το δεύτερο μέρος της μαραθώνιας διαδρομής. Οι μηχανικοί είχαν την άδεια να εργαστούν στα αυτοκίνητα μόνο για δύο ώρες το προηγούμενο βράδυ. Από την Al-Salamiya έως το Hofuf, η διαδρομή συνεχίστηκε με ανατολική κατεύθυνση για 631 χιλιόμετρα. Η ειδική διαδρομή κάλυψε 299 χιλιόμετρα.

Η διαδρομή και το έδαφος ήταν κάπως ευκολότερα από την προηγούμενη ημέρα. Σε γενικές γραμμές, η διαδρομή ήταν λίγο πιο γρήγορη, αλλά ο διευθυντής του ράλι David Castera είχε επιλέξει και πάλι μερικούς δύσκολους γρίφους για την πλοήγηση. Αυτή ήταν η κύρια εστίαση.

Ο οδηγός της Toyota, Lucas Moraes, άνοιξε την ημέρα μετά την πρώτη του νίκη σε στάδιο. Αλλά ήταν ο Nasser Al-Attiyah (Prodrive) που επιτέθηκε από την τέταρτη θέση της εκκίνησης. Μετά από 82 χιλιόμετρα, προηγούνταν στην ενδιάμεση κατάταξη μπροστά από τον team-mate του Loeb.

Οι Sainz και Al-Rajhi ήταν επίσης μεταξύ των πρώτων με καλούς χρόνους. Ο Al-Rajhi, ο οποίος ξεκίνησε τρίτος, πήρε μάλιστα την πρωτοπορία του αγώνα στην πίστα. Ο Seth Quintero στάθηκε άτυχος. Το Toyota του κόλλησε στο 68ο χιλιόμετρο. Περισσότερα από 45 λεπτά χάθηκαν κατά τη διάρκεια της προσπάθειας επισκευής.

Ακόμα και μετά από 156 χιλιόμετρα, η ενδιάμεση κατάταξη έδειχνε ένα προβάδισμα της Prodrive με ένα δίδυμο. Αλλά όταν τα πρώτα αυτοκίνητα πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού, ο Al-Raihi ήταν μπροστά, κρατώντας τον Al-Attiyah σε απόσταση αναπνοής με τη μικρή διαφορά των 14 δευτερολέπτων

Αλλά υπήρχε αναμονή για τον Loeb, ο οποίος είχε ξεκινήσει την ημέρα στην 23η θέση, αφού υπέστη τρία κλαταρίσματα χθες. Αυτή τη φορά, όλα πήγαν σύμφωνα με το σχέδιο για τον παγκόσμιο πρωταθλητή ράλι που κατέρριψε το ρεκόρ. Ο Loeb εξασφάλισε την πρώτη του φετινή νίκη στο στάδιο με προβάδισμα ενός λεπτού.

“Ήταν μια πολύ καλή μέρα για εμάς”, είπε ο Loeb. “Οδηγήσαμε μια καθαρή διαδρομή. Φυσικά, ήμασταν λίγο στη σκόνη, επειδή ξεκινήσαμε πολύ πίσω και έπρεπε να προσπεράσουμε πολλά αυτοκίνητα”.

“Σε ένα σημείο χάσαμε ένα σημείο διαδρομής και έπρεπε να υποχωρήσουμε περίπου τριάντα δευτερόλεπτα, αλλά πέρα από αυτό κάναμε ένα πολύ καλό στάδιο, οπότε δεν είχαμε προβλήματα”. Αυτή ήταν η 24η νίκη του Loeb στο Ντακάρ.

Οι Al Rajhi/Gottschalk συνέχισαν τη δυναμική τους πορεία και υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους στη γενική κατάταξη με τη δεύτερη θέση. Ο Al-Attiyah κατέλαβε τελικά την τρίτη θέση της ημέρας. Ο Sainz ακολούθησε στην τέταρτη θέση. Ο Stephane Peterhansel (Audi) τερμάτισε έκτος πίσω από τον Guillaume de Mevius (Toyota).

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Al-Rajhi και Gottschalk αύξησαν το προβάδισμά τους έναντι του Sainz στη γενική κατάταξη σε πάνω από τέσσερα λεπτά. “Συνολικά, μια γρήγορη διαδρομή, αλλά δύσκολη στην πλοήγηση σε πολλά σημεία”, λέει ο συνοδηγός Gottschalk.

Για άλλη μια φορά, κατάφεραν να μείνουν μακριά από σημαντικά προβλήματα. “Οι αμμόλοφοι ήταν εύκολοι στην οδήγηση προς το τέλος με πολλούς και πολλούς οπαδούς – είμαστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα!” Πίσω από τους Al-Rajhi και Sainz, ο υπερασπιστής του τίτλου Al-Attiyah είναι τρίτος, έντεκα λεπτά πίσω.

Το ετάπ συνεχίζεται στο Shubaytah την Τετάρτη. Υπάρχει μια διαδρομή 526 χιλιομέτρων για να αντιμετωπιστεί. Η ειδική διαδρομή είναι σχετικά σύντομη, 118 χιλιόμετρα. Ωστόσο, οδηγεί στην “άδεια συνοικία” στην απέραντη αμμώδη έρημο. Υπάρχουν αμμόλοφοι μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι