Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήTennisΟ Rublev πανηγυρίζει μετά από ένα τρελό τουρνουά

Ο Rublev πανηγυρίζει μετά από ένα τρελό τουρνουά

Ο Andrey Rublev κερδίζει στον τελικό τον Καναδό Felix Auger-Aliassime – μετά από μια τρελή πορεία προς τον τελικό

Ο Ρώσος επαγγελματίας τενίστας Andrey Rublev κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο του στο Masters του ATP Tour στη Μαδρίτη. Ο 26χρονος νίκησε στον τελικό τον Καναδό Felix Auger-Aliassime με 4:6, 7:5, 7:5. Ο Ρούμπλεφ είχε θριαμβεύσει για πρώτη φορά πέρυσι στο Μόντε Κάρλο, επίσης στο χώμα, σε ένα από τα εννέα τουρνουά της εξαιρετικά επικερδούς σειράς.

Ο Auger-Aliassime (23 ετών), ο οποίος προπονείται από τον θείο του Rafael Nadal και μακροχρόνιο προπονητή του Toni Nadal, είχε μια “τρελή” πορεία προς τον πρώτο του τελικό Masters, όπως παραδέχτηκε και ο ίδιος.

Έχει ξανασυμβεί αυτό;

Δύο αντίπαλοι αποχώρησαν τραυματισμένοι, συμπεριλαμβανομένου του Τσέχου Jiri Lehecka στον ημιτελικό. Ο πρωταθλητής του Australian Open Jannik Sinner (Ιταλία) δεν αγωνίστηκε καν λόγω τραυματισμού στο ισχίο. “Δεν ξέρω αν αυτό έχει ξανασυμβεί σε παίκτη στο παρελθόν”, δήλωσε ο Auger-Aliassime.

Ο Rublev ακολουθεί τον Carlos Alcaraz (Ισπανία) στη λίστα των νικητών, αφού κέρδισε τον δύο φορές νικητή του τουρνουά στα προημιτελικά. Μετά τον 16ο τίτλο του στην ATP, ο Rublev ανέβηκε δύο θέσεις στην έκτη θέση της κατάταξης τη Δευτέρα και μείωσε επίσης τη διαφορά από τον Alexander Zverev στην πέμπτη θέση. Ο Ολυμπιονίκης από το Αμβούργο, δύο φορές πρωταθλητής στη Μαδρίτη, αποκλείστηκε αιφνιδιαστικά στη φάση των 16.