Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Τερ Στέγκεν παραληρεί για την τεχνολογία της γραμμής του τέρματος -...

Ο Τερ Στέγκεν παραληρεί για την τεχνολογία της γραμμής του τέρματος – Το αφεντικό της La Liga διαφωνεί με το παιχνίδι της Μπίλεφελντ

Κάποια στιγμή η Μπαρτσελόνα έχασε ένα γκολ στο Clasico επειδή δεν υπήρχε η τεχνολογία της γραμμής τέρματος; Ο Marc-André ter Stegen και ο προπονητής Xavi ήταν έξαλλοι – Ο πρόεδρος της La Liga Javier Tebas αντέτεινε

Ο Μαρκ-Άντρε τερ Στέγκεν χαρακτήρισε “βαρύ πλήγμα” την ήττα στο Clasico από τη Ρεάλ Μαδρίτης το βράδυ της Κυριακής. Με την αιώνια αντίπαλό της να προηγείται πλέον της La Liga με έντεκα βαθμούς χάρη στη νίκη με 3-2 έξι αγωνιστικές πριν το τέλος, η Μπαρτσελόνα πιθανότατα θα ολοκληρώσει τη σεζόν χωρίς τίτλο. Ωστόσο, ο Γερμανός διεθνής τερματοφύλακας ήταν τουλάχιστον εξίσου ενοχλημένος για μια σκηνή στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 28ο λεπτό, με το σκορ στο 1-1, ο Λαμίν Γιαμάλ έπιασε το κόρνερ της Ραπίνια προς την εστία της Ρεάλ στο πρώτο δοκάρι και ο Αντρίι Λούνιν απομάκρυνε την μπάλα – ενδεχομένως όμως λίγο πίσω από τη γραμμή του τέρματος. Επειδή δεν υπάρχει τεχνολογία γραμμής τέρματος στη La Liga, διενεργήθηκε επανεξέταση με VAR – με αποτέλεσμα να μην μπορεί να διευκρινιστεί με βεβαιότητα αν η μπάλα είχε περάσει εντελώς τη γραμμή

“Έχω χάσει τα λόγια μου”, οργίστηκε ο ter Stegen μπροστά στο γεγονός ότι η έλλειψη τεχνολογίας της γραμμής τέρματος θα μπορούσε να έχει στοιχίσει στην Barca βαθμούς στο Clasico. “Είναι ντροπή για το ποδόσφαιρο. Το έχουν και άλλα πρωταθλήματα. Τόσα πολλά χρήματα διακινούνται σε αυτόν τον κόσμο και δεν υπάρχουν χρήματα για τα σημαντικά”. Ο προπονητής Xavi επέλεξε επίσης τη λέξη “ντροπή”: “Αν θέλουμε να είμαστε το καλύτερο πρωτάθλημα στον κόσμο, πρέπει να εξελιχθούμε, πρέπει να χρησιμοποιήσεις την τεχνολογία.”

Αντίλογος με στιγμιότυπα οθόνης:

Αντίλογος με στιγμιότυπα οθόνης: Ο Τέμπας προφανώς εξακολουθεί να μην έχει μεγάλη ιδέα για την τεχνολογία της γραμμής τέρματος

Σύμφωνα με τη Marca, η καθιέρωση στα δύο κορυφαία ισπανικά πρωταθλήματα θα κόστιζε συνολικά τέσσερα εκατομμύρια ευρώ, αλλά οι διοργανωτές δεν έχουν δει ακόμη την ανάγκη. Και προφανώς ούτε το Clasico φαίνεται να το αλλάζει αυτό. Σε κάθε περίπτωση, ο πρόεδρος της La Liga, Χαβιέρ Τέμπας, δημοσίευσε στιγμιότυπα από τα δημοσιεύματα των μέσων ενημέρωσης σχετικά με τα λάθη στην τεχνολογία των γραμμών τερμάτων στην Bundesliga, την Premier League, τη Serie A και τη Ligue 1, απαντώντας στην κριτική της Μπάρτσα και έγραψε: “Ουδέν σχόλιο”.

Από την Μπουντεσλίγκα, αυτό περιελάμβανε τη νίκη της Μάιντς με 4-0 επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ τον Μάρτιο του 2022, όταν ο διαιτητής Φέλιξ Ζβέιερ έλαβε λανθασμένα το σήμα μέσω του ρολογιού του ότι η μπάλα ήταν στο τέρμα μετά από κεφαλιά του Μούσα Νιαχάτε. Το τεχνικό λάθος διορθώθηκε αμέσως μέσω ελέγχου VAR. Η τεχνολογία γραμμής τέρματος εισήχθη στην κορυφαία κατηγορία της Γερμανίας την περίοδο 2015/16 και η εταιρεία αντικατέστησε την Vieww Hawk-Eye για την περίοδο 2022/23. Στην Ισπανία, οι ομάδες έχουν επαφή μαζί της μόνο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο εδώ και χρόνια