Κυριακή, 2 Ιουνίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ πρώιμος Βλάχοβιτς και ένα προπύργιο: Η Γιουβέντους διεκδικεί ξανά το τρόπαιο

Ο πρώιμος Βλάχοβιτς και ένα προπύργιο: Η Γιουβέντους διεκδικεί ξανά το τρόπαιο

Η Γιουβέντους του Τορίνο πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση στον φετινό τελικό του Coppa Italia, αφήνοντας την Αταλάντα Μπέργκαμο ουσιαστικά χωρίς ελπίδα. Κύριος υπεύθυνος για τον 15ο τίτλο του ρεκόρ: ο Βλάχοβιτς και η άμυνα

Ο ρόλος του φαβορί στα χαρτιά είχε γρήγορα εδραιωθεί: η Αταλάντα, η οποία είχε ηττηθεί μόνο μία φορά στα δέκα τελευταία ανταγωνιστικά παιχνίδια της και είχε επίσης αποκλείσει τη μεγάλη Liverpool FC στο Europa League ή τη Ρόμα (2:1) στην κούρσα της Serie A για την πέμπτη και τελευταία θέση στο Champions League, είχε πάει σε αυτόν τον τελικό Coppa με μεγάλη αυτοπεποίθηση.

Κι όμως, η κάτοχος του κυπέλλου ρεκόρ Γιουβέντους ήταν αυτή που άφησε το στίγμα της σε αυτόν τον τελικό, ο οποίος διεξήχθη στο Stadio Olimpico της Ρώμης. Με άλλα λόγια, η ομάδα του Τορίνο που ήταν γνωστή εδώ και μήνες για το σταθερό και προσανατολισμένο στο αποτέλεσμα αμυντικό της ποδόσφαιρο.

Ο Βλάχοβιτς με το χρυσό ξεκίνημα

Η Γηραιά Κυρία μπήκε με μεγάλη ένταση, έτρεξε μπροστά και σχεδόν ανεξαιρέτως κρατούσε υπό έλεγχο την επίθεση των Μπεργκαμάσκων με παίκτες όπως ο ντε Κετελαίρ, ο Κουπμέινερς και ο Λούκμαν. Μόνο ο τελευταίος, πρώην παίκτης της Λειψίας, μπόρεσε κατά διαστήματα να βγάλει τον ρυθμό του.

Αλλά οι Μπιανκονέρι ήταν αυτοί που έκαναν το πρώτο χτύπημα της βραδιάς – και μάλιστα με επιτυχία: ο Καμπιάσο έβγαλε μισοβολέ μια ωραία μπαλιά από γύρισμα απέναντι σε μια άμυνα της Μπέργκαμο που είχε πάει λίγο πιο πίσω. Στη συνέχεια ο Βλάχοβιτς πέρασε μέσα, δεν βγήκε οφσάιντ, χρησιμοποίησε το δυνατό σωματικό του παιχνίδι για να ξεπεράσει τον αντίπαλό του Χιέν και τελείωσε ψύχραιμα μπροστά από τον τερματοφύλακα Καρνετσέκι για το 1:0 (4ο λεπτό).

Μετά από μισή προσπάθεια του Πάσαλιτς -ο τερματοφύλακας της Γιούβε Πέριν ήταν σε ετοιμότητα (13′) – ο Ραμπιό κράτησε το πόδι του μετά από μπαλιά του Κιέζα. Όμως ο τερματοφύλακας Καρνετσέκι ήταν και αυτός στην πορεία του. Ο Cambiaso, εν τω μεταξύ, έχασε τον στόχο του (39), πριν η Μπέργκαμο έχει την καλύτερη ευκαιρία της λίγο πριν την ανάπαυλα. Ο Pasalic είχε την ευκαιρία να σουτάρει αρκετά ελεύθερα, αλλά ο Gatti απέκρουσε (44′).

Η Γιούβε και πάλι στην κορυφή

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο: εκτός από τον πολύβουο Lookman, που λίγο έλειψε να κάνει το 1:1 με ένα σουτ που απέκρουσε (51′) και ήταν εντελώς απελπισμένος με ένα σουτ που βρήκε το δοκάρι στις καθυστερήσεις (80′), η άμυνα του Τορίνο δεν μπόρεσε να βρει κανένα μέσο για να βγάλει το αδιέξοδο. Συγκεκριμένα, το τέρας της άμυνας, ο επικεφαλής Μπρέμερ, που υπερασπίστηκε σχεδόν τα πάντα μαζί με τους συναδέλφους του Γκάτι και Ντανίλο, ήταν παντελώς ανώτερος.

Το ενδιαφέρον παρέμεινε πάντως για αρκετή ώρα, επειδή οι επιθετικοί των Μπιανκονέρι δεν κατάφεραν να κάνουν οι ίδιοι το 2-0: ο Βλάχοβιτς δεν κέρδισε πέναλτι μετά από σπρώξιμο του Χιέν (55′), τον έβγαλε και ο ντε Ρουν λίγο πριν το δεύτερο γκολ του (64′) και, ενώ πραγματικά είχε πετύχει το διπλό του με κεφαλιά από σέντρα του Καμπιάσο, βρέθηκε σε θέση οφσάιντ με απόφαση του VAR. Ο αναπληρωματικός Μιρέτι στάθηκε επίσης άτυχος όταν κεραυνοβόλησε το οριζόντιο δοκάρι από οξεία γωνία (84′). Αλλά ήταν αρκετό.

Η Γιουβέντους, η οποία αναγκάστηκε να αρκεστεί χωρίς τον έξαλλο προπονητή της Μασιμιλιάνο Αλέγκρι (κόκκινη για εξύβριση του διαιτητή) στα εννέα λεπτά των καθυστερήσεων, κατέκτησε το 15ο θρίαμβό της στο Coppa Italia με μια απόλυτα δίκαιη νίκη με 1-0 στον τελικό της Ρώμης. Μια διοργάνωση που πολλοί οπαδοί της Αταλάντα έχουν αρχίσει να δαιμονοποιούν. Η ομάδα από το Μπέργκαμο, που είχε κατακτήσει μόνο έναν τίτλο στην ιστορία του συλλόγου της (το τρόπαιο στο τέλος της σεζόν 1962/63), έχασε τώρα σε τελικό για τρίτη φορά από το 2019 (0:2 από τη Λάτσιο, 1:2 από τη Γιουβέντους και τώρα άλλη μια οριακή ήττα από την ομάδα του Τορίνο)

Αυτή ήταν, παρεμπιπτόντως, η πέμπτη νίκη του Allegri στο Coppa, ρεκόρ στην Ιταλία, μπροστά από τους Sven-Göran Eriksson και Roberto Mancini με τέσσερα ο καθένας.