Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ προστατευόμενος του Becker Rune χάνει τον αγώνα του

Ο προστατευόμενος του Becker Rune χάνει τον αγώνα του

Ο Holger Rune προπονείται από τον Boris Becker. Στο ATP Finals, έπαιξε έναν μακρύ αγώνα εναντίον του Novak Djokovic – αλλά έχασε

Ο υπερασπιστής του τίτλου Novak Djokovic έκανε καλό ξεκίνημα στους τελικούς της ATP, αλλά χρειάστηκε να παλέψει για περισσότερες από τρεις ώρες για να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη. Ο Σέρβος, το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης, κέρδισε το βράδυ της Κυριακής τον πρώτο του αγώνα στο Τορίνο απέναντι στον νεαρό Δανό αστέρα Holger Rune, με προπονητή τον Boris Becker, στα τρία σετ με 7-6 (7:4), 6-7 (1:7), 6-3, μετά από σκληρή μάχη.

Μετά από ακριβώς 3 ώρες και 04 λεπτά παιχνιδιού, ο 36χρονος μετέτρεψε το πρώτο του match point. Ως αποτέλεσμα, ο Τζόκοβιτς είναι βέβαιο ότι θα ολοκληρώσει τη χρονιά ως το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Ρουν έγραψε στη συνέχεια στο Instagram story του: “Ήταν ένας σπουδαίος αγώνας, αλλά δεν ήμουν αρκετά καλός. Θα συνεχίσω να αγωνίζομαι “

Ο

Sinner έπεισε επίσης τον

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας, ο Ιταλός Jannik Sinner είχε προηγουμένως κερδίσει καθαρά τον Έλληνα Στέφανο Τσιτσιπά (6:4, 6:4), κάνοντας έτσι το πρώτο του βήμα προς τα ημιτελικά.

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ δεν θα μπει στο γήπεδο πριν από τη Δευτέρα. Ο Ολυμπιονίκης θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό Carlos Alcaraz, νικητή του Wimbledon, στον εναρκτήριο αγώνα του από τις 14.30 (Sky). Οι άλλοι αντίπαλοι του πρώτου γύρου είναι οι δύο Ρώσοι Daniil Medvedev και Andrei Rubljow.

Ο Τζόκοβιτς έχει κερδίσει το Australian Open, το French Open και το US Open

Ο Τζόκοβιτς και ο Ρούνε έδωσαν μια συναρπαστική μονομαχία στο Pala Alpitour στο Τορίνο. Ο 20χρονος Rune προηγήθηκε με break στα δύο πρώτα σετ, αλλά δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το προβάδισμά του κάθε φορά. Το πρώτο tie-break κέρδισε ο Τζόκοβιτς, ο οποίος έχει κερδίσει φέτος το Australian Open, το French Open και το US Open. Στο δεύτερο tie-break, ο Rune είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι. Στο τρίτο σετ, ο Rune έχασε τις δυνάμεις του.

Από την αρχή του αγώνα, ο Σίνερ κυριάρχησε του Τσιτσιπά. Ο 22χρονος σέρβιρε καλά και δεν δέχτηκε ούτε ένα break point σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς έχασε το σερβίς του μία φορά σε κάθε ένα από τα δύο σετ και αναγκάστηκε να παραδεχτεί την ήττα μετά από 1 ώρα και 25 λεπτά. Ο Σίνερ μετέτρεψε το πρώτο του match point με άσο και αποθεώθηκε από τους Ιταλούς φιλάθλους.