Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Κλέμπερ βοήθησε τους Μαβς να φτάσουν στη νίκη στην επιστροφή του...

Ο Κλέμπερ βοήθησε τους Μαβς να φτάσουν στη νίκη στην επιστροφή του Ίρβινγκ – Ο Σρέντερ παραμένει χωρίς πόντο

Οι Ντάλας Μάβερικς χάρηκαν με την επιστροφή του Κάιρι Ίρβινγκ και τη νίκη στη Φιλαδέλφεια. Για τον προπονητή των Τορόντο Ράπτορς, η εμφάνιση της ομάδας του ήταν “απαράδεκτη”. Το NBA την Τρίτη

Μετά από έξι παιχνίδια απουσίας λόγω τραυματισμού στον αντίχειρα, ο Kyrie Irving επέστρεψε στα παρκέ του NBA. Ο σταρ γκαρντ των Ντάλας Μάβερικς έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του στη νίκη των Τεξανών με 118:102 επί των Φιλαδέλφεια 76ερς: 23 πόντοι και οκτώ ασίστ, μαζί με τους 19 πόντους του Λούκα Ντόντσιτς και τους δυνατούς 14 του Μάξι Κλέμπερ (τέσσερα ριμπάουντ, πέντε ασίστ, ένα μπλοκ) στην αρχική πεντάδα, οδήγησαν στην 27η φετινή τους νίκη στο 50ό παιχνίδι τους. Σημαντική για τους Μαβς στη μάχη για μια θέση στα πλέι οφ

Οι Σίξερς (30-19), που δεν είχαν τον κορυφαίο τους Τζόελ Εμπίντ (μηνίσκος), κράτησαν το παιχνίδι ανοιχτό μέχρι την τελευταία περίοδο, όταν το Ντάλας ξέφυγε με 41 πόντους. Οι Μαβς συνεχίζουν τώρα στο Μπρούκλιν, το παλιό στέκι του Ίρβινγκ.

“Κανείς δεν σε ρωτάει τι έκανες χθες “

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Dennis Schröder υπέστη την επόμενη ήττα του με τους Toronto Raptors (17-33) – μια βαριά ήττα με 100:138. Μία ημέρα μετά την πικρή ήττα στην παράταση από την OKC, οι Καναδοί δεν είχαν καμία τύχη και ο ίδιος ο Schröder δεν κατάφερε να σκοράρει με πέντε ασίστ σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής. Ο Μπράντον Ίνγκραμ (41 πόντοι, εννέα ασίστ, κανένα λάθος) των Πελς (29-21) είχε εύκολο παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του. “Η κούραση είναι μέρος αυτού του πρωταθλήματος και δεν υπάρχουν δικαιολογίες σε αυτό”, δήλωσε μετά ο προπονητής των Ράπτορς, Ντάρκο Ραγιάκοβιτς. “Κανείς δεν σε ρωτάει τι έκανες χθες, έχεις μια δουλειά να κάνεις – και η απόδοσή μας σήμερα ήταν απαράδεκτη”, είπε ο κόουτς, επιπλήττοντας την ομάδα του που δεν ήταν ανταγωνιστική σε καμία ζώνη.

Τα πράγματα πάνε πολύ καλύτερα για τον Ντάνιελ Τέις και τους Λος Άντζελες Κλίπερς (34-15), οι οποίοι επικράτησαν και των Ατλάντα Χοκς (22-28). Οι Καουί Λέοναρντ (36) και Τζέιμς Χάρντεν (30) πρωταγωνίστησαν στην αναμέτρηση με 149-144, με τον Θέις να χάνει οριακά το νταμπλ νταμπλ με εννέα πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Οι Κλίπερς είναι τρίτοι στη δύσκολη δυτική περιφέρεια

Lakers και Cavs σε καλή κατάσταση

Οι αντίπαλοι της πόλης Λέικερς ανταποκρίθηκαν στο ρόλο του φαβορί στη νίκη τους με 124:118 επί των Σάρλοτ Χόρνετς (10-39, Μάιλς Μπρίτζες με 41 πόντους) και ανέβηκαν στο 27-25. Ο Άντονι Ντέιβις συνέβαλε στην τρίτη σερί νίκη με 26 πόντους, 15 ριμπάουντ και 11 ασίστ, το τρίτο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του. Μεγάλο ρόλο στην επιτυχία έπαιξαν και οι Ντ’ Άντζελο Ράσελ (28) και Λεμπρόν Τζέιμς (26).

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς (32-16) σημείωσαν τη 14η νίκη τους στα τελευταία 15 παιχνίδια με 136-110 επί των Σακραμέντο Κινγκς (29-20) και παραμένουν στην κορυφή της Ανατολής. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ (29 πόντοι) υπογράμμισε για άλλη μια φορά την καλή του φόρμα.