Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΜια άγρια προειδοποιητική βολή με παλιά γνωστά μοτίβα

Μια άγρια προειδοποιητική βολή με παλιά γνωστά μοτίβα

Ο Τόμας Τούχελ εμφανίστηκε λεπτόκαρδος και ενοχλημένος στο έπακρο στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα με 3-0 από την RB Λειψίας: “Μοιάζει με πλήρη συνέχεια της περσινής σεζόν”, ανέλυσε και πρόσθεσε: “Αυτό δεν είναι αρκετό.

Δεν χρειάζεται να υπερβάλλουμε για το Supercup και τη βαριά ήττα της Μπάγερν. Πριν από ένα χρόνο, η ομάδα του Μονάχου κέρδισε με 5:3 στη Λειψία, στη συνέχεια σάρωσε με 6:1 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο ξεκίνημα της Μπουντεσλίγκα και τότε σχεδόν κανείς δεν υποψιαζόταν τι μοιραία εξέλιξη θα είχε η σεζόν. Από αυτή την άποψη, ο πανικός και τα σενάρια καταστροφής είναι πρόωρα.

Παρ’ όλα αυτά, η υψηλότερη εντός έδρας ήττα από το 0:3 από τη Μόνχενγκλαντμπαχ τον Οκτώβριο του 2018 θα πρέπει να αποτελέσει μια σφοδρή προειδοποιητική βολή. Έξι ημέρες πριν από την έναρξη της Μπουντεσλίγκα στη Βέρντερ Βρέμης, η ομάδα του Μονάχου επέστρεψε σε παλιά μοτίβα που θεωρούσαν ότι είχαν εγκαταλειφθεί το καλοκαίρι. Εδώ και καιρό δεν αποπνέουν την αυτοεικόνα του πρωταθλητή στο γήπεδο.

Η ομάδα του Μονάχου συνεχίζει να δέχεται πολύ εύκολα γκολ και η ατομική αμυντική συμπεριφορά της είναι κακή έως ανεπαρκής στις καθοριστικές σκηνές. Το βράδυ του Σαββάτου, μια απώλεια μπάλας από τον Joshua Kimmich οδήγησε στην πρώτη ευκαιρία της Λειψίας ήδη από το δεύτερο λεπτό. Μετά την πρώτη τυπική κατάσταση, η άμυνα έκανε λάθος σε μια δεύτερη μπάλα λιγότερο από 60 δευτερόλεπτα αργότερα, 0:1.

Ηταν μάλλον η τελευταία ευκαιρία του Τελ στην αρχική ενδεκάδα για την ώρα

Το δεύτερο γκολ, που αναμφίβολα σημείωσε εξαιρετικά ο Dani Olmo, άφησε τους Matthjis de Ligt και Konrad Laimer να στέκονται σαν σχολιαρόπαιδα, τους οποίους ο Tuchel αντικατέστησε στο ημίχρονο. Ο Benjamin Pavard χτυπήθηκε επίσης από τον αποκλεισμό του προπονητή. Ο Γάλλος έμοιαζε σαν να είχε ήδη αφήσει στο μυαλό του το Μόναχο και να βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία τον φλέρταρε. Το τρίτο γκολ προήλθε από ένα ατυχές χτύπημα με το χέρι του κατά τα άλλα καλού Νουσέιρ Μαζραουί. Η σκηνή αυτή μύριζε και συνέχεια, ήδη από την περασμένη σεζόν οι παίκτες του Μονάχου είχαν προκαλέσει διψήφιο αριθμό πέναλτι εις βάρος τους

Στην επίθεση, η ομάδα του Μονάχου πολλαπλασίαζε τις ευκαιρίες. Ο Mathys Tel είχε δικαίωμα να ξεκινήσει ως κεντρικός και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει μετά το πρόωρο 0:1. Μάλλον ήταν η τελευταία ευκαιρία για τον νεαρό Γάλλο να ξεκινήσει για την ώρα. Στη συνέντευξη Τύπου, ο Τούχελ έδωσε εγγύηση για την αρχική ενδεκάδα του Χάρι Κέιν, ο οποίος πανηγυρίστηκε έξαλλα όταν μπήκε ως αλλαγή, αρχής γενομένης από το ματς στη Βρέμη.

Ο Άγγλος, ο οποίος είχε υπογράψει την προηγούμενη ημέρα, δεν ήταν αναμενόμενο να μπορέσει να δώσει ώθηση ως μπαλαντέρ. Συνολικά, η ομάδα του Μονάχου αποκάλυψε πολλές παρεξηγήσεις, πολύ συχνά δεν έφτανε η τελευταία μπάλα, πολλά πράγματα έμοιαζαν ασυντόνιστα. Ο Κέιν αναμένεται να διορθώσει την έλλειψη ευκαιριών στη Βρέμη. Οι αμυντικές αδυναμίες παραμένουν προς το παρόν το μεγαλύτερο πρόβλημα του Τούχελ. Ακόμη και μετά από μια πλήρη προετοιμασία.