Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΜετά το καλό ξεκίνημα: Η Άλμπα χάνει και από τη Μονακό -...

Μετά το καλό ξεκίνημα: Η Άλμπα χάνει και από τη Μονακό – Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό

Η τελευταία ομάδα της Ευρωλίγκας, η Άλμπα Βερολίνου, έχασε και το επόμενο παιχνίδι της. Υπέστη την 24η ήττα της σε 29 αγώνες από την AS Monaco. Και δεν φάνηκε στην αρχή

Η ομάδα μπάσκετ της Άλμπα Βερολίνου έχασε την έκπληξη στην Ευρωλίγκα και υπέστη την έκτη σερί ήττα της. Ο σύλλογος της Μπουντεσλίγκα έχασε 82:90 (39:45) εντός έδρας από την πρωταθλήτρια Γαλλίας AS Monaco μπροστά σε 7.422 θεατές το βράδυ της Πέμπτης. Η Άλμπα παραμένει έτσι στην τελευταία θέση του πίνακα χωρίς ελπίδες για τα πλέι οφ. Οι καλύτεροι σκόρερ του Βερολίνου ήταν ο Ματ Τόμας με 14 και ο Γιοχάνες Θίμαν με έντεκα πόντους

Ο προπονητής Israel Gonzalez δεν είχε και πάλι στη διάθεσή του την τραυματισμένη τριάδα των Matteo Spagnolo, Gabriele Procida και Justin Bean. Ο πλέι μέικερ Μάρτιν Χέρμανσον ήταν επίσης απών λόγω της γέννησης του δεύτερου παιδιού του. Αντ’ αυτού, επέστρεψε ο παγκόσμιος πρωταθλητής Thiemann

27:13 το προβάδισμα μένει ανεκμετάλλευτο

Οι γηπεδούχοι ωστόσο ξεκίνησαν εκπληκτικά καλά απέναντι στην ομάδα που προπονεί ο πρώην Βερολινέζος Σάσα Ομπράντοβιτς. Δούλεψαν πολύ προσεκτικά στην άμυνα και ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση. Η τέταρτη ομάδα από το Μονακό φάνηκε να αιφνιδιάζεται και η Άλμπα ήταν μπροστά με 27:13 μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν πιο εντατικά στη δεύτερη περίοδο και ο γερμανικός σύλλογος δεν κατάφερε σχεδόν τίποτα στην επίθεση. Έχασαν το δεκάλεπτο με 12:32 και η Άλμπα βρέθηκε πλέον πίσω στο σκορ

Μετά την ανάπαυλα, η Μονακό μπόρεσε να ξεφύγει κι άλλο, επειδή η Άλμπα δέχτηκε πολλά λάθη. Η διαφορά αυξήθηκε στους έντεκα πόντους (53:64). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάλεψαν για να επιστρέψουν στον πόντο στην τελευταία περίοδο (72:73). Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι αντεπιτέθηκαν αμέσως με ένα σερί 7:0. Η Άλμπα δεν ήταν πλέον σε θέση να το αντιμετωπίσει.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ο Ολυμπιακός Πειραιώς κέρδισε τη γειτονική και υψηλού γοήτρου μονομαχία με τον Παναθηναϊκό Αθηνών με 71:65 και ισοφάρισε τους αντιπάλους του (αμφότεροι 18-11). Και οι δύο σύλλογοι, όπως και η Μονακό (19-10), βρίσκονται στην πολυπόθητη πρώτη εξάδα, με τις πρωτοπόρους Ρεάλ Μαδρίτης (22-6) και Μπάγερν (12-16, εντός έδρας με Κάουνας, 11-17) να παίζουν την Παρασκευή. Οι “ασπρόμαυροι” παίζουν στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια (17-11).