ΑρχικήUncategorizedΗ Άλμπα Βερολίνου χωρίς ελπίδα στη Βαρκελώνη

Η Άλμπα Βερολίνου χωρίς ελπίδα στη Βαρκελώνη

Η

Alba Berlin έδειξε τα όριά της στην Ευρωλίγκα το βράδυ της Παρασκευής. Οι Αλμπατρούς δεν είχαν καμία τύχη στη Βαρκελώνη

Η Άλμπα Βερολίνου γνώρισε καθαρή ήττα στην Ευρωλίγκα από τη διεκδικήτρια του τίτλου Μπαρτσελόνα με ηγέτη τον Γερμανό σέντερ Όσκαρ ντα Σίλβα. Τα “άλμπατρος” δεν είχαν καμία τύχη στην ήττα με 77:93 (39:51) και δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν την ανατροπή του πρώτου αγώνα. Τον Δεκέμβριο, η ομάδα του προπονητή Ισραέλ Γκονζάλες είχε κερδίσει εκπληκτικά (74:70) την Μπαρτσελόνα, η οποία βρίσκεται στη δεύτερη θέση της κορυφαίας κατηγορίας.

Με πέντε νίκες σε 26 αγώνες, η Άλμπα έχει το χειρότερο ρεκόρ από τις 18 ομάδες της EuroLeague μαζί με την ASVEL Lyon-Villeurbanne και δεν έχει καμία σχέση με την κούρσα για τις θέσεις των πλέι οφ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα φαβορί για τον τίτλο ξέφυγαν με ένα σερί 11:0. Στην τελευταία περίοδο οι “Αλμπατρούς” έκαναν λίγη αισθητική στο σκορ (26:13). Ο Όσκαρ ντα Σίλβα, ο οποίος φόρεσε τη φανέλα της Άλμπα τη σεζόν 2021-22, εντυπωσίασε για την Μπάρτσα με δέκα πόντους και δέκα ριμπάουντ. Ο Τιμ Σνάιντερ ήταν ο πιο εύστοχος σκόρερ για το Βερολίνο (14).

FC Barcelona – Alba Berlin 93:77 (51:38)

Καλύτεροι σκόρερ για την Μπαρτσελόνα: Ερνάνγκομεζ (18 πόντοι), Γιοκουμπάιτις (13), Λαπροβίτολα (13), Βέσελι (11), Ντα Σίλβα (10)
Καλύτεροι σκόρερ για το Βερολίνο: Schneider (14), Spagnolo (11), Delow (9)