Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕπιστροφή του Τζόκοβιτς στις ΗΠΑ με νίκη στο σέρβις

Επιστροφή του Τζόκοβιτς στις ΗΠΑ με νίκη στο σέρβις

Με νίκη στο σερβίς ξεκίνησε την επιστροφή του στις ΗΠΑ μετά από διακοπή σχεδόν δύο ετών ο νικητής του ρεκόρ Grand Slam Νόβακ Τζόκοβιτς

Ο 36χρονος Σέρβος προκρίθηκε στους 16 του τουρνουά ATP Masters στο Σινσινάτι του Οχάιο, αφού ο αντίπαλός του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φωκίνα από την Ισπανία αναγκάστηκε να εγκαταλείψει νωρίς στο δεύτερο σετ λόγω προβλημάτων στη μέση.

Ο Τζόκοβιτς είχε κερδίσει το πρώτο σετ με 6-4 σε 46 λεπτά. Δεν του είχε επιτραπεί η είσοδος στις ΗΠΑ για μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω της έλλειψης του εμβολιασμού COVID.

“Οι θεατές περιμένουν πάντα έναν συναρπαστικό αγώνα. Γι’ αυτό δεν θέλεις να κερδίζεις με αυτόν τον τρόπο”, δήλωσε ο νικητής 23 τουρνουά Grand Slam μετά τον αγώνα. Το νούμερο δύο της παγκόσμιας κατάταξης θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Gael Monfils, απέναντι στον οποίο ο Djokovic παραμένει αήττητος σε 18 αγώνες, στη φάση των 16.