Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔυνατά τζόκερ δίνουν στην Μπάρτσα νίκη στις καθυστερήσεις επί των Σπερς

Δυνατά τζόκερ δίνουν στην Μπάρτσα νίκη στις καθυστερήσεις επί των Σπερς

Η Μπάρτσα νίκησε με 4-2 την Τότεναμ Χότσπερς στο τελευταίο τεστ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Στη μάχη για το “Trofeo Joan Gamper” των Καταλανών, οι “μπλαουγκράνα”, που είχαν προβλήματα στα μετόπισθεν, ανέτρεψαν την κατάσταση στις καθυστερήσεις χάρη στους τζόκερς τους

Η Μπαρτσελόνα του Χάβι ξεκίνησε λίγο απρόσμενα με τον Γκαρσία για τον Κρίστενσεν, ο οποίος αρχικά ήταν εκτός, όπως και ο Γκουντογκάν. Στη θέση του ξεκίνησε ο ντε Γιονγκ και ο Γκάβι έπαιξε μπροστά αριστερά. Ο προπονητής των Σπερς, Ανζέ Ποστέκογλου, δεν συμπεριέλαβε στην αποστολή τον Κέιν, τον οποίο φλερτάρει η Μπάγερν, ενώ απουσίαζαν και άλλοι γνωστοί παίκτες όπως οι Ρομέρο, Μάντισον, Χόιμπεργκ και Κουλουσέφσκι. Αντιθέτως, ο Πέρισιτς και ο Ριτσαρλισόν, για παράδειγμα, ξεκίνησαν μπροστά.

Ο Λεβαντόφσκι στοχεύει από νωρίς

Η Μπάρτσα ξεκίνησε με στυλ και πήρε αμέσως το προβάδισμα: ο Ραφίνια έκανε τον Σάντσες να μοιάζει γερασμένος και πλάσαρε ομαλά στον Λεβαντόφσκι, ο οποίος πλάσαρε παγωμένο βολέ (3ο). Ο βοηθός είχε την ευκαιρία να κάνει το 2:0 λίγο αργότερα, αλλά αστόχησε (5.).

Τα “σπιρούνια” βολεύονταν όλο και περισσότερο στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, η FCB είχε δουλειά στα μετόπισθεν. Πέρα από μια κεφαλιά του Σάντσες, που δεν έθεσε κανένα πρόβλημα στον τερ Στέγκεν (14.), λίγα πράγματα – τότε χτύπησε ο Σκίμπε: Ο εξάστερος ξεσκόνισε το δοκάρι του Λο Σέλσο στο δοκάρι (24.).

Ο Σκιπ τιμωρεί τα κενά της Μπάρτσα – ο Αραούχο πρέπει να βγει εκτός

Ενώ η ομάδα του Χάβι δεν κατάφερε να βρει τον τερματοφύλακα των Σπερς, Βικάριο (19. Λεβαντόφσκι, 27. Ραφίνια) ή, όπως και ο ντε Γιονγκ, άργησε να πάρει την απόφαση (20.), οι Βορειολονδρέζοι παρέμειναν παγωμένοι: ο Σκιπ πλάσαρε από κοντά, η άμυνα των γηπεδούχων δεν είχε και πάλι καλή εικόνα (36.). Το έντονο πρώτο ημίχρονο δεν τελείωσε καλά για την Μπάρτσα, και επειδή ο Αραούχο έπρεπε να κατέβει τραυματίας (32.).

Μετά την ανάπαυλα, η Μπαρτσελόνα έγινε και πάλι καλύτερη, αλλά δεν είχε συγχρονισμό στις πάσες της. Στα μετόπισθεν, η ομάδα του Xavi έδειχνε βελτιωμένη, αλλά επειδή ο Garcia είχε μείνει πολύ μακριά, ο Richarlison είχε την ευκαιρία να κάνει ένα εύκολο σουτ, αλλά πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι (54.). Στην απέναντι πλευρά ο Pedri αστόχησε (58.).

Ο Τερ Στέγκεν αποκρούει – ο Γκουντογκάν σκηνοθετεί

Την απόκρουση του Τερ Στέγκεν από τον Πέδρο Πόρο (59.) ακολούθησαν πολλές αλλαγές, με τον Γερμανό διεθνή τερματοφύλακα να αποχωρεί επίσης και τον Γκουντογκάν να μπαίνει κατά διαστήματα στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του. Ο ποδοσφαιριστής της χρονιάς 2023 είχε αμέσως καλή συμμετοχή στις σκηνές του αγώνα.

Yamal & Co. εμφανίζονται

Μόλις με την αλλαγή του 16χρονου Γιαμάλ (80ο) η Μπάρτσα μετέτρεψε και πάλι την υπεροχή της σε γκολ: Αρχικά, το ταλέντο δημιούργησε το γκολ της ισοφάρισης του Φεράν Τόρες (81ο), στη συνέχεια έστησε τα γκολ στις καθυστερήσεις από τους Ανσού Φατί (90ο) και Αμπντέ (ένα). Έτσι, οι επιθετικοί τζόκερ της FCB σκόραραν, ο Φερμίν έστησε επίσης ένα γκολ μαζί με τον Φεράν Τόρες.

Αυτή ήταν η 46η νίκη της Μπαρτσελόνα στο Gamper Trophy, αν και αρχικά είχε τα προβλήματά της με την Β’ ενδεκάδα της Σπερς. Η ομάδα του Xavi ξεκινάει τη La Liga την Κυριακή (9.30μ.μ.) στην έδρα της Getafe FC. Η Τότεναμ αντιμετωπίζει την Brentford FC από τις 3μμ στην πρεμιέρα της Premier League.