Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟι Πέισερς του Θέις νίκησαν τους Μπακς του Αντετοκούνμπο - παρά το...

Οι Πέισερς του Θέις νίκησαν τους Μπακς του Αντετοκούνμπο – παρά το μυθικό σκορ του

Οι Μιλγουόκι Μπακς δεν καταφέρνουν να κρατήσουν ένα σαφές προβάδισμα απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς. Ένας Γερμανός κάνει το ντεμπούτο του στη σεζόν για τους γηπεδούχους. Το NBA το πρωί της Παρασκευής

Παρά το φετινό ρεκόρ του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν από τους Ιντιάνα Πέισερς στο ΝΒΑ. Ο Έλληνας πέτυχε 54 πόντους την Πέμπτη (τοπική ώρα), αλλά οι Μπακς έχασαν 124:126 (60:66) εκτός έδρας. Οι πρωταθλητές του 2021 υπέστησαν την τρίτη τους ήττα στο όγδοο παιχνίδι της σεζόν.

Ο Αντετοκούνμπο έμεινε μόλις έναν πόντο κάτω από το προσωπικό του ρεκόρ της προηγούμενης σεζόν. Ωστόσο, ο δις MVP δέχθηκε και συνολικά οκτώ λάθη απέναντι στους Pacers, δύο από αυτά μόνο στο επίμαχο τελευταίο λεπτό

Πρώτο παιχνίδι της σεζόν για τον Θέις

Οι Μπακς εξακολουθούσαν να προηγούνται με δέκα πόντους διαφορά στα μέσα της τελευταίας περιόδου, αλλά οι Πέισερς κατάφεραν την ανατροπή, τροφοδοτούμενοι από τον Αμερικανό διεθνή Ταϊρίς Χάλιμπερτον. Ο Haliburton πέτυχε τρίποντο 89 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και έδωσε στους Pacers προβάδισμα με 122:121.

Ο Γερμανός διεθνής και παγκόσμιος πρωταθλητής Daniel Theis έκανε την πρώτη του εμφάνιση στη σεζόν για τους γηπεδούχους στο ένατο παιχνίδι – αν και μόνο για οκτώ λεπτά, στα οποία ο Theis σημείωσε δύο πόντους. Παρά την ισχυρή του παρουσία στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ο σέντερ είχε μείνει προηγουμένως στον πάγκο χωρίς να κάνει εμφάνιση, έχοντας συγκεντρώσει λεπτά συμμετοχής μόνο σε ένα παιχνίδι προετοιμασίας

Ο Φραντς Βάγκνερ παίρνει προβάδισμα στις καθυστερήσεις, αλλά δεν είναι αρκετό

Οι Franz και Moritz Wagner αγωνίστηκαν με τους Orlando Magic στην Πόλη του Μεξικού την Πέμπτη (τοπική ώρα), αλλά τα αδέρφια του παγκόσμιου πρωταθλητή γνώρισαν την ήττα με 119:120 (69:73) από τους Atlanta Hawks. Ο Φραντς Βάγκνερ είχε βάλει τους Μάτζικ 119:117 μπροστά στο σκορ 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Ντετζούντε Μάρεϊ της Ατλάντα πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο για τη νίκη.

Το Ορλάντο παραδέχθηκε έτσι την τέταρτη ήττα του στο όγδοο παιχνίδι της σεζόν. Ο Φραντς Βάγκνερ είχε δώδεκα πόντους και επτά ριμπάουντ, ενώ ο Μόριτζ Βάγκνερ σημείωσε 13 πόντους.