понеделник, април 29, 2024
HomeMotorsportsWRC Рали Швеция 2024: Есапека Лапи лети към победата

WRC Рали Швеция 2024: Есапека Лапи лети към победата

Тъй като най-близкият му съперник Такамото Кацута също отпадна от решението в събота, Есапека Лапи влиза в последния ден с преднина

На Рали Швеция, втори кръг от Световния рали шампионат (WRC) за 2024 г., пилотът на Hyundai Есапека Лапи води след 15 от 18-те специални етапа (SS). В съботния етап (SS от 9 до 15) още един пилот се присъедини към дългия списък на тези, които се бориха по заснежените трасета

Такамото Кацута (Toyota), който започна съботния ден на второ място в генералното класиране, само на три секунди зад Лапи, се разби в една от границите на трасето във втория специален етап за деня (SS 10). Те са направени от сняг в Швеция. Дотогава Катсута бе намалил изоставането си до по-малко от секунда. С катастрофата обаче японският пилот отпада и от борбата за победата.

След съботния етап Адриен Фурмо (M-Sport-Ford) вече е първият преследвач на лидера Лапи. Французинът започва последния ден с изоставане от 1:06 минути. Fourmaux никога не е печелил WRC кръг. Лапи, от друга страна, е успявал да го направи веднъж досега, но това е било преди повече от шест години. Единствената победа на финландеца във WRC до момента дойде на домашното му рали през сезон 2017 г., тогава за Toyota.

Преди Такамото Кацута да се оттегли от решението в събота сутринта, в петък в Швеция имаше истинска „смърт на фаворитите“. Действащият WRC шампион Кале Рованпера (Toyota), който тази година кара само на непълен сезон, катастрофира, докато водеше.

Отт Танак (Hyundai) също бе повален от едно от огромните натрупвания на сняг. Въпреки че и двамата стартираха отново в събота, те бяха безнадеждно изостанали поради регламента.

Съотборникът на Тянак в Hyundai Тиери Ньовил, който спечели рали „Монте Карло“ в началото на сезона, загуби много време в петък заради технически проблеми. Същото се отнасяше и за Елфин Еванс (Toyota).

За разлика от Рованпера и Тянак обаче, Нойвил и Еванс все още могат да направят разликата в битката за шведския подиум. Те се намират на трето и четвърто място зад Есапека Лапи и Адриен Фурмо, като Еванс е пред Нойвил

Седемте най-бързи времена на специалния етап в събота бяха постигнати последователно от Танак, Рованпера, Фурмо, Еванс, Ньовил, Ньовил, Ньовил. Лидерът Лапи запази преднината си в генералното класиране на ралито, без да даде още едно най-бързо време за етап. В петък, когато толкова много други изпаднаха в затруднения, пилотът на Hyundai бе спечелил четири специални етапа.

Положителната изненада на рали „Швеция“ досега е Оливер Солберг. Със своята Skoda Fabia Rally2 22-годишният син на бившия световен рали шампион Петер Солберг не само води в класирането на WRC2. В генералното класиране на ралито младият Солберг е на пето място, като до края му остават още три етапа. Той беше трети след петъчния етап, но в събота беше изпреварен от Еванс и Ньовил.

В неделя рали „Швеция“ приключва с последните три специални етапа (общо 61 специални километра). Етапът „Power Stage“ (SS 18) е второто пресичане на етапа „Umea“, с което денят вече приключи в събота