петък, май 10, 2024
HomeMotorsportsWRC Рали Чили 2023: Властна победа за От Танак - Toyota си...

WRC Рали Чили 2023: Властна победа за От Танак – Toyota си гарантира титлата във WRC

От Танак празнува втората си победа за сезона във WRC на Рали Чили – Теему Сунинен с късно оттегляне – Toyota преждевременно става световен шампион при производителите

От Танак (Ford) спечели Рали Чили, единадесети кръг от Световния рали шампионат (WRC) през 2023 г., и спечели втората си победа за сезона. Пилотът на M-Sport се представи напълно убедително в първия WRC кръг в Южна Америка от 2019 г. насам, като спечели по категоричен начин.

След 16 специални етапа с обща дължина 320,98 километра, на финала Танак имаше преднина от 42,1 секунди пред Тиери Ньовил (Hyundai). Третото място зае Елфин Еванс (Toyota, +1:06.9 минути), след като Теему Сунинен (Hyundai) излезе от трасето на второ място в предпоследния етап и не можа да продължи.

Късният финал на подиума означава, че Еванс е намалил разликата във WRC класирането спрямо съотборника си Кале Рованпера само на две точки до 31. Действащият световен шампион финишира четвърти и спечели етапа с мощност, в който Еванс завърши втори. С този резултат Toyota защити предсрочно световната си титла в шампионата на производителите. Такамото Кацута в третата Toyota завърши пети.

Неправилен избор на гуми връща назад пилота на Toyota

Шести се класира Оливер Солберг (Skoda), който спечели и класирането във WRC2. С Гюс Грийнсмит, Сами Паяри (и двамата Skoda), Йохан Росел (Citroen) и Николай Грясин (Skoda) още четирима WRC2 пилоти допълниха топ 10.

Танак поведе ралито от самото начало и в петък води вълнуваща битка в три отсечки със Сунинен и Еванс. Но в събота сутринта махалото се завъртя явно в полза на естонеца – благодарение на грешка на екипа на Toyota.

Те решиха да използват по-меката смес на гумите сутринта – грешна преценка. Особено на последния специален етап от първия цикъл в събота пилотите на японския заводски отбор платиха цената за тази дръзка стратегия. Рованпера трябваше да натисне силно спирачките, за да преодолее дистанцията с гумите си.

Сунинен се превърна в трагичен герой

Еванс получи два пробива, загуби почти минута и падна от второ на четвърто място в генералното класиране. От друга страна, Танак, който подобно на пилотите на Hyundai разчиташе на твърдите гуми, се откъсна от лидерите, последваха още две победи в специалните етапи в събота следобед и в неделя трябваше само да запази преднината си от 58,3 секунди на финала.

За Танак това беше 19-ата победа в кръг от Световния рали шампионат, което означава, че вече е на девето място в списъка на пилотите с най-много победи във WRC заедно с Марку Ален.

В двубоя между двамата пилоти на Hyundai Сунинен и Нойвил за второто и третото място въпросът в последния ден беше дали Hyundai ще приложи отборна заповед и ще позволи на Сунинен да изпревари съотборника си Нойвил, който е в по-добра позиция във WRC.

Тежки катастрофи в петък, предизвикани от Лапи и Лубе

С катастрофата на Сунинен в предпоследния специален етап обаче този въпрос отпадна. След повреда в окачването Сунинен се измъкна от трасето. Това означаваше, че силното му представяне остана невъзнаградено и финландецът се превърна в трагичния герой на Чили.

За Есапека Лапи (Hyundai) и Пиер-Луи Лубе (Ford) дългото пътуване до Южна Америка не си заслужаваше. И двамата се оттеглиха в петък сутринта след тежки инциденти. Лапи закачи лявото си предно колело от вътрешната страна на левия завой малко преди финала на първия специален етап и впоследствие се преобърна няколко пъти.

Неговият Hyundai бе непоправимо повреден. Същото важи и за Ford-а на Лубе, след като французинът излезе от трасето на третия етап след неразбирателство с втория си пилот Никола Жилсул и се преобърна тежко. И двата екипажа се отърваха без наранявания от дивите инциденти.

Шампион на производителите на Toyota – Ньовил извън надпреварата за титлата

Люксембургският пилот Грегоар Мюнстер (Ford) се представи солидно при първия си старт във WRC с автомобил от Рали1. До дванадесетия специален етап в събота пилотът на M-Sport заемаше доброто седмо място – въпреки че трябваше да се справи с необичаен хендикап в петък сутринта.

Вторият пилот Луи Лука бе забравил да вземе „молитвените книжки“ с изписването. След това те бяха изпратени на белгиеца като снимки на смартфона му, но на малкия дисплей той често не можеше да прочете правилно съобщенията. Въпреки това Мюнстер имаше шансове за резултат в топ 10, но две пробиви го върнаха със седем минути назад в дванадесетия специален етап.

Във WRC класирането Рованпера все още държи категорична преднина с 217 точки след единадесет от общо 13 кръга. Преднината му пред Еванс (186) все още е успокояваща – 31 точки. Ньовил (155), който е на трето място, вече няма шанс да спечели титлата. В класирането при производителите Toyota има недостижима преднина от 466 точки пред Hyundai (260) и M-Sport-Ford (247).

Сезон 2023 WRC продължава след четири седмици (26-29 октомври) с премиерата на Рали Централна Европа в Германия, Австрия и Чехия – първият кръг в историята на Световния рали шампионат, който ще се проведе в три различни държави.