понеделник, април 29, 2024
HomeFootballRapids Achtelfinaltraum burst in Arnheim

Rapids Achtelfinaltraum burst in Arnheim

Пътешествието на SK Rapid в Купата на европейските шампиони приключва след заслужено поражение с 0:2 срещу Vitesse Arnheim. Въпреки че спечелиха с 2:1 във Виена, „зелено-белите“ не успяха да надградят над представянето си през първото полувреме в първия етап и трябваше да загърбят мечтите си за достигане до последните 16 точки.

Мечтата на

Rapid да достигне до последния 16-и кръг на Купата на европейските шампиони за първи път от 1997 г. насам не се сбъдна. В четвъртък отборът от Хютелдорф не успя да се възползва от добрата си изходна позиция, като допусна заслужено поражение с 2:0 от Витес Арнем във втория мач от 16-ия кръг на Лига Европа и все пак загуби. По този начин две части от тройна тежест отпаднаха в началото на пролетта, след като вече се бяха провалили на четвъртфиналите на ÖFB-Cup.

„Разочарованието е огромно, боли много, всички са доста потиснати. С това представяне просто не заслужавахме да стигнем до последните 16“, призна треньорът на Рапид Фердинанд Фелдхофер. Бившият играч на Рапид Адриан Гърбич направи фалстарта на гостите перфектен само след три минути, а Матус Беро (19) вкара решителния гол малко по-късно. И в двата случая холандците имаха твърде много пространство, позиционната игра в защита изобщо не беше правилна, а Ели Даса успя да инициира головете с пасовете си.

„Това беше просто нищо „

„Ако получаваш такива голове отзад, няма какво да губиш в последните 16 мача“, знаеше Фелдхофер. Идеята му да заложи на трима души отзад изобщо не проработи, несигурността беше осезаема поне през първото полувреме. „Нямахме тази свежест, това физическо присъствие, за да се противопоставим на съперника в двубоите. Когато видите головете, които допуснахме, това има много малко общо с тактиката. Просто трябва да си осигуриш пространство и да се защитаваш по-добре“, обясни 42-годишният играч.

Играчите бяха самокритични след подобна начална фаза като тази във Виена, само че този път холандците бяха по-добри и успяха да нанесат ранен двоен удар, но и отчасти бяха на загуба. „Поставихме се в толкова добра позиция и я изхвърлихме след три минути. Това просто не беше нищо“, каза централният защитник Кевин Вимер. А атакуващият играч Марко Грюл добави: „Проспахме първото полувреме, направихме всичко, което може да се направи погрешно, объркахме го там.“

В допълнение, имаше абсолютна безпощадност в атака, само един (топ) шанс на Рапид за 95 минути чрез Роберт Любичич (18-и) говори достатъчно. „През второто полувреме играта се подобри, но нямахме нужната пробивна мощ, за да създадем шансове“, категоричен бе Фелдхофер. Според него фактът, че феновете на Витес са запалили фойерверки пред хотела на отбора на Рапидс след полунощ в деня преди мача, е без значение. „Спях като бебе и не забелязах нищо“, каза десният бек Торстен Шик.

Липсата на опит, от друга страна, беше много важен фактор, който Фелдхофер също спомена. Средната възраст на стартовата единадесеторка на Rapids е 23,4 години, а петима играчи все още имат право да играят за националния отбор на Австрия до 21 години. „Играчите дълго време не бяха свикнали с подобен фон, оставихме се да бъдем прекалено впечатлени от атмосферата в началото. А и в отбора ни има много хора, които никога не са играли толкова решителен мач в Купата на европейските шампиони, така че малко се измъчихме.“

Вратарят Никлас Хедл не е виновен за отпадането при дебюта си в Европейската купа. 20-годишният футболист бе предпочетен пред Пол Гартлър, който все още не е напълно здрав. Schick се завърна по-рано от планираното, също и поради липсата на добри алтернативи. „Ситуацията с персонала е известна. Знам, че някои играчи ще имат нужда от почивка, но този въпрос не стои“, каза Фелдхофер. Пет отсъстващи играчи затрудняват живота му в момента, а Йонас Ауер също е с контузия.

Фокус върху играта в лигата

Положителното за това е, че Филип Шобесбергер игра за професионалистите за първи път от 9 ноември 2019 г., като започна в 81-ата минута. Фелдхофер определи 28-годишния играч като сериозна алтернатива, но все още ще е необходимо време, преди да се появи в стартовата единайсеторка. В неделя в WSG Tirol няма да изглежда много по-различно от четвъртък. „Нямаме много възможности за ротация“, каза Фелдхофер. Но все още се нуждаем от три точки, за да избегнем трети сериозен неуспех в рамките на кратък период от време, като не попаднем в групата на шампионите.

Това би имало и финансови последици поради значително по-ниските приходи от зрители. В четвъртък наоколо са оставени и ценни пари. Допълнителни 600 000 евро щяха да бъдат изплатени под формата на бонуси за 16-ия кръг. „Сега не трябва да изпадаме в самосъжаление“, подчертава Шик. А Вимер заяви: „Трябва да си зададем въпроси, но след това да се разтърсим бързо, защото ни трябват трите точки в Тирол.“