понеделник, април 29, 2024
HomeBasketballQuo vadis, Левандовски? Нападателят е в криза в Барса

Quo vadis, Левандовски? Нападателят е в криза в Барса

Роберт Левандовски има все повече проблеми през втория си сезон в Барселона. 35-годишният футболист е изправен пред заплахата от смяна на караула при нападателите, което се подчертава и от цифрите

Роберт Левандовски и ФК Барселона. След преминаването на полския ветеран от ФК Байерн в Каталуния тази връзка първоначално изглеждаше перфектно съчетание. През 2022/23 г. 35-годишният Левандовски вкара 33 гола в 46 състезателни мача за „блаугранас“, стана топ реализатор и шампион на Ла Лига с 23 гола и беше заменен само веднъж в многобройните си участия. Ако е отсъствал веднъж, то не е било по спортни причини

Статистиката не лъже

Този сезон обаче малко се получи за Левандовски. В 27-те си мача до момента той е започнал само 23 пъти и е отбелязал едва дванадесет попадения, като му е отнело средно 169 минути, за да се разпише. За сравнение: през миналия сезон полякът бележеше на всеки 120 минути и затова събираше значително повече игрово време (81,7%), отколкото сега (75%).

В унисон с намаляващите позиции на Левандовски е и фактът, че голмайсторът вече е бил заменян четири пъти през този сезон, докато шест пъти е напускал терена по-рано. Същият брой пъти като през предходния сезон

Състезанието бележи и се изгражда

Новата конкурентна ситуация не е единствената причина за положението на Левандовски. Разбира се, Феран Торес (23 г.), взетият под наем от Атлетико Жоао Феликс (24 г.) и новото зимно попълнение Витор Роке, който е само на 18 г., са значително по-млади от полския национал.

Истината обаче е, че тримата атакуващи играчи, които от време на време се разполагат в предни позиции, до голяма степен са по-подходящи за играта на каталунците. Феран Торес е отбелязал само един гол по-малко от Левандовски в Ла Лига, като има седем гола за значително по-малко игрово време, а наскоро вкара требъл срещу Реал Бетис. При победата с 4:2 Жоао Феликс също показа как може да съживи каталунската атака с важен гол малко след като се появи като резерва

Грачът срещу Бетис говори много

Люандовски, от друга страна, висеше във въздуха, дори не стреля към вратата и не можа да се включи в играта. Според свързаната с клуба медия „Спорт“ той дори не е дриблирал, често е губил топката и е завършил само пет от дванадесетте си паса към съотборник. От време на време полякът изглежда като чуждо тяло в „блаугранас“ – а също така показва недоволството си, например като отказва да подаде ръка на младока Ламин Ямал.

Полякът е подложен на натиск още от пристигането на Витор Роке, който бе заменен от Левандовски в 63-ата минута на мача с Бетис при резултат 2:2. Макар че младият бразилец изглежда все още има нужда от време, за да свикне със стила на игра на каталунците, Левандовски вече не изглежда недосегаем за треньора на Барса Хави. И още: Поне в Ла Лига Левандовски за последно се е разписвал преди пет мача, при победата с 2:4 срещу изненадата ФК Жирона.

Ще бъде интересно да видим как Левандовски, който винаги е бил абсолютен любимец на ФК Байерн, ще се справи със ситуацията. Ясно е, че Барса също иска да си върне най-добрата версия на поляка. В противен случай сезонът, който и без това беше смесен, скоро може да се превърне в сезон без титли. След излизането от Суперкопа, в сряда (21:30 ч.) ни очакват четвъртфиналите на Копа дел Рей – трудна задача в лицето на Атлетик Билбао на „Сан Мамес“. В Ла Лига разликата между Реал и Жирона на върха на таблицата е голяма – а в Шампионската лига, въпреки изпълнимата задача да се изправи срещу SSC Наполи в 16-ия кръг, не се очаква голям обрат.